Wymiennik entalpiczny - co to jest i jak działa?

Rekuperacja jest procesem, w którym z ciepłego powietrza usuwanego z budynku odbieramy energię i przekazujemy do chłodnego, ale świeżego powietrza nawiewanego. Sercem układu, który odpowiada za wymianę energii, jest wymiennik ciepła.

Wymiennik entalpiczny - co to jest i jak działa?
Pro-Vent Systemy Wentylacyjne Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła MISTRAL 
Dane kontaktowe:
77 440 44 96
Posiłkowa 4a, Dąbrówka Górna 47-30 Krapkowice

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Standardowo stosowane są płytowe wymienniki przeciwprądowe i krzyżowe, w których zachodzi intensywna wymiana ciepła (podgrzanie powietrza). Można jednak zrobić jeszcze więcej stosując tzw. entalpiczne wymienniki ciepła. Wymiennik entalpiczny, obok odzysku ciepła odzyskuje również wilgoć z powietrza wywiewanego.

Wilgoć jest przekazywana w postaci pary wodnej poprzez dyfuzję ze strony wysokiego ciśnienia pary do strony niskiego ciśnienia pary. Czyli zimą, wilgoć będzie przekazywana w kierunku powietrza nawiewanego, latem zaś odwrotnie. Dzięki temu, zapewniona jest optymalna wilgotność w domu nawet podczas silnych mrozów.

To z kolei oznacza, że wyeliminowany jest problem zbyt suchego powietrza zimą. Latem, wymiennik entalpiczny będzie idealnie wspomagał pracę klimatyzacji lub gruntowego wymiennika ciepła osuszając i ochładzając powietrze wentylacyjne.

Odzysk wilgoci to nie tylko poprawa komfortu, ale też realny zysk. Suche powietrze w zimie powoduje zwiększone odparowanie (suszenie) wszystkiego co ma wodę – a na to potrzeba przecież zużyć dodatkową energię grzewczą. Konkretnie w całym sezonie grzewczym od 1500 kWh do nawet 3000 kWh dla domu około 160 m2.

źródło i zdjęcie: Pro-Vent Systemy Wentylacyjn