Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Klimatyzatory

Ile prądu pobiera klimatyzator?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Klimatyzatory to nowoczesne urządzenia o relatywnie niskim zużyciu prądu. Energia elektryczna potrzebna jest do obiegu i sprężania czynnika chłodniczego tak aby skutecznie chłodzić. Pobór mocy klimatyzatora określany jest przez producenta w dokumentacji urządzenia. Istotną sprawą jest różnica między mocą chłodniczą jednostek a ich poborem prądu.

Chłodzenie klimatyzacją

W przypadku klimatyzatorów głównym podawanym parametrem jest ich moc/wydajność chłodnicza czyli zdolność chłodzenia określonych mas powietrza przepływających przez jednostkę wewnętrzną - parownik. To tym parametrem kierujemy się dobierając klimatyzator do powierzchni pomieszczenia.

Na każde 10m2 powierzchni powinniśmy planować 1kW mocy chłodniczej urządzenia. Czyli w pomieszczeniu o powierzchni 35 m2 trzeba zainstalować klimę o mocy ok. 3,5 kW.

Maksymalny pobór energii klimatyzatora podawany jest również w kW i dla klimatyzatora o mocy chłodniczej 3,5 kW wynosi ok. 1,1 kW. Średnio jest 3 krotnie mniejszy niż moc chłodnicza klimatyzacji.

Dodatkowo współczesne klimatyzatory różnią się od starych urządzeń typu on-off i rzadko pracują z pełną mocą dzięki zastosowaniu w nich sprężarek inwerterowych. W praktyce zużycie energii takiego klimatyzatora w codziennej eksploatacji ok. 0,3-0,8 kWh a oszczędność energii może sięgać nawet 50%.

Znając średnie zużycie energii na godzinę wystarczy dodać godzin pracy w miesiącu, pomnożyć przez ilość kWh i cenę 1 KWh w posiadanej taryfie.

Poznaj klimatyzatory z oferty Daikin Airconditioning Poland

Szacunkowe obliczenia poniżej:

0,3-0,8 KW * 40-60h miesięcznie = 12 - 48 kWh miesięcznie

12-48 kWh * 0,68 zł / 1kWh = 8,16 - 32,64 zł koszt miesięczny

Podobnie sprawa wygląda ze zużyciem energii przez klimatyzatory przenośne. Moc chłodnicza podawana w specyfikacji jest trzykrotnie wyższa niż maksymalny pobór prądu. Urządzenia przenośnie są mniej efektywne i będą pracować z większą mocą co może wiązać się z wyższymi miesięcznymi kosztami eksploatacyjnymi.

Ogrzewanie klimatyzacją

Współczesne klimatyzatory posiadają funkcję ogrzewania. Działają jak pompy ciepła i potrafią dogrzewać pomieszczenia. W przypadku klimatyzatorów o zdolności grzewczej - czyli o funkcji pompy ciepła powietrze - powietrze, głównym podawanym parametrem jest moc grzewcza urządzenia.

Z reguły jest ona wyższa niż moc chłodnicza i dla klimatyzatora o mocy chłodniczej 3,5 kW moc grzewcza wynosi 4kW. Maksymalny pobór prąd u trybie ogrzewania jest ok. 4 razy niższy niż moc grzewcza i wynosi ok. 1,1 kW. Aby policzyć miesięczny koszt ogrzewania klimatyzacją wystarczy zsumować godzin kiedy urządzenie pracowało i pomnożyć z kosztem 1kWh w swojej taryfie.

źródło i zdjęcia: Daikin Airconditioning Poland

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum