Wywietrzniki grawitacyjne - poprawna wentylacja naturalna w budynkach

Do wentylacji pomieszczeń w budynkach mieszkalnych, a także pomieszczeń przemysłowych, polecane są nie tylko wentylatory ale także wywietrzniki, bez elementów wirujących.

Wywietrzniki grawitacyjne - poprawna wentylacja naturalna w budynkach
Uniwersal Hybrydowa, wywiewna nasada FENKO
Dane kontaktowe:
32 203 71 47, 32 757 28 51
Zakopiańska 1a 40-219 Katowice

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Ruch powietrza wewnątrz kanału grawitacyjnego zależy od dwóch czynników: różnicy temperatur pomiędzy pomieszczeniem wentylowanym a atmosferą oraz od siły wiatru, który opływając wywietrznik wytwarza w nim podciśnienie. Efektywnym wykorzystaniem siły wiatru w wywietrznikach, firma Uniwersal zajęła się badając typoszereg swoich produktów, posiłkując się (z braku występowania polskiego odpowiednika) francuską normą P50-413 pt. "Przewody wentylacji naturalnej i przewody dymowe".

W zależności od prędkości oraz kąta padania wiatru, wywietrznik generuje większe lub mniejsze podciśnienie. To podciśnienie warunkuje, ilość przepływającego powietrza przez wywietrznik, a tym samym ilość odciąganego powietrza z instalacji (pomieszczenia). Na ilość odciąganego powietrza przez wywietrznik ma także wpływ jego własny opór, przedstawiany za pomocą współczynnika "x". W zależności od prędkości czynnika odciąganego w kanale zmienia się podciśnienie wywietrznika. Im wyższa prędkość, tym mniejsze podciśnienie i mniejsza ilość odciąganego powietrzna.

Trzy podstawowe parametry charakteryzujące wywietrznik:

  • wielkość podciśnienia w zależności od prędkości wiatru;
  • wielkość współczynnika oporu;
  • wielkość podciśnienia w zależności od prędkości czynnika w kanale i prędkości wiatru

Te trzy parametry charakteryzuje, definiuje i określa sposób pomiaru cytowana wcześniej norma. Współczynnikiem Cb norma określa stosunek podciśnienia wywietrznika, bez przepływu w kanale, do ciśnienia dynamicznego wiatru, współczynnikiem x - określa stosunek straty ciśnienia wywietrznika do ciśnienia dynamicznego przepływającego czynnika w kanale,     a współczynnikiem Cw - określa stosunek podciśnienia wywietrznika, przy przepływie w kanale, do ciśnienia dynamicznego wiatru.

Za pomocą tych parametrów można porównywać między sobą wywietrzniki. Im wartość Cb i Cw są wyższe, a x jest mniejsze, tym wywietrznik jest lepszy. W tym istotne jest, aby krzywa Cw w funkcji prędkości w kanale była płaska, co zapewnia w miarę wysokie podciśnienie wywietrznika przy większej prędkości w kanale, co w konsekwencji powoduje większą wydajność odciąganego powietrza. Współczynnik Cb przedstawia się w funkcji kąta padania wiatru od -60° do +60o. Wartości współczynnika Cw przedstawia się przy kącie padania wiatru - 0°.

źródło i zdjęcie: Uniwersal