Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Drewniane meble bez drewna

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2020-11-19

Meble z drewna to kwintesencja elegancji i wysublimowanego stylu. Niestety pomimo pięknego wyglądu nie zawsze są funkcjonalne. Czy znajdziemy zamiennik dla mebli wykonanych z drewna, będący bardziej praktyczny w użyciu? Na to pytanie odpowie Robert Sikora, ekspert płyt meblowych z JAF Polska.

Zanim w Polsce popularne stały się meble produkcji skandynawskiej, za synonim stylu i ekskluzywności uchodziły meble w stylu Chippendale. Pochodzące z minionych wieków serwantki, biblioteczki, komody i stoliki przykuwały oko kunsztownymi detalami, a także lśniącym wykończeniem. Ich powierzchnia była pokryta szlachetną politurą.

Dekory Feelwood wiernie imitują wygląd i strukturę drewna
Dekory Feelwood wiernie imitują wygląd i strukturę drewna

Piękną, lecz niepraktyczną. Wie o tym każdy, kto chociaż raz nieopatrznie postawił na niej mokrą szklankę lub rozgrzany kubek. Do dziś przypomina o tym okrągły ślad w tym miejscu. Dzisiaj bardziej zachwyca nas surowe drewno lite, które dla odmiany przyciąga wzrok unikatowym usłojeniem i nieregularną fakturą. Komu nie marzył się majestatycznie gruby blat kuchenny z prawdziwego drewna - niech pierwszy rzuci kamieniem. Jednak niekoniecznie sprawdziłby się w codziennym życiu.

Czym charakteryzują się meble z drewna

Oprócz urzekającego wyglądu oraz dotyku, drewno ma kilka specyficznych cech. Po pierwsze: lite drewno jest bardzo ciężkie. Szafa z drewna nie jest meblem, który przesuniemy o własnych siłach, o przenoszeniu z miejsca na miejsce nie wspominając. Po drugie: drewno cały czas pracuje i naturalnie zmienia swój rozmiar. Kurczy się i pęcznieje na przemian, co może prowadzić do odkształceń lub pęknięć. Po trzecie: drewno szarzeje pod wpływem słońca, a dokładniej promieni UV. Po czwarte: drewno przeważnie jest miękkie.

W związku z tym jest wrażliwe na uderzenia, zarysowania i wszelkie inne uszkodzenia. Nie przepada również za wilgocią, a stojąca ciecz może pozostawić na stałe plamy i odbarwienia. To samo tyczy się chemii – bywa więc wymagające w pielęgnacji. To wszystko wrodzone cechy drewna, które możemy pokochać i zaakceptować lub… skorzystać z kombinacji płyt meblowych oraz dekorów EGGER Feelwood.

Dekory Feelwood - wygląd i struktura drewna

Dekory Feelwood wiernie imitują wygląd i strukturę drewna, a jednocześnie są jego tańszą alternatywą. To sprawdzony sposób, aby nie rezygnować z naturalnej estetyki drewna w miejscach najbardziej narażonych na zużycie. Oczywiście dekory drewnopodobne to nie nowość, za to rewolucją w tej dziedzinie jest poziom ich dopracowania.

EGGER od lat słynie z najwyższej jakości wykonania swoich produktów. Gama wzorów Feelwood jest tego najlepszym dowodem. W efekcie otrzymujemy coś pięknego, a zarazem funkcjonalnego. Niezależnie od tego, czy ma to być blat do kuchni, zabudowa do łazienki, czy meble na wymiar do reprezentacyjnego salonu.

Kolekcja EGGER Feelwood to efekt drewna w każdym calu. Realistyczny wygląd potęgują synchroniczne faktury oraz poprzecznie usłojone obrzeża. Zsynchronizowanie struktury z obrazem dekoru powoduje, że płyta wizualnie przypomina lite drewno. Wybierać możemy spośród płyt wiórowych i mdf (melaminowane), komórkowych Eurolight, kompaktowych oraz laminatów. Surowy nośnik z płyty wiórowej łączony jest z wielowarstwowym laminatem. Do wyboru mamy ok. 20 drewnopodobnych dekorów i 6 struktur m.in. postarzane lub szczotkowane. Wielowarstwowy laminat dekoracyjny sprawia, że powierzchnia nie tylko wygląda jak drewno, ale przede wszystkim przypomina je w dotyku. Dla osób nie pracujących na co dzień w stolarstwie albo branży meblarskiej - bywa nie do rozróżnienia nawet z bliska - mówi Robert Sikora, ekspert płyt meblowych z JAF Polska.

Płyta Feelwood wizualnie przypomina lite drewno
Płyta Feelwood wizualnie przypomina lite drewno

Powierzchnia Feelwood podczas zwykłego użytkowania nie jest podatna na uszkodzenia, wzmożone ścieranie, czy też negatywne działanie światła. Dąb Sherman, Gladstone lub Halifax, jesion Navarra, modrzew górski Thermo, sosna Pasadena i wiąz Tossini — od teraz mogą towarzyszyć nam w dowolnym pomieszczeniu. Zróżnicowana gama kolorystyczna umożliwia harmonijne łączenie z jednokolorowymi elementami. To materiał łatwy w obróbce oraz utrzymaniu, który możemy czyścić bez obaw domowymi detergentami. Dzięki temu jest też higieniczny. Przyjazny dla projektanta, stolarza, jak i klienta.

Feelwood - wybór na lata

Nawet najpiękniejszy mebel to wciąż sztuka użytkowa. Nie sposób jest uniknąć jego uszkodzeń. Chyba, że zamkniemy go na klucz w sekretnym pokoju i nie będziemy z niego korzystać. Tylko, czy w takim razie jest nam dalej potrzebny? Naprzeciw ponownie wychodzi Feelwood, który jest bardziej wytrzymały od drewna, ale i znacznie wygodniejszy w naprawie. Idealne dopasowanie uszkodzonego fragmentu nie stanowi najmniejszego problemu - nawet po latach. EGGER słynie z kompleksowego podejścia, więc w razie potrzeby dobierzemy też produkty komplementarne np. spójne z resztą obrzeża.

Feelwood wyróżnia się realistyczną w dotyku powierzchnią inspirowaną prawdziwym drewnem, lecz dostępną przy użyciu atrakcyjnych cenowo płyt. Chociaż to nie fornir, ani lite drewno - również cieszy oko charakterystycznym rysunkiem drewna, dyskretnymi sękami i pęknięciami. Jeżeli dodamy do tego oszczędność czasu, który potrzeba na utrzymanie w czystości mebli z drewna, zalety nowoczesnych struktur EGGER łatwo poczujemy na własnej skórze.

źródło i zdjęcia: JAF

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum