Inwestycja dla portfela i środowiska - termomodernizacja

Kompleksowa termomodernizacja redukuje zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku, dlatego to najlepszy sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Najważniejsze jej elementy to ocieplenie ścian zewnętrznych domu i wymiana źródła ogrzewania.

Inwestycja dla portfela i środowiska - termomodernizacja
Termo Organika Styropian
termoorganika.pl
Dane kontaktowe:
12 427 07 40
Bolesława Prusa 33 30-117 Kraków
Zobacz firmę w innym dziale: Systemy ocieplania i termorenowacji

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Eksperci podkreślają, że termomodernizacja jest ekonomicznie opłacalna dla portfela właściciela domu, jak i środowiska. Dlaczego?

Straty energii cieplnej budynków w około 1/3 to efekt przenikania ciepła przez nieocieplone ściany. Oznacza to, że zimą ciepło ucieka na zewnątrz, mimo intensywnego ogrzewania. Oznacza to wyższe rachunki za ogrzewanie.

Średnie opłaty za ogrzewanie nieocieplonego budynku to aż do 70% wszystkich kosztów eksploatacji budynku. Koszty ogrzewania można jednak znacząco obniżyć przeprowadzając termomodernizację budynku. To jednak nie wszystko.

Termomodernizacja to też sposób na walkę z niską emisją, czyli smogiem, który ma negatywny wpływ na ludzkie zdrowie.

Termomodernizacja kontra smog

Skala problemu dotyczącego smogu jest duża. Średnioroczne stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu w Polsce przekraczają dopuszczalne normy nawet o 500-600%.

Za obecną sytuację odpowiadają przede wszystkim nieocieplone budynki ogrzewane za pomocą przestarzałych pieców, w których spala się niskiej jakości węgiel, a także śmieci, plastikowe butelki, stare meble, ubrania, itd.

Eksperci są zgodni, że kompleksowa termomodernizacja jest wręcz niezbędna. Dr inż. Szymon Firląg z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej przygotował raport pt.: "Określenie głównych zalet ocieplania budynków istniejących oraz wpływu termomodernizacji na ograniczenie smogu (niskiej emisji)”.

Wynika z niego jasno, że termomodernizacja najbardziej wpływa na emisję niebezpiecznych substancji aż o 95% dla pyłów, 98% rakotwórczego benzo(a)pirenu, 80% dwutlenku siarki, 43% dla tlenków azotu czy w końcu o 72% dwutlenku węgla.

Dodatkowo daje ona też największe oszczędności w kosztach użytkowania - w przypadku omawianego w raporcie domu o powierzchni 125m2 to aż 3317,00 zł rocznie.

Niewątpliwie za kompleksową termomodernizacją przemawia wiele argumentów, by się jednak opłaciła i była skuteczna, musi być odpowiednio zaplanowana i wykonana materiałami wysokiej jakości.

Poznaj kompleksowe systemy ociepleń Termo Organika

Termomodernizacja w pigułce

Termomodernizacja budynków składa się z co najmniej kilku etapów. W pierwszej kolejności rekomenduje się izolację ścian zewnętrznych, a potem wymianę źródła ciepła. Dlaczego taka kolejność jest istotna? Jeśli najpierw wymieni się kocioł, a następnie ociepli budynek, można znacząco przeszacować zapotrzebowanie energetyczne domu, co doprowadzi do niepotrzebnie wysokich rachunków.

Duże znaczenie ma także jakość materiałów wykorzystywanych do prac termomodernizacyjnych i profesjonalne wykonawstwo.

Obecnie najczęściej wybiera się grafitową odmianę styropianu, charakteryzującą się najkorzystniejszym współczynnikiem przewodzenia ciepła (lambda) wynoszącym nawet 0,031 W/mK. Zasada jest prosta - im niższa lambda, tym lepsza izolacja.

O skuteczności izolacji cieplnej decyduje wykonawstwo oraz najważniejszy parametr styropianu, jakim jest współczynnik przewodzenia ciepła (lambda), a jego najkorzystniejszą wartością charakteryzuje się styropian grafitowy - mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki - Przykładowo inwestor, który zastosuje 20-centymetrową warstwę grafitowego styropianu TERMONIUM PLUS fasada o współczynniku przewodzenia ciepła 0,031 W/mK, osiągnie taki sam rezultat, jak w przypadku zastosowania tradycyjnego styropianu, ale o grubości aż 28 centymetrów.

Oprócz płyt styropianowych, do przeprowadzenia termomodernizacji potrzebne są też kleje, tynki, zaprawy, grunty, siatki oraz farby. Najlepiej, żeby wszystkie były jednej marki i miały rekomendację Instytutu Techniki Budowlanej. Wtedy można mieć pewność, że poszczególne komponenty będą do siebie pasować.

Każdy system ociepleń musi mieć krajową aprobatę techniczną lub europejska ocenę techniczną, w której są wymienione wszystkie składniki systemu.

źródło i zdjęcia: Termo Organika