Wnętrze à la française wyróżnia się pałacowym szykiem, ale bez barokowego przepychu. W tym stylu stawia się na delikatne, rustykalne akcenty kojarzące się z Prowansją. Dominują jasne, pastelowe kolory, a przede wszystkim biel. Nie ma to jednak nic wspólnego ze stylem skandynawskim. Tu jest biel z kroplą umbry, wanilii, różu czy błękitu.
Klasyczne meble o zdobionych frontach z eleganckimi srebrnymi gałkami współgrają ze sztukateriami, z gzymsami, białymi cegiełkami płytek, ze szprosami w dużych oknach. Szafki kuchenne w formie witrynek umożliwiają wyeksponowanie szklanych naczyń czy porcelany. Otwarte półeczki narożne są świetnym miejscem na ozdobne pojemniki o lawendowych wzorach.
Drewniane, białe meble mają jasne kamienne blaty. Drewno jest na podłodze, z niego są wykonane toczone nogi wysokich stołków.
W centrum francuskiej kuchni znajduje się wyspa. Atrakcyjna wizualnie, okazuje się jednocześnie praktycznym rozwiązaniem. Półki pozwalają schować wszelkie sprzęty kuchenne. Obszerny kamienny blat może pełnić również rolę stołu kuchennego.
W blat wpuszczony jest granitowy zlewozmywak BIZZY w subtelnym kolorze piasku. Jest funkcjonalny i odporny na wysoką temperaturę, ścieranie i zabrudzenia. Ma jedną okrągłą komorę z przelewem zabezpieczającym przez przelaniem się wody, gdy dolny odpływ jest zamknięty.
Do zlewu dopasowano elegancką chromowaną baterię stojącą Tiga VerdeLine marki Ferro. Ten model z wygodną obrotową wylewką, wyposażony jest w ceramiczny regulator strumienia wody i temperatury. Perlator FerroAirMix M24x odpowiednio napowietrza strumień wody, ograniczając jej zużycie. Zastosowany system easy clean ułatwia utrzymanie baterii w czystości.
Nad wyspą wiszą dwa okazałe żyrandole w kolorze starego złota: żarówki w formie świecznika otacza transparenty klosz z dekoracyjnym wykończeniem, podwieszony na złoconych łańcuszkach. Wysmakowane błyszczące detale przywołują retro, a czasem zaskakują, jak „złocony” robot kuchenny albo mikser. Elegancka taca, szklana karafka i pastelowe, duże kwiaty w kryształowym wazonie wyglądają na spokojnym tle niezwykle malarsko.
Styl francuski lubi symetrię, równowagę, chętnie wprowadza tak zwany efekt lustrzanego odbicia. Stąd parzysta liczba poszczególnych sprzętów czy dodatków, zlokalizowanych często na przeciwległych krańcach pomieszczenia. Dwie lampy, dwie przeszklone witryny, dwa wazony, dwa wysokie stołki oraz niskie taborety. Kto nie marzy o takiej kuchni?
źródło i zdjęcia: Ferro S.A.