Podążając za swoim marzeniem o budowaniu drewnianych łodzi, Jeff wyjechał do Ontario, aby uczestniczyć w programie rzeźby i obróbki drewna Sheridan College. Szkoła zmusiła go do wybrania drugiego materiału w ramach programu nauczania, więc dla kaprysu wybrał szkło.
Nie potrzebował dużo czasu, by całkowicie uzależnić się do sztuki formowania szkła. Praca z materiałem o temperaturze 2500°C wymaga ekstremalnej koncentracji. Sztuka dmuchania szkła jest piękna, ale nie wybacza żadnych błędów. Opanowanie fizycznych i technicznych uwarunkowań tego materiału wiąże się ze zrozumieniem i sztuką wykorzystania naturalnej siły grawitacji, która pomocna jest w przekształcaniu pierwotnej formy w eteryczne projekty.
Obecnie Jeff Goodman Studio współpracuje z inwestorami budowlanymi i hotelami, prywatnymi kolekcjonerami i właścicielami domów, dostarczając oryginalne szklane lampy i żyrandole oraz instalacje szkła architektonicznego. Prace Jeffa można oglądać w miejscach publicznych, galeriach i centrach kulturalnych w Toronto i na całym świecie.
Światło, które dają nam lampy i żyrandole, a także inne, współczesne technologie oświetleniowe, jest niewątpliwie punktem wyjścia do postrzegania obiektów i przestrzeni. Źródło światła zaspokajają potrzebę widzenia i ułatwia funkcje poznawcze, ale jest także bodźcem oddziałującym na psychikę, mającym zdolność pozytywnego oddziaływania na nasze nawyki i zachowania.
Lampy ścienne, wiszące, stołowe, podłogowe, aplikacyjne – to coś więcej niż tylko przydatne akcesoria. Jeffrey Goodman doskonale zdaje sobie z tego sprawę więc starannie formuje szkło, aby służyło jego wyrafinowanym, estetycznym i symbolicznym projektom oświetleniowym.
Skutecznie doskonali znaną jeszcze ze starożytności sztukę dmuchania szkła, tworząc lampy, które są ponadczasowe i współczesne… w oryginalnym, zabawnym i ekologicznym stylu jednocześnie. Goodman wyrósł nad morzem, w Wildwood, w stanie New Jersey, otoczony przez bogaty, ale delikatny ekosystem. Projektant jest wysoce wrażliwy na kwestie środowiskowe. To tłumaczy konsekwentne stosowanie przez niego częściowo utylizowanych i nadających się do recyklingu trwałych materiałów, takich jak szkło, bambus lub aluminium.
Każdy przedmiot zaprojektowany przez Jeffreya jest niepowtarzalnym przykładem energii światła stworzonego przez płynne linie i żywe kolory, z nazwami przypominającymi kształty natury lub przedmioty z dzieciństwa: perły, woda, fale, wstążki, pudełka muzyczne … świat poetycki, figlarny i wymyślny, rzucający jego światło na lepsze strony ludzi wokół nas i na nas samych.
Kuchnia Jeffa to jest swobodna i przestronna, o starannie zaplanowanym układzie, gdzie rozproszone oświetlenie, współgra z kolorystyką mebli i urządzeń, podkreślając zarys powierzchni i kształtów oraz estetyczną kompozycję przygotowywanych potraw. Dobrze zaprojektowana kuchnia daje twórczą energię, jest optymistyczna i energetyczna, a właściwe urządzenia kuchenne pomagają skoncentrować się na istocie gotowania, czyli smakach, zapachach i … dobrym winie. Jeff wybrał do swojej kuchni urządzenia z linii Franke Crystal.
źródło i zdjęcia: Franke