Sposób montażu płyt boniowanych:
1. Opakowanie (odpakowanie produktu)
W kartonie płyty boniowane są ułożone w taki sposób, aby zabezpieczyć ich krawędzie przed uszkodzeniem w trakcie transportu. W każdym opakowaniu znajduje się instrukcja montażu i inne materiały informacyjne o produktach firmy "Fasada System".
2. Odmierzanie
Prace montażowe rozpoczynamy od przygotowania podłoża – powinno być równe i oczyszczone – oraz od właściwego odmierzenia układu boni. Mierzymy wysokość narożnika i tę wartość dzielimy przez 27 ( wysokość płyty boniowanej w cm ). Płyty można montować "na styk", ale najlepiej wyglądają, gdy pozostawimy pomiędzy boniami odstęp 2-3 cm. Równomierne odległości pomiędzy "boniami" dają najlepsze efekty wizualne.
3. Poziomowanie
4. Nakładanie kleju
Przystępujemy do nakładania kleju. Proponujemy użycie specjalnego kleju PU do systemów ociepleń (BSO/ETICS). Jest to klej w pianie PU o minimalnej rozprężności i znakomitej przyczepności do styropianu i ściany. Ważne, aby klej nanieść na płytę w sposób pokazany na fotografii. Można też stosować zwykłe kleje na bazie cementu do systemów ociepleń, nakładając klej w podobny sposób.
Należy pamiętać o dokładnym rozłożeniu kleju.
5. Przyklejanie płyt
6. Układamy kolejne płyty
Kolejne płytki kleimy podobnie jak płytki startowe. Dla przyspieszenia prac montażowych w powstałą fugę wkładamy przekładki dystansowe. Dzięki temu nie czekając, aż klej zwiąże kleimy kolejną parę płyt boniowanych.
7. Sprawdzamy poprawność
Po przyklejeniu kilku płyt należy sprawdzić, czy mamy dość miejsca, żeby wklejać następne. W tym momencie prac jest jeszcze możliwość niewielkiej korekty odległości pomiędzy boniami.
8. Uszczelnianie
Płyta boniowana, Bonia Typ A
Bonie typ A wykonane są ze styropianu klasy EPS 250 038 (wg PN-EN-13163) metodą wtryskową co zapewnia idealną powtarzalność wzoru i wymiarów.
źródło i zdjęcia: Fasada System