Aż 800 osób ma znaleźć zatrudnienie w fabryce SOPEM należącej do francuskiej Grupy Somfy. Kolejnych 1500 ma pracować w firmach kooperujących. Otwarta właśnie fabryka będzie jedną z największych pod względem zatrudnienia nie tylko w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej, ale również w Polsce.
W zakładzie, w którym produkcja ruszyła w styczniu 2014 roku pracuje już na dwie zmiany 120 osób. Połowa pochodzi z Niepołomic, reszta z okolicznych miejscowości.
Jak podkreśla Joanna Sadowska, dyrektor działu HR SOPEM: Przy dobrej koniunkturze znajdzie zatrudnienie aż 800 osób, a prawie dwa razy tyle zostanie zatrudnionych w zakładach kooperujących.
Inwestycja Grupy Somfy ma dla nas gigantycznie, niekwestionowane znaczenie - podkreśla Roman Ptak, burmistrz Niepołomic - Co ważne, firma zatrudnia osoby statystycznie zagrożone bezrobociem, czyli kobiety bez specjalistycznych kwalifikacji zawodowych. Warto pamiętać również o tym, że Somfy jak każdy duży inwestor generuje miejsca pracy nie tylko bezpośrednio u siebie. Ludzie zatrudnieni w SOPEM robią przecież gdzieś zakupy, zamawiają jedzenie, chodzą do lekarza czy fryzjera, a to wszystko pobudza gospodarkę - dodaje Roman Ptak.
Wiesława Kornaś - Kita, prezes zarządu Krakows kiego Parku Technologicznego (pod który podlega Niepołomicka Strefa Inwestycyjna) zauważa, że SOPEM to największa inwestycja pod względem nakładów finansowych od czasów powstania fabryki MANN. Jej wartość docelowo ma wynieść 120 mln zł. Sama powierzchnia produkcyjna zakładu jest imponująca, bo wynosi aż 10 000 mkw., kolejne 2000 to biura, zaś cały teren należący do SOPEM to 85 000 mkw.
Fabryka już teraz każdego dnia wytwarza 2400 napędów elektrycznych do żaluzji zewnętrznych, krat sklepowych, okiennic i okien. Pod koniec tego roku dziennie będziemy w stanie produkować 10 000 silników, a w 2020 roku po rozbudowie fabryki nawet dwa razy tyle. To oznacza, że docelowo moce produkcyjne będą na poziomie 4 milionów silników rocznie - wylicza Sebastien Fonta, Dyrektor Zarządzający SOPEM.
Fabryka SOPEM ma zaopatrywać głównie rynki Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Ukrainy i Rosji, ale przede wszystkim rynek polski. Jak podkreśla Jacek Gromniak, Dyrektor Somfy Polska sprzedaż produktów Somfy od 2005 roku wskazuje stałą, nieprzerwaną tendencję wzrostową.
Grupa Somfy wybrała Niepołomice nie tylko z uwagi na chęć rozwoju w Polsce i w Europie Środkowo - Wschodniej, ale też ze względu na doskonałe warunki inwestycyjne.
Ulokowanie tej inwestycji w Małopolsce było możliwe dzięki współpracy Krakowskiego Parku Technologicznego i PAIiIZ-u. Somfy szczegółowo analizowała potencjalne lokalizacje, na pewno wśród naszych konkurentów było Maroko. Proces wyboru krakowskiej strefy ekonomicznej był złożony. Firma dokładnie sondowała tutejszy rynek, m.in. poprzez rozmowy z przedsiębiorcami czy spotkania z przedstawicielami gminy - mówi Wiesława Kornaś - Kita.
Zdaniem Sebastiena Fonty o wyborze Niepołomic zadecydowały także niezaprzeczalne atuty tego miejsca: dobra lokalizacja, bliskość autostrady i węzłów komunikacyjnych, zachęty inwestycyjne ze strony lokalnych władz, jak również dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej.
źródło: Somfy