Budowa domu na podmokłym terenie. Czy taka inwestycja ma w ogóle sens?

Budowa domu na podmokłym terenie. Czy taka inwestycja ma w ogóle sens?

Każdy inwestor chciałby budować dom na działce idealnej - dobrze skomunikowanej, odpowiednio dużej, o kształcie zbliżonym do kwadratu, z dobrymi warunkami gruntowymi. Co zrobić, gdy ostatni z tych warunków nie jest spełniony, ponieważ teren jest podmokły? Czy taka inwestycja ma w ogóle sens?

Warunki gruntowe na działce mają ogromny wpływ na proces budowy domu. W najlepszej sytuacji są właściciele posesji, na których grunt jest stabilny. Najłatwiej buduje się na zwartych skałach, żwirach i piaskach. Z kolei grunty nasypowe lub torf mogą w ogóle nie nadawać się pod budowę.

Często spotykanym problemem jest też wysoki poziom wód gruntowych na działce. Wzniesienie domu na terenie podmokłym jest możliwe, choć technologia może być nieco bardziej skomplikowana niż przy budowie na terenie z właściwymi warunkami gruntowymi.

Działka z bardzo wysokim poziomem wód gruntowych
Jak pokazuje zdjęcie jednego z użytkowników forum.budujemydom.pl, budować można także na działkach z bardzo wysokim poziomem wód gruntowych... (fot. forum.budujemydom.pl)

PIERWSZY KROK - BADANIE GRUNTU

Ocenę warunków wodno-gruntowych na działce warto zlecić profesjonalnej firmie geotechnicznej. Co prawda wiąże się to z dodatkowym kosztem (szacunkowo 1200-2500 zł), ale będzie on stanowił niewielki promil w kosztorysie budowy. Na podstawie kilku odwiertów (powinno być ich przynajmniej trzy) specjaliści określą warstwy i rodzaje gruntu oraz poziom wód gruntowych. Na tym etapie warto już znać lokalizację budynku, ponieważ grunt może być inny nawet w odległości kilku metrów.

W dokumentacji powinien się znaleźć nie tylko opis dotyczący poszczególnych warstw gruntów i warunków wodnych, ale także zalecenia co do sposobu fundamentowania budynku oraz zabezpieczenia go przed wodą.

DOM NA PODMOKŁYM TERENIE? NAJLEPIEJ BEZ PIWNICY

Na podstawie badań można zdecydować się na sposoby umocnienia gruntu oraz konkretną technologię posadowienia budynku. W tym miejscu warto wspomnieć o elemencie, bez którego do niedawna nie wyobrażano sobie domu. Chodzi o piwnicę, czyli miejsce, gdzie chętnie przechowuje się zapasy żywności czy mniej potrzebne sprzęty. Jeżeli pomieszczenie to miałoby być narażone na zalanie przez wody gruntowe, lepiej z niego zrezygnować. Zabezpieczenie go przed wilgocią jest bowiem bardzo kosztowne i nie zawsze skuteczne.

Jest kilka sposobów, by budować na działce z wysokim poziomem wód gruntowych. Jednym z nich, bardzo kosztowym, jest wymiana gruntu. Stosuje się go jednak rzadko. Bardziej popularne, choć także nietanie, jest podwyższenie gruntu. Do tego celu można wykorzystać ziemię np. z innych budów bądź gruz z rozbiórki. Niewykluczone, że budulec uda się pozyskać za darmo. Kolejnym rozwiązaniem jest wykonanie na posesji stawu lub oczka wodnego, do którego trafi nadmiar wód gruntowych.

FUNDAMENTY DOMU NA PODMOKŁYM TERENIE? NAJLEPSZA BĘDZIE PŁYTA

Najważniejszy dylemat, który trzeba rozstrzygnąć, dotyczy sposobu fundamentowania. W omawianym przypadku zaleca się wykonanie nie ław fundamentowych, ale mniej popularnej płyty fundamentowej. W tym wariancie obciążenia z budynku rozkładają się bowiem na grunt nie liniowo – jak ma to miejsce w tradycyjnych fundamentach - ale równomiernie.

Płytę ze zbrojonego betonu o parametrach określonych przez konstruktora wykonuje się na odpowiednio przygotowanym terenie (najczęściej jest to podsypka żwirowo-piaskowa). Nie jest potrzebny głęboki wykop, co pozwala skrócić czas budowy.

Wbrew wielu opiniom, technologia ta nie musi być dużo droższa od ław fundamentowych. Odpowiednio ocieplona płyta jest bowiem równocześnie gotową podłogą na gruncie. Płytę fundamentową można wykorzystać także do wykonania ogrzewania podłogowego - żelbetowy element o dużej masie, oddzielony od gruntu grubą warstwą izolacji, jest bardzo dobrym akumulatorem ciepła. Przy wysokim poziomie wód gruntowych trzeba zastosować dodatkową izolację przeciwwilgociową, a izolacja termiczna powinna być odporna na długotrwałe działanie wilgoci.

Schemat wykonania płyty fundamentowej
Schemat wykonania płyty fundamentowej

NA PODMOKŁEJ DZIAŁCE NIEZBĘDNY JEST DRENAŻ

Na podmokłej działce niezbędny jest drenaż opaskowy, czyli wkopany w ziemię dookoła budynku system rur drenarskich. Umożliwia on odprowadzanie nadmiaru wody z pasa gruntu otaczającego fundament. Wykonane z tworzywa sztucznego lub ceramiki rury mają na całym obwodzie otwory, przez które do środka wpływa woda. Są one ułożone ze spadkiem, dzięki czemu woda spływa poza obręb budynku. Rury mogą być owinięte otuliną pełniącą rolę filtra, który zabezpiecza otwory przed zatykaniem przez cząstki gruntu.

Trzeba pamiętać, że drenaż sprawdzi się tylko wtedy, gdy będziemy mieli dokąd odprowadzać wodę. Może to być instalacja melioracyjna, studnie chłonne, staw, pobliska rzeczka itp.

Schemat: Drenaż opaskowy
Drenaż opaskowy układa się wokół budynku w celu odprowadzenia nadmiaru wody.

Jeżeli nadmiar wody występuje także na samej powierzchni gruntu, warto zastosować odwodnienie liniowe. Jego najważniejszym elementem są betonowe korytka, które wkopuje się w grunt i przykrywa rusztami. Ruszty powinny znajdować się ok. 5 mm poniżej powierzchni terenu. Korytka łączy się ze sobą w długie ciągi, ulokowane zazwyczaj wzdłuż traktów pieszych i podjazdu do garażu. Muszą być one ułożone ze spadkiem w kierunku studzienki magazynowej, do której będzie spływała woda.

Odwodnienie liniowe
Odwodnienie liniowe układa się z odpowiednim spadkiem w kierunku studzienki magazynowej. (fot. Hauraton)

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: T. Rybarczyk

Norbert Skupiński
Norbert Skupiński

Z mediami jestem związany od 20 lat. Bardzo lubię pisać i redagować, starając się dopasować przekaz do konkretnej grupy odbiorców. W AVT Korporacja pracuję od dekady. Początkowo zajmowałem się infrastrukturą sportową, potem budownictwem - w miesięczniku „Budujemy Dom” i w tematycznych dodatkach specjalnych.

Moją największą pasją jest zwiedzanie bliższych i dalszych miejsc, o których piszę na swoim blogu podróżniczym. Poza tym interesuję się tematyką międzynarodową i geografią polityczną. W wolnych chwilach jeżdżę na rowerze, pływam i gram w koszykówkę.

Komentarze

Gość michał
08-11-2021 08:57
a ja mam 1,6 h tuż za miastem okolo 300metrów i w dupie mam wasze zwiętrzeta jak chcecie to zabierajcie je zanim działkę podziele na mniejsze częsci i sprzedam .
podczytywacz
29-04-2021 18:33
5 godzin temu, Gość napisał: Podmokłe tereny są dla roślin i zwierząt Podoba mi się to stwierdzenie!!!
Gość
29-04-2021 13:30
Podmokłe tereny są dla roślin i zwierząt
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Sprawdź asortyment firmy
Legalett
Legalett
Fundamenty
Zobacz firmę
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz