W zależności od rodzaju zastosowanego drenażu rozsączającego, który jest kluczowym elementem oczyszczalni, można wyróżnić następujące typy przydomowych oczyszczalni:
- z drenażem tradycyjnym żwirowym,
- z pakietem W-BOX,
- tunelowe,
- z wykorzystaniem studni chłonnej.
Oczyszczalnia drenażowa
Centralnym elementem oczyszczalni drenażowej jest drenaż rozsączający, który we wszystkich typach tego rozwiązania ma taką samą zasadę działania, konstrukcję i sposób doboru. Składa się on z systemu naciętych rur o średnicy 110 mm.
Długość drenażu jest dostosowywana do ilości ścieków oraz przepuszczalności gruntu.
Rury drenażowe układane są w warstwie żwiru o granulacji 16-40 mm. Zaleca się zakończenie każdej nitki drenażowej kominkiem napowietrzającym.
Oczyszczalnia pakietowa
W-BOX to polipropylenowe wypełnienie wykorzystywane w zbiornikach drenażowych i retencyjnych, będące świetną alternatywą dla tradycyjnych systemów kanałowych, zwłaszcza w sytuacjach, gdy ich modernizacja lub rozbudowa nie jest możliwa. To rozwiązanie idealnie sprawdza się na działkach o ograniczonej powierzchni.
Wymiary pojedynczego pakietu wynoszą 2,4 m długości, 0,3 m szerokości i 0,3 m głębokości.
Pod względem budowy zewnętrznej i funkcji, system W-BOX jest zbliżony do tradycyjnych systemów żwirowych. Jednak pakiety te cechują się znacznie większą pojemnością rozsączania – ponad trzykrotnie większą niż w przypadku drenażu, co pozwala na oszczędność przestrzeni w porównaniu do klasycznych oczyszczalni drenażowych.
Oczyszczalnia tunelowa
Tunele rozsączające o pojemności 200 l i 400 l zostały zaprojektowane przede wszystkim z myślą o budownictwie indywidualnym. Wydajność tunelu SZAKK przewyższa zarówno pakiety W-BOX, jak i tunele GRAF, dzięki większej długości rozsączania i pojemności.
Istotną zaletą tunelu SZAKK jest umiejscowienie rury drenarskiej w jego górnej części, co skutecznie zapobiega jej zamulaniu przez grunt.
Pomimo niewielkich ilości odprowadzanych ścieków, oczyszczalnie te muszą spełniać takie same standardy oczyszczania jak większe systemy, aby umożliwić bezpieczne i zgodne z przepisami odprowadzenie ścieków do środowiska.
Problemem w gospodarce ściekowej domów jednorodzinnych, które nie mają dostępu do kanalizacji, jest zapewnienie bezpiecznego oczyszczania i unieszkodliwiania ścieków na miejscu.
Tunele SZAKK 200 l i 400 l są przeznaczone do rozsączania ścieków lub wody różnego pochodzenia i układane są w ciągi. Układ ten może być stosowany zarówno w gruntach przepuszczalnych, jak i słabo przepuszczalnych, przy niskim poziomie wód gruntowych.
W ofercie są tunele o pojemności 200 i 400 litrów w dwóch wersjach: LIGHT – przeznaczonej do ruchu pieszego oraz HEAVY – dostosowanej do ruchu samochodowego.
Dodatkowo każdy typ tunelu jest dostępny w trzech różnych wariantach podłączeń, co daje w sumie 12 opcji, ułatwiających ich dostosowanie do konkretnej sytuacji projektowej.
Oczyszczalnia ze studnią chłonną
Studnia chłonna SZAKK o pojemności 210 litrów to zbiornik zaprojektowany głównie do rozsączania wody deszczowej oraz biologicznie oczyszczonych ścieków z przydomowych oczyszczalni.
Urządzenie jest chemicznie obojętne, co oznacza, że nie reaguje z kwasami.
Wysokość instalacji studni można dostosować za pomocą rury z wywiewką, co eliminuje konieczność stosowania dodatkowych nadstawek, obniżając tym samym koszty inwestycji.
Solidna konstrukcja studni zwiększa jej stabilność w gruncie. Szczególnie dobrze sprawdza się jako drenaż do odprowadzania skroplin spod pomp ciepła lub klimatyzatorów montowanych przy gruncie.
źródło i zdjęcia: EURO SZAKK PL