Termoizolacja ścian zewnętrznych prawidłowo wykonana. Jakich błędów unikać?

Termoizolacja budynku jest niezwykle ważna dla utrzymania odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku i oszczędności energii. Prace termoizolacyjne powinny być wykonywane przez fachowe firmy, które posiadają doświadczenie i zatrudniają wykwalifikowanych pracowników. W przeciwnym razie, mogą być źle wykonane, co doprowadzi do poważnych problemów i dodatkowych kosztów finansowych.

Termoizolacja ścian zewnętrznych prawidłowo wykonana. Jakich błędów unikać?
Bella Plast Jastrzębski i Wspólnicy Spółka Komandytowa Profile z tworzyw sztucznych dla budownictwa
Dane kontaktowe:
+48 691 96 76 32, +48 607 110 217, +48 22 783 64 64, +48 22 783 65 05
Długa 86 05-075 Warszawa Wesoła

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Błędy popełniane na etapie projektowania elewacji

Błędy popełniane na etapie projektowania elewacji obejmują niewłaściwą ocenę stanu technicznego istniejącego budynku lub przegród już poddanych ociepleniu, bezkrytyczne zaprojektowanie systemu nieuwzględniające warunków brzegowych wynikających z oceny aktualnego stanu lub aprobaty technicznej, niewłaściwe zastosowanie materiału, niedostosowanie warstw wierzchnich do potrzeb eksploatacyjnych, pominięcie niektórych elementów systemu np. listew elewacyjnych, zbyt mała lub zbyt duża grubość materiału termoizolacyjnego - parametry nieadekwatne do potrzeb, brak systemowości rozwiązań itp.

Błędy wykonawcze w metodzie lekkej-mokrej

Niektóre przyczyny wad i usterek w systemie ETICS to błędy wykonawcze, wynikające z nieudolności technicznej, lekceważenia wymagań technicznych lub braku szczegółowej dokumentacji. Elementy nieuwzględnione w projekcie, to problem do rozwiązania dla wykonawcy, a to często przekłada się na stosowanie błędnych rozwiązań. Na etapie wykonawstwa do najczęstszych błędów należą niewłaściwe przygotowanie podłoża i to znowu wraca temat fachowej wiedzy i doświadczenie wykonawcy oraz dokładne dokumentacji technicznej.

Jakość materiałów w metodzie ETICS (dawniej BSO)

Przyczyną problemów z właściwą jakością warstwy ociepleniowej może być także jakość materiałów – stosowanie przeterminowanych materiałów lub złych jakościowo z powodu błędów w produkcji, skutkujących utratą deklarowanych parametrów oraz niewłaściwa eksploatacja, brak konserwacji i dbałości o elewację – mycie, czyszczenie, naprawa powstających uszkodzeń itp.

Reasumując - jeśli zadbamy o każdy z tych elementów - przez długie lata będziemy cieszyć się efektywną i estetyczną elewacją.

źródło i zdjęcia: Bella Plast sp. z o.o. sp. j.