Największe straty ciepła w domu występują przez ściany
Efektywność ocieplenia zależy przede wszystkim od grubości izolacji termicznej. Projektując ocieplenie należy założyć wartość współczynnika przenikalności cieplnej ściany U na poziomie maksymalnie 0,3 W/(m2K), a najlepiej 0,25-0,20 W/(m2K).
Koszt realizacji elewacji ociepleniowej to tylko kilka procent całkowitych kosztów budowy domu, które dodatkowo szybko się zwrócą dzięki niższym rachunkom za ogrzewanie. Warto więc zainwestować w dobrej jakości ocieplenie i zadbać o jakość wykonania.
Decydując się na materiał izolacyjny do ocieplenia do wyboru mamy styropian lub wełnę mineralną
To najpopularniejsze rozwiązania. Styropian jest lekki, odporny na wilgoć i łatwy do obróbki, ale ma gorsze właściwości akustyczne i małą przepuszczalność pary wodnej. Wełna mineralna charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością pary wodnej i zdolnością do akumulacji ciepła w ścianie zewnętrznej, ale jest droższa.
Aby zamocować i wzmocnić izolację
Aby zamocować i wzmocnić izolację, konieczne jest odpowiednie dobranie kleju lub zaprawy klejącej do rodzaju podłoża oraz materiału izolacyjnego. Niektóre obszary ocieplanej ściany wymagają dodatkowego wzmocnienia za pomocą kołków, szczególnie w narożach domu oraz okolicach okien i drzwi.
Dodatkowe wzmocnienie jest również potrzebne w przypadku domów narażonych na silne wiatry. Zamocowaną izolację wzmacnia się warstwą zbrojącą wykonaną ze specjalnej zaprawy w którą jest wtopiona siatka z włókna szklanego. Zalecane jest zagruntowanie warstwy zbrojącej, co ułatwi nanoszenie tynku.
Decydując się na wykonanie elewacji ociepleniowej BSO
Ostatnią warstwą elewacji ociepleniowej jest tynk cienkowarstwowy, najpopularniejszy sposób wykańczania ścian zewnętrznych w systemach BSO. Tynki cienkowarstwowe nie tylko spełniają funkcje dekoracyjne ale również zabezpieczają ściany zewnętrzne domu. Do wyboru mamy m.in. tynk akrylowy, silikonowy, silikatowy czy silikatowo-silikonowy. Poszczególne tynki różnią się między sobą właściwościami.
Decydując się na wykonanie elewacji ociepleniowej BSO, należy zadbać o jakość wszystkich elementów wchodzących w skład systemu, jak również jakość wykonania. Z tego powodu warto zatrudnić sprawdzoną ekipę. Warto też przyglądać się pracy fachowców, koniecznie należy pilnować, aby użyty został kompletny system, bez pomijania niektórych elementów.
Kompletny system BSO/ETICS powinien zawierać:
- zaprawa lub masa klejowa do mocowania płyt termoizolacyjnych
- płyty termoizolacyjne: styropian, wełna mineralna,
- zaprawa (masa klejąca) do zatapiania siatki szklanej zbrojącej
- siatka szklana do wykonywania warstwy zbrojącej
- grunt
- strukturalne cienkowarstwowe tynki zewnętrzne
- farba elewacyjna - opcja
- łączniki mechaniczne (dyble, kołki)
- listwy i profile wykończeniowe
Kupując elementy systemu ociepleń BSO/ETICS
Kupując elementy systemu należy wybierać takie, które posiadają aktualną aprobatę techniczną ITB oraz certyfikaty zgodności z normami budowlanymi. Nie należy kierować się tylko ceną, ale przede wszystkim jakością .
Warto zapłacić nieco więcej za produkty uznanych producentów, które są sprawdzone i cieszą się dobrą opinią na rynku. Niskiej jakości elementy mogą spowodować problemy, których skutki będą trudne do naprawienia, a elewacja ociepleniowa będzie wymagała kosztownych napraw.
źródło i zdjęcia. Bella Plast sp. z o.o. sp. j.