Masa szpachlowa i gładź - system do perfekcyjnych powierzchni

Jak uzyskać perfekcyjną powierzchnię ścian i sufitów w swoim domu? To pytanie zadają sobie niemalże wszyscy, którzy stoją w obliczu prac remontowo-budowlanych. I jest tu mowa zarówno o inwestorach, którzy oczami wyobraźni widzą już idealnie gładkie ściany, jak i też o wykonawcach, którzy dzięki swojej pracy taki efekt uzyskują.

Masa szpachlowa i gładź - system do perfekcyjnych powierzchni
Czego dowiesz się z artykułu?

Istnieje wiele technik wykonawczych, które pozwalają uzyskać idealnie gładkie ściany. Dotyczą one zarówno nowych, oddanych do użytku inwestycji, jak i też gruntownie remontowanych wnętrz. Nowoczesna technologia materiałów budowlanych wespół ze specjalistyczną wiedzą wykonawców, sprawiają, że perfekcyjne powierzchnie można uzyskać już w każdym wnętrzu, a idealnie gładkie ściany nie są wbrew stereotypom już tylko domeną oddanych do użytku nowych mieszkań. 

Czym jest perfekcyjna powierzchnia i jak ją uzyskać?

O perfekcyjnych ścianach i sufitach marzą prawie wszyscy. Dla większości z nas synonimem perfekcji są idealnie gładkie ściany. Marzenia o idealnych powierzchniach dodatkowo potęguje aktualnie obowiązujący w budownictwie trend na minimalistyczne wnętrza. Współcześnie trudno sobie wyobrazić nowoczesne wnętrze bez idealnie prostych, gładkich ścian.

Istnieje wiele sposobów na uzyskanie perfekcyjnej powierzchni, które uzyskuje się praktycznie we wszystkich wnętrzach, zarówno w nowo wybudowanych inwestycjach, jak i gruntownie remontowanych, kilkudziesięcioletnich budynkach. W naszym artykule zaprezentujemy, jak masa szpachlowa i gładź czyli składający się z dwóch produktów system, pozwoli uzyskać ten oczekiwany przez wielu inwestorów efekt.

Zaletą tego sposobu jest szybkość wykonania, jak i uniwersalność, dzięki czemu wykonawcy mogą go proponować swoim Klientom zarówno do prac remontowych w starym, jak i wykończeniowych w nowym budownictwie.

Jak wykończyć nierówne ściany?

Bez względu na to, czy mamy do czynienia ze ścianą murowaną w nowym budownictwie, czy też z krzywymi ścianami w starych budynkach, to w pierwszej kolejności musimy i tak wykonać podłoże, na którym w dalszych etapach prac, będzie tworzona perfekcyjna powierzchnia. Metodą, którą proponujemy w tym artykule, na ściany są tzw. suche tynki, czyli przyklejane płyty gipsowo-kartonowe za pomocą specjalistycznej, bardzo mocnej zaprawy klejowej (np. klej KNAUF PERLFIX T) do surowych lub remontowanych ścian.

Metoda ta jest w szczególności polecana w przypadku, gdy prace trzeba wykonać w bardzo szybkim czasie lub też, kiedy nie ma możliwości wykonywania mokrych prac tynkarskich. 

Jak wykonać suche tynki?

Przy wykonywaniu suchych tynków należy pamiętać, że tej metody nie należy stosować na sufity. Płyty gipsowo-kartonowe do sufitów montuje się na niezależnej, stalowej konstrukcji wykonując tzw. sufity podwieszane. 

Dlaczego masy wykończeniowe powinny być kompatybilne?

Po wykonaniu suchych tynków oraz sufitu podwieszanego uzyskujemy idealnie równe i płaskie powierzchnie, które należy wykończyć, aby uzyskać perfekcyjnie gładką powierzchnię. Na tym etapie prac najbardziej newralgicznymi miejscami do wykończenia są spoiny pomiędzy płytami g-k, które trzeba w pierwszej kolejności wypełnić. Następnie za pomocą specjalistycznej masy powierzchnie należy w całości wykończyć. Podczas wykonywania prac wykończeniowych również warto skorzystać z rozwiązań systemowych.

Opracowane przez ekspertów Knauf rozwiązania systemowe dają gwarancję zachowania cyklu technologicznego na każdym etapie prac. W praktyce oznacza to, że wszystkie polecane w danym systemie materiały są ze sobą w pełni kompatybilne, co przekłada się na szybkość, jakość prac oraz gwarancję uzyskania perfekcyjnych powierzchni. W przypadku wykańczania powierzchni wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych, czyli takich, jakie uzyskaliśmy, proponujemy użycie przeznaczonego do tego celu systemu Knauf G-K Start/ Finish.

W skład tego systemu wchodzi gipsowa, proszkowa masa szpachlowa Knauf G-K START. Jest to specjalnie przygotowana receptura o wysokich parametrach technicznych.Stworzone za pomocą tej masy szpachlowej oraz taśmy zbrojącej spoiny będą trwałe i odporne na spękania. Po tak lekkim starcie prac wykończeniowych i uzyskaniu solidnych, odpornych na spękania spoin, należy zając się gładzeniem całej powierzchnią. W tym przypadku sięgniemy po drugi produkt z naszego systemu, czyli proszkową gładź gipsową Knauf G-K FINISH. Za pomocą tej masy będziemy finalnie wykańczać spoiny oraz całą powierzchnię ścian i sufitów.

Po wyschnięciu i wyszlifowaniu uzyskamy perfekcyjnie gładką powierzchnię ścian i sufitów, przygotowaną do dalszych prac dekoracyjnych. Na każdym etapie prac wykończeniowych widać, jak doskonale te masy siebie uzupełniają. Ich dobrane do siebie receptury (także pod względem kolorystyki) przekładają się zarówno na łatwość wykonywania prac, jak i na efekt końcowy.

Odpowiedni dobór, a następnie wykorzystywania zgodnie z przeznaczeniem mas wykończeniowych, to dwa kluczowe elementy w procesie uzyskania perfekcyjnych, idealnie gładkich, powierzchni. Rozwiązania systemowe mają przewagę nad innymi rozwiązania tym, że gwarantują pełne dopasowanie produktów. Dlatego warto już na etapie planowania prac remontowo-budowlanych zapoznać się z różnymi możliwymi wariantami i wybrać taki, który najbardziej Państwu odpowiada.

źródło i zdjęcia: Knauf Sp. z o.o.

Fotografia otwierająca: pixabay.com