Nawiewnik antysmogowy to proste rozwiązanie, chroniące dom przed szkodliwymi zanieczyszczeniami powietrza i alergenami. Niewielkie urządzenie wyposażone w wymienny antysmogowy filtr powietrza znacznie ogranicza przepływ cząstek, takich jak: pyły zawieszone PM10 i PM2.5, pyły węglowe, cementowe i przemysłowe, pyłki i zarodniki roślin, a także roztocza i większe bakterie.
Jakie filtry użyto w nawiewnikach?
W nawiewnikach (znanych też pod nazwą nawietrzaki okienne) linii Insolio i Urbino zastosowano filtr antysmogowy o budowie progresywnej. To znaczy, że warstwy poliestrowych włókien o różnych grubościach są ułożone tak, aby gęstość filtra wzrastała zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza.
W zależności od wybranego modelu taki filtr pochłania do 80% pyłu zawieszonego PM2.5 i do 99% pyłu zawieszonego PM10, a także dokuczliwe wiosną i latem alergeny. Brevis rekomenduje wymianę filtra dwa razy w roku. Najlepiej przed rozpoczęciem i po zakończeniu sezonu grzewczego. Sama wymiana jest niezwykle intuicyjna, wystarczą cztery ruchy i nowy filtr antysmogowy jest już na swoim miejscu.
W Polsce normy dla pyłów drobnych PM10 to odpowiednio:
- 40 µg/m3 – poziom dopuszczalny stężenia średniorocznego
- 50 µg/m3 – poziom dopuszczalny stężenia średniego dobowego (przekroczenie dopuszczalne maksymalnie 35 razy w roku)
- 200 µg/m3 – poziom informowania stężenia średniego dobowego
- 300 µg/m3 – poziom alarmowy stężenia średniego dobowego
Dla porównania normy zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) to 20 µg/m3 dla stężenia średniorocznego i 50 µg/m3 dla stężenia średniego dobowego. Dla pyłu PM2.5 Polska ustaliła jedynie poziom dopuszczalny stężenia średniorocznego – 25 µg/m3.
Mimo że przekroczenie normy stężenia dobowego dla pyłu PM10 może zdarzyć się 35 razy w roku wiele polskich miast osiąga wynik powyżej 100 takich dni. Stężenia zanieczyszczeń mogą wtedy przekraczać 200 µg/m3, a nawet 300 µg/m3 i więcej.
Co w takiej sytuacji dają nam filtry antysmogowe? Jeżeli poziom zanieczyszczenia pyłem PM10 na zewnątrz przekroczy poziom alarmowy 300 µg/m3 (600%), powietrze wewnątrz domu nadal będzie w normie. Jednocześnie do wnętrza stale będzie napływać optymalna ilość tlenu, a wentylacja będzie działać prawidłowo usuwając nadmiar dwutlenku węgla i zapobiegając nadmiernemu gromadzeniu się wilgoci.
W zimie, kiedy większość czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych wentylacja i oczyszczanie tych pomieszczeń są niezwykle ważne, zwłaszcza, kiedy na co dzień przebywają w nich kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby starsze lub z chorobami serca i płuc. Nawet wstępna filtracja w wentylacji to znaczna ulga dla tych, którzy są szczególnie wrażliwi na toksyczne działanie smogu.
Antysmogowi sprzymierzeńcy
Nawiewniki okienne wyposażone w filtr antysmogowy to także ogromne wsparcie dla domowych oczyszczaczy powietrza i roślin pochłaniających toksyny. Zadaniem oczyszczacza jest filtracja powietrza w pomieszczeniu, nawiewnik filtruje powietrze zanim to się do niego dostanie.
Ponieważ oczyszczacz potrzebuje czasu, aby oczyścić powietrze do docelowego poziomu, filtracja na poziomie wentylacji znacznie przyspiesza jego pracę. Zwłaszcza, że nawiewnik filtruje 100% powietrza, które przedostaje się do wnętrza.
źródło i zdjęcie: Brevis