Rozwiązania przemysłowego Internetu rzeczy (IIoT) dla zrównoważonego rozwoju

Badanie Miliardy lepszych decyzji (Billions of better decisions) uwypukla rozwiązania przemysłowego Internetu rzeczy w realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Ile firm stawia na zielone cele?

Rozwiązania przemysłowego Internetu rzeczy (IIoT) dla zrównoważonego rozwoju
ABB Automatyka, elektroenergetyka, energia odnawialna
new.abb.com
Dane kontaktowe:
22 223 77 77, 22 212 50 00
Placydowska 27 95-070 Aleksandrów Łódzki

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

96% spośród 765 menedżerów przepytanych w międzynarodowej ankiecie deklaruje, że cyfryzacja jest „kluczowa dla zrównoważonego rozwoju”, ale tylko 35% firm wdrożyło rozwiązania IIoT na większą skalę. 72% firm chce zwiększyć inwestycje w IIoT wyłącznie z myślą o celach zrównoważonego rozwoju.

Wzrost znaczenia zielonych celów w czasie pandemii

Zdecydowana większość menedżerów mówi otwarcie, że z powodu pandemii wzrosło znaczenie „zielonych” celów. Prawie wszyscy stawiają znak równości między cyfryzacją a zrównoważonym rozwojem, jednak póki co w rozwiązania przemysłowego Internetu rzeczy zainwestowała jedna trzecia firm – wynika z badania Miliardy lepszych decyzji: nowy imperatyw transformacji przemysłowej.

Badanie zrealizowała kalifornijska firma IntelliSurvey na grupie 765 decydentów z przedsiębiorstw z Chin, Włoch, Niemiec, Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, działających w 12 różnych sektorach przemysłu.

Celem publikacji jest ukazanie punktów styku między cyfryzacją a zrównoważonym rozwojem, a przede wszystkim – znaczenia IIoT dla branży przemysłowej w realizacji „zielonych” celów.

Badanie ABB
57% respondentów stwierdziło, że rozwiązania IIoT mają „znaczący pozytywny wpływ” na podejmowanie decyzji operacyjnych, a także „umożliwiają podejmowanie lepszych decyzji, napędzając zrównoważony rozwój” 

Tylko co trzecia firma przemysłowa wdrożyła dotychczas rozwiązania IIoT na szeroką skalę

Ponad dwie trzecie pytanych osób przyznaje, że w wyniku pandemii ich firmy zaczęły zwracać baczniejszą uwagę na cele związane ze zrównoważonym rozwojem. Dlaczego? Bo to się opłaca.

Takie cele stają się z czasem kluczowym czynnikiem zwiększającym wartość przedsiębiorstwa i wzmacniającym jego reputację.

Niemal co drugi (46%) ankietowany uważa, że „przyszła konkurencyjność” organizacji to główny argument, dla którego ta organizacja już teraz stawia sobie za cel m.in. zmniejszanie energochłonności i emisji przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności i bezpieczeństwa.

57% respondentów stwierdziło, że rozwiązania IIoT mają „znaczący pozytywny wpływ” na podejmowanie decyzji operacyjnych, a także „umożliwiają podejmowanie lepszych decyzji, napędzając zrównoważony rozwój” (94%).

Jednocześnie prawie wszyscy uczestnicy badania (aż 96%) są zgodni co do tego, że „cyfryzacja jest kluczowa z perspektywy zrównoważonego rozwoju”. Za tym idą konkretne deklaracje.

Sprawdź ofertę inteligentnych rozwiązań do domu firmy ABB, które oszczędzają energię

By osiągnąć cele związane ze zrównoważonym rozwojem, aż 2 na 3 firmy (72%) zwiększą „nieco” lub „znacznie” nakłady na IIoT. Powinniśmy więc spodziewać się intensyfikacji nowych projektów, szczególnie że mamy sporo do nadrobienia – raptem co trzecia firma przemysłowa (35%) wdrożyła dotychczas rozwiązania IIoT na szeroką skalę.

Przemysłowy Internet rzeczy to technologiczna odpowiedź na wyzwanie biznesowe, jakim jest zrównoważony rozwój. Każdy tak mówi, wszyscy o tym wiedzą, a jednak tylko jedna trzecia przedsiębiorstw z krajów wysoko rozwiniętych rzeczywiście coś robi. Ta luka pokazuje, że choć wielu liderów świata przemysłu dostrzega korelację między cyfryzacją a zrównoważonym rozwojem, to przyjęcie odpowiednich rozwiązań technologicznych, umożliwiających podejmowanie lepszych decyzji i realizację celów zrównoważonego rozwoju, musi odbywać się szybciej i na szerszą skalę - mówi Radosław Dudzik, kierownik ds. rozwoju rynku rozwiązań cyfrowych w biznesie Elektryfikacji ABB.

Rozwiązania przemysłowego Internetu rzeczy to nie tylko kwestia wyboru

6 na 10 ankietowanych (63%) jest zdania, że zrównoważony rozwój jest korzystny dla wyniku finansowego ich firmy, a niemal tyle samo (58%) twierdzi, że przynosi on niemal natychmiastowo wartość biznesową.

Wyraźnie widać, że zrównoważony rozwój i tradycyjne priorytety Przemysłu 4.0 coraz bardziej się przenikają, otwierając scenariusze przynoszące obopólne korzyści firmom, które chcą zwiększyć wydajność i produktywność, zmniejszając jednocześnie zużycie energii i negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Wszelkie działania, jakie podejmuje biznes na rzecz zrównoważonego rozwoju to nie tylko kwestia wyboru, marketingu czy oszczędności. Lada moment stanie się to koniecznością dla większości z nas. W kwietniu 2021 roku Komisja Europejska opublikowała projekt dyrektywy CSRD, która nie tylko nakłada więcej obowiązków raportowych na przedsiębiorców, ale także rozszerza listę podmiotów i obszarów objętych raportowaniem. Nowa dyrektywa, po uprzednim przyjęciu jej przez państwa członkowskie i implementacji do prawodawstwa krajowego, zacznie obowiązywać w 2024 roku, i będzie dotyczyć raportowania danych związanych z zrównoważonym rozwojem, począwszy od 2023 roku - tłumaczy ekspert ABB.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna szacuje, że przemysł odpowiada obecnie za ponad 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych. Jak wynika z badania ABB, ten sam przemysł z jednej strony zdaje sobie sprawę z konieczności adopcji rozwiązań cyfrowych w ramach strategii zrównoważonego rozwoju, a z drugiej – że technologia sama w sobie nie rozwiąże problemów.

Koniec końców za wszystkim stoi człowiek, który właśnie dzięki technologii będzie podejmować odpowiednie działania – lepsze, skuteczniejsze i bezpieczniejsze niż do tej pory.

Źródło i zdjęcia: ABB