PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Automatyka, sterowanie, inteligencja

Ogrzewanie domu w stylu smart - jak inteligentny dom oszczędza energię?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Zimą koszty ogrzewania pochłaniają znaczną część domowego budżetu. Jak skutecznie je obniżyć? Tradycyjny termostat to często za mało, by zmniejszyć rachunki. Arsenał skutecznych sposobów podsuwają technologie dla inteligentnego domu. System automatyki domowej ma pod kontrolą najważniejsze instalacje, sterując nimi tak, by maksymalnie zmniejszyć zużycie energii. Sprawdzamy, jak takie rozwiązania działają w praktyce.

Gdy koszty ogrzewania stale rosną, wiele osób zastanawia się, jak obniżyć rachunki za energię? Pomocne w rozwiązaniu problemu są innowacyjne technologie i automatyka domowa. Centralny system, taki jak ABB-free@home® wykorzystuje synergię wielu rozwiązań, w tym sieć czujników, skutecznie optymalizując zużycie energii w domu.

Co ciekawe, system nie zmusza domowników do radykalnej zmiany przyzwyczajeń czy nawyków. Zamiast tego dopasowuje się do nich i dostraja tak, by energia była zużywana tylko wtedy, gdy faktycznie tego potrzebujemy. Automatyka domowa daje pełną kontrolę nad funkcjami i instalacjami domu.

System bazuje na informacjach z czujników i ustawień, sterując ogrzewaniem tak, by we wnętrzach panowała optymalna i komfortowa temperatura. Jednocześnie w 100 proc. wykorzystuje dostępną energię i ciepło, zmniejszają ich zużycie. Jak zatem to wszystko działa w praktyce?

Termostat, który jest smart

Przede wszystkim inteligentny dom cały czas monitoruje temperaturę we wnętrzach przy użyciu inteligentnych termostatów i czujników. Niezależnie od tego, czy w pomieszczeniach pracują tradycyjne grzejniki, czy zainstalowano ogrzewanie podłogowe z pompą ciepła, regulatory temperatury systemu ABB-free@home® precyzyjnie dopasują temperaturę w pomieszczeniach do indywidualnych preferencji, pory dnia lub nocy, a nawet częstotliwości korzystania z domu oraz poszczególnych wnętrz .

Inteligentny termostat pokojowy w systemie ABB-free@home®
Inteligentny termostat pokojowy w systemie ABB-free@home®

Co ważne, regulatory reagują na warunki panujące w domu zarówno zimą, jak i latem, dbając nie tylko o ogrzewanie, ale także o chłodzenie pomieszczeń. Wszystkie komponenty, takie jak: czujniki, regulatory i nowoczesny system grzewczy są połączone w jedną, wydajną sieć, tworząc w domu możliwie najbardziej komfortowe warunki.

Ciepło pod zdalną kontrolą

System śledzi nawyki domowników i działa tak, by temperatura była optymalna, gdy korzystają z pomieszczeń. Temperatura w domu automatycznie obniża się, gdy domownicy wychodzą i podnosi się odpowiednio wcześniej przed ich powrotem. Regulatory obniżą także temperaturę na noc, by zmniejszyć zużycie ciepła.

Inteligentna głowica termostatyczna do kontroli odbioru ciepła z grzejników. fot. ABB
Inteligentna głowica termostatyczna do kontroli odbioru ciepła z grzejników. fot. ABB

To najprostszy i najbardziej efektywny sposób na obniżenie rachunków. Wystarczy bowiem zmniejszyć temperaturę w domu o jeden stopień, by koszty ogrzewania zmalały średnio o 6 proc.

Dla jeszcze większego komfortu regulatory temperatury można ustawić dowolnie, według indywidualnych preferencji dla każdego pomieszczenia, nawet z uwzględnieniem różnych pór dnia. Przykładowo, jeśli lubimy orzeźwiający prysznic o poranku, temperatura w łazience rano może automatycznie się obniżyć, a wieczorem podwyższy się, gdy lubimy długi relaks w wannie.

Koniec ze stratami ciepła

Co więcej, inteligentny termostat ABB-free@home® ograniczy straty ciepła i energii, np. gdy pomieszczenie jest wietrzone. System wykryje otwarte okno i wyłączy ogrzewanie. Szeroka gama modeli regulatorów Busch-Jeager dla systemu ABB-free@home® pozwala na wybór rozwiązania idealnie dopasowanego do indywidualnych potrzeb.

Dostępne regulatory Busch-Jeager posiadają różnorodne funkcje, np. pozwalają na ustawianie temperatury przy pomocy wygodnego obrotowego elementu sterującego czy dotykowych przycisków. Na wyświetlaczu widoczna jest aktualna temperatura pomieszczenia, co pozwala określić, czy jej pożądany poziom został osiągnięty.

Sterowanie ogrzewaniem odbywa się zarówno poprzez regulatory, które znajdują się w każdym pomieszczeniu lub przez aplikację dostępną na smartfon i tablet. Podnieść lub obniżyć temperaturę w domu można, więc z dowolnego miejsca, np. będąc w pracy.

Czujniki wspierają obniżenie zużycia energii

To jednak nie koniec możliwości systemu automatyki domowej. Sieć czujników temperatury, rolet czy ruchu wspiera system ABB-free@home® w obniżeniu zużycia energii nie tylko w sezonie grzewczym, ale przez cały rok. Przykładowo, gdy w pomieszczeniu nikogo nie ma, automatyka wyłączy światła, by nie marnować energii. Podobnie, gdy kładziemy się spać, możemy wyłączyć wszystkie światła jednym ruchem, np. korzystając ze smartfona.

Czujniki doskonale wykorzystują też naturalne światło zarówno do ogrzania, jak i wychłodzenia domu latem. System może automatycznie opuszczać lub podnosić rolety o wybranych porach dnia lub działać w odpowiedzi na informacje z czujników.

Zimą system może odsłaniać okna, by dogrzać pomieszczenie naturalnym światłem, a latem automatycznie opuszcza je w ciągu dnia, by wychłodzić wnętrza, bez nadmiernego użycia klimatyzacji.

System zadba także o to, by urządzenia i sprzęty nie były włączone, gdy w domu nikogo nie ma. To nie tylko oszczędność energii, ale też bezpieczeństwo. Wystarczy bowiem wcisnąć jeden przycisk w smartfonie „wszystko wyłączone”, by pozostawione urządzenia, np. żelazko czy telewizor natychmiast się wyłączyły. Jednocześnie automatyka uzbroi alarm, domknie okna i zatrzaśnie drzwi.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Wszystkie te przykłady pokazują, że dobrze zaprojektowany system automatyki domowej nie tylko ułatwia codzienne życie, ale też optymalizuje pracę instalacji domowych, tak by były one jak najbardziej efektywne. Dzięki temu obniża się zarówno zużycie energii, jak i rachunki.

źródło i zdjęcia: ABB