Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Automatyka, sterowanie, inteligencja

Kilka mitów na temat rozwiązań smart w domu inteligentnym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2020-03-24

Choć w Polsce przybywa domów typu smart, to wg danych magazynu "Smart Home Device Tracker”, rynek automatyki domowej w blisko 90 proc. koncentruje się w Europie Zachodniej1. Chociaż technologie inteligentnego domu są o wiele dostępniejsze i łatwe w obsłudze, to wokół nich narosło wiele mitów. 

Inteligentny dom nie jest wolny od mitów

Z roku na rok, szczególnie w Europie Zachodniej, coraz więcej osób korzysta z automatyki domowej, a według prognoz do 2023 r. rynek zasili aż 1,39 mld jednostek typu smart home2.

Rozwiązania takie jak ABB-free@home® są bowiem dostępne dla każdego i można nimi sterować z poziomu smartfona. W praktyce jednak barierą w wybraniu tej technologii są stereotypy, które wynikają z nieznajomości systemów smart. 

Dlatego przyglądamy się faktom i obalamy mity. Oto najważniejsze z nich:

1. System dla inteligentnego domu jest drogi

Systemy automatyki domowej kojarzą się z dużą i kosztowną inwestycją. Jak podaje ABB, koszt instalacji systemu ABB-free@home® to średnio 5 proc. wartości nieruchomości.

Trzeba tu zaznaczyć, że wkład finansowy poniesiony na instalację systemu smart home, zwróci się w postaci mniejszych rachunków. Inteligentny dom jest bowiem zoptymalizowany pod względem zużycia energii i ciepła.

System np. zadba o to, by światła były włączone tylko wtedy, gdy w pomieszczeniu przebywają domownicy, a latem opuści rolety, nie wpuszczając promieni słonecznych przegrzewających wnętrze. Jeśli w pokoju zostanie otwarte okno, automatycznie wyłączy się klimatyzacja.

2. Inteligentne systemy nie są przeznaczone do małych mieszkań

Faktycznie rozwiązania takie jak KNX są polecane do domów o dużej powierzchni. Jednak ABB-free@home® może być instalowany nie tylko w domach, ale także mieszkaniach, a nawet kawalerkach.

By przekonać się, jak działa na ograniczonej powierzchni, można odwiedzić pokazowy apartament ABB Living Space® Experience w Warszawie.

3. System automatyki domowej jest trudny w instalacji

Początkowym montażem i instalacją systemu ABB-free@home® zajmują się instalatorzy.

Czujniki rozmieszcza się zgodnie z potrzebami domowników. System pozwala na integrację aż 150 urządzeń w jednej instalacji, więc możliwości ich konfiguracji i ustawień są praktycznie nieograniczone. Nie trzeba być też programistą, by uruchomić system po raz pierwszy. Warto jednak skorzystać z pomocy instalatora, a dopiero później zmieniać ustawienia samodzielnie.

W każdej chwili można też wrócić do ustawień wprowadzonych przez instalatora. 

4. Smart home jest trudny w obsłudze

Z obsługą systemu ABB-free@home® poradzi sobie każdy. Systemem można sterować przy pomocy konwencjonalnych przełączników i aplikacji mobilnej.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Poznaj bliżej automatykę domową od ABB

5. System smart home instaluje się tylko na etapie budowy domu

System automatyki domowej ABB-free@home® można zainstalować podczas posiadania konwencjonalnej instalacji, lub na etapie wykańczania wnętrz nieruchomości.

W pierwszym przypadku instalator będzie mógł wykorzystać bezprzewodową komunikację między urządzeniami bez uciążliwego skuwania ścian czy podłączenia przewodu tzw. magistrali.

System komunikuje się wtedy za pośrednictwem częstotliwości radiowej, która wymaga tylko zasilacza sieciowego. Co ważne, nawet w przypadku instalacji systemu smart home w wykończonym mieszkaniu, też będzie można korzystać ze wszystkich funkcji.

6. Inteligentny dom nie działa bez internetu

Jeśli wystąpi przerwa w dostawie internetu, funkcje smart home będą działały bez zmian. Nie będzie jednak możliwości sterowania zdalnego domem, np. z pracy.

Inaczej jest w przypadku braku prądu - w takiej sytuacji dom zachowa się tak samo, jak każdy budynek. Nie będzie można ustawić scen świetlnych, czy sterować klimatyzacją dopóki nie wróci zasilanie.

7. Ktoś obcy przejmie kontrolę nad domem

Teoretycznie jest to możliwe, ale system jest wyposażony, podobnie jak komputer, w program antywirusowy. Połączenie jest szyfrowane, a dostęp do niego mają tylko domownicy.

W rzeczywistości dom inteligentny zwiększa bezpieczeństwo. System monitoruje wskaźniki dymu czy przekroczenia norm dwutlenku węgla. Dodatkowo, inteligentny dom ma wiele przydatnych funkcji - od monitoringu, wideodomofonu po możliwość wyłączenia wszystkich urządzeń przy pomocy jednego przycisku.

8. Aby dom był inteligentny, wystarczą tylko gadżety i akcesoria smart 

Kompletnych systemów automatyki domowej, takich jak ABB-free@home® nie można porównać do gadżetów o pojedynczych funkcjach. Przede wszystkim inwestycja w system smart home gwarantuje wysoką jakość urządzeń oraz oprogramowania, a także dłuższą żywotność. 

Co więcej, system automatyki domowej ABB regularnie wzbogacany jest o nowe funkcjonalności, zapewniając użytkownikom dostęp do większych możliwości przekładających się na większy komfort. 

Przykładowo system zyskał niedawno funkcję Geofencing, która umożliwia utworzenie wirtualnego ogrodzenia domu. Po wejściu lub wyjściu domowników z tego obszaru, system automatycznie wykonuje ustawione czynności, włącza lub wyłącza światło, ogrzewanie itp. 

1. Dane z raportu International Data Corporation: World Data Quarterly Smart Home Device Tracker. 2019
2. Dane z raportu International Data Corporation: World Data Quarterly Smart Home Device Tracker. 2019

źródło i zdjęcia: ABB 

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum