Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jaka oczyszczalnia ścieków będzie najlepsza dla Twojego domu?

Chcesz świadomie zadbać o najbliższe środowisko i wpłynąć na poprawę ekosystemu? Sprawdź, jaki rodzaj oczyszczalni przydomowej najlepiej sprawdzi się w Twoim domu.

Jaka oczyszczalnia ścieków będzie najlepsza dla Twojego domu?
EURO SZAKK PL Przydomowe oczyszczalnie ścieków
www.szakk.pl
EURO SZAKK PL Przydomowe oczyszczalnie ścieków
Dane kontaktowe:
605 054 205, 664 233 299
Polna 9, 42-240 Rudniki

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Ze względu na rodzaj stosowanego drenażu rozsączającego, który jest nieodzownym elementem oczyszczalni, możemy wyróżnić oczyszczalnie z drenażem:

  • tradycyjnym żwirowym,
  • pakietowym W-BOX,
  • tunelowym,
  • studni chłonnej.

Dobór odpowiedniego typu drenażu oraz jego wielkości jest uzależniony od klasy gruntu, od liczby mieszkańców w danym gospodarstwie domowym oraz od miejsca na działce, na której ma być zamontowana oczyszczalnia.

Oczyszczalnia drenażowa

Najważniejszym elementem oczyszczalni drenażowej jest drenaż rozsączający. We wszystkich rodzajach tego typu oczyszczalni ich zasada działania, budowa oraz dobór są identyczne. Drenaż rozsączający jest to układ naciętych rur o średnicy 110 mm.

Długość drenażu jest uzależniona od ilości ścieków i przepuszczalności gruntu. Rury drenażowe układane są w żwirowej osypce o granulacji około 16-40 mm. Zaleca się, aby każda nitka drenażowa była zakończona kominkiem napowietrzającym.

Oczyszczalnia pakietowa

W-BOX to wypełnienie polipropylenowe stosowane do zbiorników drenażowych i retencyjnych. Stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego systemu kanałowego w przypadku, gdy nie można go zmodernizować lub rozbudować.

To idealne rozwiązanie dla mniejszych działek. Wymiary pojedynczego pakietu wynoszą 2,4 m długości x 0,3 m szerokości x 0,3 m głębokości. Pod względem struktury zewnętrznej, jak i pełnionych funkcji, W-BOX i tradycyjne systemy żwirowe są analogiczne.

Pakiety mają znacznie większą pojemność rozsączania niż drenaż (ponad 3 razy większą), w związku z tym wymagają mniej powierzchni niż oczyszczalnie drenażowe.

Oczyszczalnia tunelowa

Tunele rozsączające 300 l zostały zaprojektowane głównie z myślą o zastosowaniu ich w budownictwie indywidualnym. Układa się je w ciągi, w jednej warstwie, i zamyka specjalnymi płytami.

Tunel wytrzymuje obciążenie długotrwałe do 3,5 tony/m² i chwilowe do 7,5 tony/m², co umożliwia usadowienie go pod obszarami przeznaczonymi dla ruchu samochodów osobowych. Wymiary pojedynczego tunelu wynoszą 1,16 m długości x 0,8 m szerokości x 0,51 m głębokości.

Oczyszczalnia ze studnią chłonną

Ten typ drenażu idealnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie mam miejsca na inne systemy drenażowe.

 

 

Żródło i zdjęcia: EURO SZAKK