Jakie kolory elewacji są modne w 2022 roku?
W budownictwie także panują mody i niektóre trendy znikają, inne stają się niezwykle popularne. Jeszcze 20 lat temu wielu właścicieli domów malowało tynk na kolor żółty i pomarańczowy. Dzisiaj zdecydowanie modna jest szarość oraz wpadająca w beż biel. Biel i beż to kolory bardzo uniwersalne. Kolor szary czy antracytowy (często występują razem) idealnie oddaje charakter nowoczesnych budynków. Zdecydowanie polecić można też elewację w kolorze naturalnego drewna, drewna teak albo w odcieniu ciemnego brązu. To barwy ziemi, które pięknie wkomponują budynek w okolicę lasu, łąki lub dużego ogrodu.
Przede wszystkim warto spojrzeć na dom jak na część krajobrazu, który go otacza. Jeśli dookoła posesji rozciąga się łąka, pole czy las, jasny i ciepły odcień fasady ładnie się z nimi skomponują. Warto wybrać także kolory naturalnego drewna i ziemi: beże, jasne i ciemne brązy. W mieście, w którym dom otaczają nowoczesne budynki, można pokusić się o szarości i odcienie grafitu.
Jak łączyć ze sobą kolory elewacji?
Nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć różne kolory elewacji, a nawet różne rodzaje materiałów na elewację. Biały lub beżowy tynk efektownie wygląda np. z fragmentami elewacji kompozytowej. Dostępne kolory desek elewacyjnych to przede wszystkim brązy imitujące drewno i odcienie szarości, czyli barwy uniwersalne, modne i estetyczne. Istnieją programy, w których opracowując zdjęcia swojego budynku, można dobrać dwa elegancko wyglądające obok siebie kolory.
Czy ciemna elewacja to dobry wybór?
Jeśli bryła budynku jest niewielka, ale osadzona pośród dużych zabudowań, jasny odcień fasady sprawi, że dom optycznie wyda się większy. Kiedy dom wyraźnie góruje nad innymi zabudowaniami, można wybrać ciemny kolor elewacji, by budynek lepiej wtopił się w otoczenie. Niektórzy właściciele domostw obawiają się, że jasny budynek szybko stanie się szary z powodu kurzu osadzającego się na powierzchni ścian. Faktycznie w miastach, przy ulicach, na których panuje duży ruch, łatwiej o kurz, smog, zanieczyszczenia pochodzące ze ścierających się opon czy hamulców. Warto wybrać taki materiał na elewację, który łatwo się myje. O ile chropowaty tynk trudno utrzymać w czystości, o tyle elewacja z kompozytu drewna jest odporna na spłukiwanie wodą, a brud szybko z niej znika.
Na jaki kolor pomalować elewację z kompozytu?
Tynk i drewno można pomalować na dowolny kolor. Trochę inaczej jest z elewacją z kompozytu drewna. Kompozyt to mieszanina drewna z polichlorkiem winylu (PVC), a kolor jest nadawany deskom już w trakcie produkcji. Elewacja kompozytowa EkoTeak dostępna jest w aż pięciu najmodniejszych odcieniach:
- naturalne drewno,
- teak,
- ciemny brąz,
- antracyt
- szarość.
Deskami z kompozytu można wykończyć cały budynek w stylu nowoczesnym, klasycznym, a nawet retro oraz łączyć wybrane deski elewacyjne z kompozytu z tradycyjnie malowanym tynkiem. Elewacje z kompozytu cieszą się coraz większym zainteresowaniem architektów, budowlańców i inwestorów, ponieważ łatwo i szybko się je układa. Wyglądają jak fasady drewniane, nie wymagają jednak impregnacji ani odświeżania koloru.
źródło i zdjęcia: EkoTeak Sp. z o. o.