Odpowiedź eksperta: Instalacja kanalizacji ciśnieniowej umożliwia transportowanie ścieków (niezależnie od spadków ułożonych rur), a także przemieszczanie ich na wyższy poziom. Używane w tym systemie rury mogą mieć znacznie mniejsze średnice, co dodatkowo ułatwia ukrycie ich w ścianie lub za osłonami.
W handlu dostępne są urządzenia kompaktowe składające się z miski ustępowej połączonej z rozdrabniaczem i pompą. Można podłączać do nich również odpływ z umywalki czy brodzika - zależnie od wersji urządzenia. Układ pracuje automatycznie i w momencie spuszczenia wody lub dopływu ścieków natychmiast uruchamiana jest pompa. Instalacja takiego urządzenia jest prosta i wymaga tylko podłączenia do sieci wodociągowej oraz elektrycznej.
Ścieki odprowadzane są rurą o średnicy ok. 30 mm, którą doprowadza się do trójnika wmontowanego w odległy nawet o kilkadziesiąt metrów pion kanalizacyjny. Ze względu na konieczność rozdrobnienia ścieków, nie mogą one zawierać żadnych twardych lub włóknistych elementów, które mogłyby uszkodzić bądź zablokować pompę.
Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Pomporozdrabniacz najczęściej umieszcza się w pobliżu sedesu, jednak nie jest to wymagane. (fot. SFA)