Problemy z czerpaniem wody ze studni wierconej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Problemy z czerpaniem wody ze studni wierconej

Od pewnego czasu mam problemy z czerpaniem wody ze studni wierconej. Okresowo pompa nie zasysa wcale wody lub pracuje bardzo długo, zanim się wyłączy. Studnia wiercona byłą na głębokość ok. 15 m, a pompa wraz ze zbiornikiem hydroforowym ustawiona jest w pomieszczeniu gospodarczym. Czy problem spowodowany jest uszkodzeniem pompy, czy też przyczyna tkwi w samej studni?

aktualizacja: 2023-05-18 10:58:13

Odpowiedź eksperta: Przyczyny kłopotów z czerpaniem wody mogą być spowodowane zarówno przez niesprawną pompę i jej osprzęt, jak i wynikać z zakłóceń w dopływie wody do studni. Opisane objawy mogą wynikach z następujących powodów - nieszczelności po stronie ssawnej pompy, zamulenia filtra studziennego bądź obniżenia się poziomu lustra wody.

W pierwszej kolejności należy oczywiście sprawdzić szczelność rur i połączeń na odcinku między studnią i pompą oraz zaworu zwrotnego. Stosunkowo łatwo to zrobić w przypadku, gdy studnia wykonana była z rurą osłonową z wprowadzonym do niej filtrem i zaworem zwrotnym. Wystarczy wtedy wywołać określone ciśnienie wody na tym odcinku i sprawdzić, czy nie występuje jego spadek.

W przypadku zainstalowania drugiego zaworu zwrotnego przy pompie próbę należy wykonać dla odcinka przed tym zaworem w kierunku studni. Natomiast trudno będzie sprawdzić szczelności odcinka ssącego, jeśli studnia jest typu "abisynka" z rurą ssącą wprowadzono bezpośrednio do gruntu, ale na szczęście niewielkie rozszczelnienia w tym przypadku nie wpływają na pracę pompy, gdyż rury są uszczelniane przez otaczający je grunt.

Opisane objawy mogą być spowodowane również niedostatecznym dopływem wody do filtra ssącego lub obniżeniem się lustra wody poniżej poziomu umożliwiającego jej zasysanie (7-8 m). W studni z rurą osłonową sprawdzenia stopnia zanieczyszczenie filtru i poziomu lustra wody można dokonać po wyciągnięciu rury ssącej. Jeśli poziom wody trwale się obniżył, to konieczne może być zastosowanie pompy zatapialnej, którą umieszcza się wewnątrz studni poniżej poziomu wody.

W studniach bez takiej rury kontrola czy naprawa jest praktycznie niemożliwa i można jedynie spróbować oczyścić filtr poprzez podłączenie wody pod ciśnieniem do rury ssącej. Jeśli to nie pomoże, to pozostaje jedynie wykonanie nowego odwiertu.

Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Jako docelowe ujęcie wody wykonywane są najczęściej studnie wiercone. Można ją czerpać na przykład przy użyciu pompy głębinowej

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Łukasz

08 Jun 2021, 22:56

Witam. Mam problemy ze świeżo wykopaną studnią głębinową Wykop na 30m niestety rura weszła tylko na 24m okazało się że jest kurzawa i zamula poza tą głębokość. Przy wpuszczaniu rur studziennych woda była tak zamulona że nawet nie chciała iść w dół, bo przez filtry ...

Gość Ania

08 Jul 2020, 14:32

Witam serdecznie mam studnie glebinową 33 metry po założeniu filtrów do wody przestała mi lecieć wodą bezpośrednio przy studni. Woda zaczyna lecieć jak włącza się pompa przy chydroforze może ktoś zna przyczynę proszę o pomoc

Gość Daniel

09 Apr 2020, 20:41

No mi ciagnie z 20m i nie ma problemu. W ksiazce zostalo napisane ze nawet z 30 da rade. Pani Milena chyba tylko z podreczników ze szkoly podstawowej korzystala stąd takie wnioski. :))

Gość Janko Walski

14 Sep 2018, 09:12

Hydrofor w garażu ma 15 m podciągnąć? Zajrzyjcie ludzie do podręcznika z fizyki dla szkół podstawowych.

Gość Milena

20 Dec 2015, 07:02

Ile kosztuje wiercenie studni może by poziom się podniósł. Mi już dwie pompy się popsuly bo ciągle brakuje wody

Gość kowalski

16 Sep 2012, 11:19

u mnie z nów problem jest gdy pompa ciagnie tak jak by na pusto , a przy końcówce zaciaga czy przyczyna może być nie szczelność czy zatkane sito..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!