Przyczyny kłopotów z czerpaniem wody mogą być spowodowane zarówno przez niesprawną pompę i jej osprzęt, jak i wynikać z zakłóceń w dopływie wody do studni. Opisane objawy mogą wynikach z następujących powodów - nieszczelności po stronie ssawnej pompy, zamulenia filtra studziennego bądź obniżenia się poziomu lustra wody.
W pierwszej kolejności należy oczywiście sprawdzić szczelność rur i połączeń na odcinku między studnią i pompą oraz zaworu zwrotnego. Stosunkowo łatwo to zrobić w przypadku, gdy studnia wykonana była z rurą osłonową z wprowadzonym do niej filtrem i zaworem zwrotnym. Wystarczy wtedy wywołać określone ciśnienie wody na tym odcinku i sprawdzić, czy nie występuje jego spadek.
W przypadku zainstalowania drugiego zaworu zwrotnego przy pompie próbę należy wykonać dla odcinka przed tym zaworem w kierunku studni. Natomiast trudno będzie sprawdzić szczelności odcinka ssącego, jeśli studnia jest typu "abisynka" z rurą ssącą wprowadzono bezpośrednio do gruntu, ale na szczęście niewielkie rozszczelnienia w tym przypadku nie wpływają na pracę pompy, gdyż rury są uszczelniane przez otaczający je grunt.
Opisane objawy mogą być spowodowane również niedostatecznym dopływem wody do filtra ssącego lub obniżeniem się lustra wody poniżej poziomu umożliwiającego jej zasysanie (7-8 m). W studni z rurą osłonową sprawdzenia stopnia zanieczyszczenie filtru i poziomu lustra wody można dokonać po wyciągnięciu rury ssącej. Jeśli poziom wody trwale się obniżył, to konieczne może być zastosowanie pompy zatapialnej, którą umieszcza się wewnątrz studni poniżej poziomu wody.
W studniach bez takiej rury kontrola czy naprawa jest praktycznie niemożliwa i można jedynie spróbować oczyścić filtr poprzez podłączenie wody pod ciśnieniem do rury ssącej. Jeśli to nie pomoże, to pozostaje jedynie wykonanie nowego odwiertu.
Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Jako docelowe ujęcie wody wykonywane są najczęściej studnie wiercone. Można ją czerpać na przykład przy użyciu pompy głębinowej