Samodzielny montaż klimatyzatora

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Samodzielny montaż klimatyzatora

Czy montaż klimatyzatora typu split jest możliwy we własnym zakresie? Jakie narzędzia i materiały są niezbędne do jego realizacji oraz jakie miejsce montażu jednostki zewnętrznej będzie optymalne?

aktualizacja: 2024-05-10 11:04:29

Samodzielny montaż klimatyzacji jest możliwy jedynie w przypadku urządzeń fabrycznie wyposażonych w szybkozłączki na rurach łączących jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną. Takie rozwiązanie eliminuje ingerencję w układ chłodniczy podczas instalacji. Jedynym ograniczeniem jest długość dostarczonego zestawu rur, która najczęściej wynosi 4-5 metrów.

Tradycyjny system montażu klimatyzacji wymaga napełnienia urządzenia czynnikiem chłodniczym dopiero po jego zainstalowaniu. Nawet jeśli sprężarka zawiera wystarczającą ilość czynnika, przed podłączeniem obiegu należy wytworzyć w rurach podciśnienie usuwające wilgotne powietrze. Połączenie rur miedzianych z jednostką zewnętrzną i wewnętrzną odbywa się za pomocą połączeń kielichowych, co wymaga użycia specjalistycznych narzędzi do rozвальcowywania końcówek rur.

Prace montażowe w systemie tradycyjnym dodatkowo komplikuje konieczność uzupełnienia czynnika chłodniczego, gdy długość rur przekracza wartości przewidziane przez producenta i zwiększa objętość obiegu. Oprócz odpowiedniego rodzaju czynnika, najczęściej dostępnego w dużych butlach ciśnieniowych, niezbędny jest również zestaw do jego napełniania i kontroli ilości.

Jednostkę zewnętrzną klimatyzacji należy montować w miejscu zapewniającym swobodny przepływ powietrza, najlepiej zacienionym, co wpływa na poprawę efektywności chłodzenia. Ze względu na hałas generowany podczas pracy, należy wybrać lokalizację, która nie będzie uciążliwa dla domowników i sąsiadów, minimalizując ryzyko efektu rezonansu i pogłosu. Ważne jest również odprowadzenie skraplającej się wilgoci z jednostki zewnętrznej. W tym celu często wyprowadza się koniec rurki na trawnik. Należy jednak zadbać, aby skropliny nie spływały na opaskę wokół domu, a tym bardziej po ścianie, gdzie mogłyby powodować powstawanie nieestetycznych zacieków.

Redakcja BudujemyDom
Na zdjęciu otwierającym: Klimatyzatory split zwykle wymagają odpowietrzenia rurociągów i uzupełnienia czynnika roboczego po montażu jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. (fot. Saunier Duval)

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Zenon

09 Jul 2022, 11:03

Prawie na wszystkich filmach które widziałem panowie instalatorzy przewody elektryczne podłączali przez skręcenie linki i podłączenie pod zacisk. Linka powinna być zakończona specjalną końcówką którą zaciska się na lince lub linkę można polutować.

Gość Klarki

26 Dec 2020, 12:39

tak powinna być montowana klimatyzacja, a kto Ci robił?

Gość Anna

04 Dec 2020, 16:42

To po to jest taki wybór, ze można sobie znaleźc ekipę która dobrze to wykona. U mnie montaż wyszedł ładnie, nawet dziurki i jakichś kabli zwisających ani nawet na troche nie ma wystających, nic a nic, takze ja jestem zadowolona

Gość dariusz

26 May 2020, 13:27

Spora rzesza ludzi podłączyła by pewnie lepiej niż instalatorzy, bo nam zależy żeby to działało bezawaryjnie długie lata, a instalatorzy doprowadzają celowo do nieszczelności których zwykły użytkownik nie jest w stanie wykryci, bo nawet nie wie jak się do tego zabrać. Mi wcisnęli ...

Gość rekup

28 Feb 2017, 11:43

Witam, To i ja dodam coś do tematu. Wrócę do rzekomej zmowy instalatorów. Próbowałem w 6! firmach kupić usługę podłączenia klimatyzacji, którą już posiadam. Bezskutecznie. Żadna z firm nie chciała się tego podjąć mimo, iż z góry uprzedzałem, że nie chcę od nich żadnej ...

Gość neo

30 Jun 2016, 12:14

Tak Panie Instalatorze, Wam w to graj bo kroicie ludzi po cenach cennikowych za urządzenia a drugie tyle za nieestetyczny montaż. Dobrze że istnieją stosowne serwisy aukcyjne.

Gość Max

30 Jun 2016, 10:03

@instalator a wyłączników elektrycznych i urządzeń gazowych też nie można sprzedawać, bo do ich instalacji potrzeba uprawnień?

Gość instalator

30 Jun 2016, 08:43

Autor nie ma zielonego pojęcia o przepisach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie wolno urządzenia zawierającego substancje kontrolowane (czyli "klimatyzatora typu split")nawet sprzedać osobie bez stosownych uprawnień. Nie mówiąc o samodzielnej instalacji. Wiec zamontować nie można ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!