Jakie informacje są niezbędne do prawidłowego doboru pompy ciepła?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jakie informacje są niezbędne do prawidłowego doboru pompy ciepła?

Niezbędnymi informacjami do dokonania doboru pompy ciepła są:

aktualizacja: 2018-11-15 13:52:20
  1. lokalizacja budynku lub strefa klimatyczna,
  2. zapotrzebowanie budynku na moc cieplną na cele centralnego ogrzewania lub powierzchnia ogrzewana,
  3. zapotrzebowanie mocy cieplnej na produkcję c.w.u. lub liczba osób jaka będzie korzystała na co dzień z ciepłej wody użytkowej, ilość łazienek lub punktów poboru wody,
  4. rodzaj instalacji rozprowadzenia ciepła lub/i projektowana temperatura zasilania i powrotu instalacji centralnego ogrzewania.

W przypadku gdy wykonujemy wstępny dobór pompy ciepła, a inwestor nie ma obliczonej wartości zapotrzebowania na moc cieplną, możemy to oszacować za pomocą informacji na temat standardu izolacji budynku i wielkości powierzchni do ogrzania. Istotne jest jaki typ stolarki został zastosowany w budynku oraz jak wielkie są przeszklenia. W jaki sposób jest wykonana izolacja ścian, posadzki oraz dachu.

Czy w budynku jest przewidziana wentylacja mechaniczna z rekuperacją czy grawitacyjna. Gdy nie mamy informacji na temat obliczeniowego zapotrzebowania na ciepło, kluczową informacją jest powierzchnia ogrzewana budynku oraz wysokość pomieszczeń, ponieważ na podstawie doświadczenia jesteśmy w stanie w przybliżeniu oszacować zapotrzebowanie na ciepło w odniesieniu do podobnych inwestycji wykonanych w analogicznym standardzie. Informacja o zapotrzebowaniu na ciepło jest wystarczająca do doboru pompy ciepła za pomocą prostych wzorów matematycznych lub programu doborowego NIBE DIM.

Instalacja domowej elektrowni słonecznej
Panele fotowoltaiczne, gotowy zestaw od znanej firmy Hewalex? Prześledziliśmy cały proces inwestycji w pewnym domu na Dolnym Śląsku.
6:11

W przypadku budynków już istniejących gdzie mamy do czynienia z wymianą źródła ciepła na nowe, doboru optymalnej mocy pompy ciepła dokonuje się na podstawie historycznej rocznej ilości paliwa potrzebnego do ogrzania budynku i produkcji c.w.u.

Jeżeli natomiast termomodernizacji nie jest poddawane istniejące już źródło ciepła i system grzewczy, a inwestor chce połączyć je z pompą ciepła, konieczna jest analiza określająca optymalną temperaturę biwalencji. Taką analizę można wykonać w programie od doboru pomp ciepła NIBE DIM.

dr inż. Małgorzata Smuczyńska
Menedżer ds. marki NIBE /NIBE Brand Manager

Dodaj komentarz

time image
time image
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny