Rok 2021 będzie rokiem pomp ciepła na rynku budowlanym. NIBE-BIAWAR jest gotowa na maksymalne wykorzystanie koniunktury

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Rok 2021 będzie rokiem pomp ciepła na rynku budowlanym. NIBE-BIAWAR jest gotowa na maksymalne wykorzystanie koniunktury

Mimo perturbacji spowodowanych COVID rynek pomp ciepła w kończącym się roku zanotował dwukrotny wzrost. A to dopiero początek ekspansji, bo zmiany w prawie budowlanym i polityce klimatycznej począwszy od 2021 roku na dobre zapalają przed produkcją tych urządzeń zielone światło! Fabryka NIBE-BIAWAR w Białymstoku gotowa jest na te wyzwania i po kolejnych rekordach w 2020 r. prognozuje równie wysoką dynamikę sprzedaży w 2021 r.

aktualizacja: 2020-12-21 10:46:57

Ogromnego zainteresowania polskich konsumentów zakupem pomp ciepła, które miało miejsce w roku 2019, pandemia COVID nie przerwała, a jedynie nieznacznie zakłóciła.

- Z perspektywy 10 miesięcy w których COVID zdominował praktycznie wszystkie aspekty naszego życia, mogę stwierdzić że branża pomp ciepła i innych urządzeń OZE w Polsce nie ucierpiała znacząco. Owszem w marcu i kwietniu większość firm borykało się z problemami związanymi z dostępnością komponentów do produkcji urządzeń OZE i statystyki sprzedaży pomp ciepła w Polsce odzwierciedlają te problemy, zahamowaniem wzrostu sprzedaży urządzeń OZE właśnie w tych miesiącach - mówi dr inż. Małgorzata Smuczyńska, Business Unit Manager NIBE w NIBE-BIAWAR Sp. z o.o.

- Jednakże w przypadku pomp ciepła, wysoka dynamika sprzedaży w pozostałych miesiącach 2020 r. przyczyniła się do osiągnięcia aż dwukrotnego wzrostu rynku pomp ciepła w stosunku do 2019 r. Również w sprzedaży pomp ciepła NIBE odnotowaliśmy podobny sukces i myślę, że większość firm w naszej branży cieszy się w tym momencie z osiągniętych wyników sprzedażowych - dodaje Małgorzata Smuczyńska.

Rok 2021 rokiem pomp ciepła

Poza szczepionką przeciw i lekami na COVID świat szykuje się do odbudowy gospodarki po kryzysie wywołanym przez pandemię. Europa, państwa UE, poprzez Green Deal chcą z przestawiania się gospodarki i całego naszego życia na zieloną energię, czego wymaga przecież także konieczność dojścia do neutralności klimatycznej, uczynić nowy motor napędowy. To ogromna szansa zarówno dla rynku fotowoltaiki jak i pomp ciepła.

Aktualnie pompy ciepła są uznane przez decydentów w Brukseli jako najlepsza dostępna technologia ogrzewania i chłodzenia budynków, zaś w połączeniu z fotowoltaiką daje możliwość tworzenia budynków zeroenergetycznych, a nawet plusenergetycznych i wiele krajów postrzega transformację energetyczną w kierunku bezemisyjnych i energooszczędnych technologii OZE, jako szansę na odbudowę gospodarki po kryzysie związanym z pandemią, jednocześnie osiągając efekt realizacji celów klimatycznych.

10 grudnia 2020 r. podczas szczytu Rady Europejskiej szefowie rządów krajów członkowskich Unii Europejskiej przyjęli nowy wyższy cel redukcji CO2 dla Unii Europejskiej, który ma wynieść co najmniej 55 proc. do 2030 roku w stosunku do roku 1990. Wobec tego stoimy dzisiaj przed największym wyzwaniem branży OZE i wierzę, że mając do dyspozycji Fundusz Odbudowy, uda nam się wypracować warunki do osiągnięcia celów Green Deal i wdrożenia Strategii Łączenia Sektorów oraz Fali Renowacji - zarówno w Europie, jak i w Polsce.

- Warto zauważyć, że obie te strategie wyróżniają pompy ciepła jako technologię, bez której nie będzie możliwe osiągnięcie neutralności klimatycznej. Jak wynika z głównej strategii Zielonego Ładu, spośród 220 milionów budynków mieszkalnych w Europie aż 80 milionów ma być ogrzewanych pompami ciepła w 2030 roku. Aby osiągnąć ten cel, wg szacunków EHPA do 2030 powinniśmy czterokrotnie zwiększyć rynek pomp ciepła i zainstalować ponad 48 mln pomp ciepła - mówi Małgorzata Smuczyńska.

I dodaje: - To oznacza, że musimy stworzyć w Polsce takie mechanizmy wsparcia, które pozwolą na prawidłowy rozwój tej branży, począwszy od systemu szkoleń dla instalatorów, a kończąc na programie wsparcia instalacji OZE w nowo powstających budynkach jednorodzinnych, jak również wielorodzinnych i komercyjnych, a nawet w systemach ciepłowniczych. Nowy cel redukcji emisji do co najmniej 55 proc. to koniec jakichkolwiek mrzonek o przyszłości dla węgla, ale także jasny sygnał do odchodzenia od pozostałych paliw kopalnych, w tym gazu.

W Polsce dodatkowym impulsem do wzrostu zainteresowania pompami ciepła jest okoliczność, iż od 1 stycznia wchodzi w życie jako obowiązkowy standard energetyczny WT 2021 premiujący energię pierwotną już na fazie projektowania nowych domów, który premiuje pompy ciepła i fotowoltaikę.

Nowe warunki techniczne budynków WT 2021 które zaczną obowiązywać od stycznia 2021 r. wymuszają projektowanie lepszej izolacji cieplnej i technologii, w efekcie której budynek wymaga niższego nakładu energii pierwotnej EP. By budynek spełnił te wymagania teraz nie wystarczy już tylko zastosować odpowiednią izolację cieplną, ale użyć też odpowiedniej technologii. Analizy pokazują zaś, że dla tego samego budynku, który spełnia wymogi izolacyjności termicznej i w którym zastosowano różne technologie grzewcze i wentylację grawitacyjną bądź mechaniczną, tylko takie źródła ciepła jak kotły na biomasę i pompy ciepła pozwalają samodzielnie zapewnić spełnienie WT 2021.

Są też jednak zagrożenia

Na zakup i montaż pompy trzeba zarezerwować najczęściej od 20 do 50 tysięcy złotych i to właśnie wyższe koszty początkowe związane z instalacją pompy ciepła stanowią główną barierę. W zależności od wybranej technologii pomp ciepła, koszty inwestycyjne są wyższe od kilku do kilkunastu tysięcy złotych w porównaniu do konwencjonalnych systemów grzewczych. Koszty na szczęście można zbić dzięki dotacjom np. z coraz prężniej działającego programu "Czyste powietrze", jednak od 2020 r. program obejmuje wyłącznie budynki istniejące.

-Uważam że brak dofinansowań OZE w budynkach nowych, ma niekorzystny wpływ na rynek i może zakłócić wzrostowy trend - szczególnie w segmencie pomp gruntowych. Wykluczenie z programu wsparcia inwestycji w budynkach nowych, mogło mieć wpływ na widoczny w tym roku ok 10-proc. spadek sprzedaży gruntowych pomp ciepła w Polsce, ponieważ jest to technologia wybierana przede wszystkim w budynkach nowych, w których prace ziemne nie są aż tak kłopotliwe jak w przypadku budynków istniejących, z zagospodarowanym terenem przylegającym do budynku. Wielka szkoda że właściciele nowych domów z powodu braku wsparcia finansowego, decydują się częściej na tańsze pompy powietrzne, ponieważ to gruntowe pompy ciepła mają najwyższą efektywność, najniższą emisję CO2, najwyższy udział OZE, są niezależne od warunków pogodowych i charakteryzują się najdłuższą żywotnością - mówi Małgorzata Smuczyńska.

Jak zauważa ekspertka, równie niepokojące są zmiany na rynku budowlanym i usług instalacyjnych. Brak "rąk do pracy", wyższe koszty robocizny i wreszcie nie wystarczająca liczba firm wykonawczych, w stosunku do rosnącego popytu.

- Ponadto źle zaplanowane czy wdrażane programy wsparcia mogą również psuć rynek, wobec czego ważne jest zachowanie rozsądnego poziomu dotacji, prostych i przejrzystych zasad i płynnej realizacji. Ponadto producenci pomp ciepła zobligowani są do zmiany czynników chłodniczych na jeszcze bardziej neutralne dla środowiska, o niższym wskaźniku Global Warming Potential tzw. GWP, więc ważne jest to żeby zdążyć przetestować te nowe urządzenia, przeszkolić instalatorów i zapewnić odpowiednie wytyczne techniczne do ich montażu. Uważam jednak, że w najbliższym dziesięcioleciu trend wzrostowy zostanie utrzymany, pod warunkiem zachowania dostępności produktów i skrócenia czasu i uproszczenia ich montażu - podkreśla Małgorzata Smuczyńska, która jest też wiceprezesem Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC i członkiem zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła EHPA.

NIBE-BIAWAR gotowa na ekspansję

Białostocka spółka NIBE-BIAWAR jest gotowa na wykorzystanie dobrej koniunktury na rynku pomp ciepła. W lutym 2020 roku otworzono nowy zakład produkcyjny, który zresztą w 100 proc. jest ogrzewany i chłodzony za pomocą powietrznych i gruntowych pomp ciepła NIBE. Nowa fabryka Biawar Produkcja docelowo będzie zajmowała powierzchnię 30 tys.mkw. Wraz z zakończeniem pierwszego etapu inwestycji, rozpoczęła się realizacja kolejnego, gdzie docelowo przeniesiony zostanie cały zakład, który obecnie mieści się przy Alei Jana Pawła II w Białymstoku. Zwiększenie powierzchni hal produkcyjnych umożliwi skokowe zwiększenie zatrudnienia - w nowej lokalizacji w SSSE znajdzie pracę ponad 70 osób.

Pompy ciepła NIBE są także konkurencyjne pod względem technologicznym. Wprowadzona do sprzedaży na początku tego roku nowa seria pomp ciepła NIBE S to zdecydowanie najbardziej zaawansowana technologicznie gama produktów dostępnych na polskim rynku, która pozwala na pełną integrację pompy ciepła z domem i jego mieszkańcami. Urządzenia serii S wyposażone zostały w prosty w obsłudze sterownik z kolorowym, dotykowym wyświetlaczem, który umożliwia sterowanie pompą ciepła bezpośrednio na ekranie lub zdalnie za pomocą aplikacji myUplink lub witryny www.myuplink.com.

Nowe oprogramowanie zastosowane w urządzeniach serii NIBE S to ponad 10 milionów wierszy kodu, dzięki którym pompy ciepła NIBE oferują jeszcze bardziej wydajne i zaawansowane technologicznie funkcje. Dzięki połączeniu Wi-Fi, możliwe jest nie tylko sterowanie pompą ciepła bezpośrednio ze smartfona, ale także zdalne uruchamianie diagnostyki, bezprzewodowe podłączenie akcesoriów oraz pełna komunikacja urządzeń w chmurze obliczeniowej.

Inteligentna technologia serii S umożliwia również obsługę urządzenia za pomocą głosu, a dzięki pełnej synchronizacji systemu operacyjnego w serii S wszystkie procesy zarządzania i współpracy przebiegają płynnie. Co więcej, dzięki dwóm wbudowanym antenom oraz łączności bezprzewodowej, pompa ciepła automatycznie sygnalizuje dostępność najnowszej wersji oprogramowania, dzięki czemu urządzenie ma zawsze dostęp do najnowszych funkcji smart.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Firma powiązana:
NIBE-BIAWAR Sp. z o.o.

Zdaniem naszych Czytelników

Jakie to ma znaczenie skoro podzespoły mogą pochodzić z Azji? Czy to jest jakiś wyznacznik dla dokonania takiego lub innego wyboru? Możesz rozwinąć pytanie? Na myśl przychodzi mi tylko obsługa serwisowa ale tu i tak wkracza dystrybutor/producent na lokalnym rynku i musi o to zadbać. ...

time image

Gość Tomek

19 Lut 2021, 07:15

Czy pompy ciepła Nibe są produkowane w Polsce?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Koszty instalacji pompy ciepła
Koszty instalacji pompy ciepła
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje