W artykule przybliżymy, dlaczego i kiedy warto rozważyć ten typ ogrzewania, zwracając uwagę na jego zalety, jak łatwość instalacji w trakcie remontów czy minimalny wpływ na konstrukcję budynku.
Omówimy również innowacyjne podejścia, takie jak ogrzewanie bez konieczności wylewania jastrychu, które otwiera nowe możliwości dla osób chcących szybko i bezinwazyjnie wprowadzić zmiany w swoich domach.
Podłogówka elektryczna, ze swoją szybką reakcją na zmiany temperatury i możliwością instalacji niemal na każdym rodzaju podłoża, wydaje się być przemyślanym wyborem dla tych, którzy cenią sobie wygodę, efektywność i estetykę swojego otoczenia.
Kiedy warto postawić na podłogówkę elektryczną?
Podłogówkę elektryczną, ze względu na ceny prądu, stosuje się zwykle w pojedynczych pomieszczeniach. Głównie w łazienkach, toaletach, kuchniach, wiatrołapach. Tam, gdzie posadzką są odbierane jako zimne okładziny z gresu, terakoty, kamienia. Po wyjściu z wanny czy spod prysznica przyjemniej stanąć na ciepłej podłodze, niż na zimnej płytce.
Wariant elektryczny jest też pierwszym wyborem przy remontach, ponieważ instaluje się go dużo łatwiej i taniej niż wodny. Zamiana kaloryferów na podłogówkę wodną to duża, kosztowna, często wręcz niemożliwa do przeprowadzenia operacja. Jastrych stanowi przecież dodatkowe obciążenie stropów i nie zawsze można go zrobić. Podłogówkę elektryczną da się założyć nawet przy okazji wymiany płytek.
W nowych, dobrze zaizolowanych termicznie domach, elektryczne ogrzewanie podłogowe może być podstawową instalacją grzewczą. Do ogrzewania budynku w ten sposób nie potrzeba urządzenia grzewczego, kotłowni, komina, przyłącza gazowego.
Podłogówka bez jastrychu?
Jeśli wykorzystamy maty, cienkie folie grzewcze albo specjalne cienkie przewody, nie trzeba robić jastrychu. Ogrzewanie układa się bezpośrednio pod posadzką z płytek ceramicznych lub paneli (po zdjęciu starej okładziny lub nawet na niej).
Podłożem może być beton, drewno, płyty wiórowe, dotychczasowa okładzina. Zaleta tego rozwiązania jest taka, że poziom podłogi praktycznie się nie podnosi, co ma znaczenie szczególnie wtedy, gdy ogrzewanie układamy tylko w wybranych pomieszczeniach. Wystarczająca grubość warstwy kleju to 5-7 mm. Następnym plusem jest fakt, że elementy grzejne tuż pod posadzką szybciej przekazują ciepło. Ogrzewanie nie ma więc dużej bezwładności - cienka posadzka nagrzewa się i stygnie dość szybko.
Dowiedz się więcej o elektrycznym ogrzewaniu podłogowym ➡️ Ogrzewanie podłogowe elektryczne w łazience krok po kroku
Redakcja BD
Fot. otwierająca: NVENT RAYCHEM