Ochrona rur przed zamarzaniem i uszkodzeniami w warunkach zimowych

Ochrona rur przed zamarzaniem i uszkodzeniami w warunkach zimowych

Zbyt długa zima potrafi dać się we znaki nie tylko nam wszystkim, ale również pozostawia swoje piętno na budynkach i instalacjach. Wraz z wiosną w całej okazałości pojawiają się uszkodzenia instalacji wodnych i kanalizacyjnych. Na jesieni jeszcze zdążymy zabezpieczyć wrażliwe systemy, a w rezultacie uniknąć awarii i kosztownych napraw. Najskuteczniejsze rozwiązanie to kompletny, elektryczny system grzewczy wraz ze sterownikiem, zapewniający ochronę tylko podczas ujemnej temperatury.

Zadanie elektrycznych systemów grzewczych

Zamarznięte rury są kosztownym problemem - gdy są narażone na działanie ujemnej temperatury, pękają, prowadząc do istotnych zniszczeń i zakłóceń w funkcjonowaniu obiektów. Samoregulujący przewód grzejny nVent RAYCHEM FroStop lub nowe, bezhalogenowe, niskodymne przewody XL-Trace w połączeniu z odpowiednią izolacją termiczną skutecznie zabezpieczą przed zamarzaniem rury z wodą, systemy hydrantowe i tryskaczowe.

Zadaniem elektrycznych systemów grzewczych jest ochrona przed zamarzaniem rur wodociągowych i kanalizacyjnych, zabezpieczenie instalacji doprowadzających olej opałowy lub inne ciecze zmieniające swoje właściwości fizyko-chemiczne pod działaniem niskiej temperatury oraz utrzymanie właściwej temperatury rurociągu. Stosowanie samej izolacji cieplnej lub zwiększanie jej grubości często jest niewystarczające lub niekorzystne ze względów ekonomicznych. Szczególnie przy braku ciągłego przepływu czynnika w instalacji, stosowanie ogrzewania elektrycznego jest konieczne.

Elektryczne samoregulujące przewody grzejne dostosowane są do wielu zastosowań:

  • Zabezpieczenie przed zamarzaniem rur z wodą, przewody układane na rurach: nVent RAYCHEM 10XL2-ZH (10 W/m przy 5°C), nVent RAYCHEM FroStop Black (18 W/m przy 5°C)
  • Zabezpieczenie przed zamarzaniem rur z wodą, przewody układane wewnątrz rur: nVent RAYCHEM ETL-10 (10 W/m przy 5°C w powietrzu, 20W/m przy 5°C w wodzie)
  • Utrzymanie temperatury rur kanalizacyjnych zawierających substancje tłuszczowe: nVent RAYCHEM 31XL2-ZH (31 W/m przy 5°C).

Przewody mogą być stosowane zarówno do rur metalowych jak i rur z tworzyw sztucznych. Układa się je wzdłuż rurociągu pod warstwą izolacji. Moc grzejna, jaką należy doprowadzić w celu skompensowania strat ciepła, a więc jaki przewód należy zastosować i jaką izolację cieplną - obliczamy lub dobieramy na podstawie gotowych tabel strat ciepła. Do każdego systemu można dobrać kompletny zestaw komponentów oraz sterowników. W celu sterowania pracą takich obwodów stosuje się termostaty. Podstawowe sterowanie polega na pomiarze temperatury powierzchni rurociągu w najzimniejszym jego punkcie i załączaniu obwodów grzejnych, gdy temperatura osiągnie nastawioną wartość. Do większych instalacji uzasadnione jest stosowanie termostatów z funkcją oszczędzania energii np. nVent RAYCHEM RAYSTAT V5. Wyznaczają one cykl pracy obwodów w oparciu o pomiar temperatury otoczenia zgodnie z opracowanym w tym celu specjalnym algorytmem PASC (sterowanie proporcjonalne względem temperatury otoczenia).

Rozwiązanie dla małych instalacji domowych

Rury w domach jednorodzinnych najłatwiej zabezpieczyć za pomocą przewodu nVent RAYCHEM FrostGuard zakończonego fabrycznie wtyczką. Można go zamontować praktycznie w każdym momencie - wystarczy zamocować przewód grzejny wzdłuż lub wewnątrz rury (metalowej lub PVC), zaizolować i podłączyć do zasilania. Do tego systemu dostępny jest specjalnie zaprojektowany termostat FrostGuard-ECO, który pozwala na dodatkową oszczędność energii.

Przewód nVent RAYCHEM FrostGuard i termostat FrostGuard-ECO
Przewód nVent RAYCHEM FrostGuard i termostat FrostGuard-ECO

nVent Thermal Polska Sp. z o.o.
ul. Cybernetyki 19, 02-676 Warszawa
e-mail: salesPL@nvent.com
nVent.com/RAYCHEM

Firma powiązana: nVent Thermal Polska

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz