Dobór grzejników

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dobór grzejników

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem wyjaśnia, czym się kierować podczas wyboru grzejników.

Dociekliwy Inwestor: - Czy przy wyborze grzejników mogę kierować się tylko względami estetycznymi?

Majster Guru: - W pewnym sensie tak. To znaczy - z pana punktu widzenia tak. Generalnie w przypadku nowego budynku rodzaj oraz moc grzejników powinny zostać określone już w projekcie budowlanym, oczywiście przy pana udziale.

Jeśli tak się nie stało, to najlepiej będzie, jeżeli odpowiednio wcześnie, czyli jeszcze przed rozpoczęciem prac przy instalacji grzewczej, wybierze się pan z małżonką do hurtowni czy marketu i poogląda, a najlepiej nawet dotknie grzejników różnego rodzaju, by potem poinformować instalatora, które z nich chcieliby państwo widzieć w swoim domu. Do niego należy ocena, czy pański wybór jest rozsądny z technicznego punktu widzenia, bo przecież poszczególne rodzaje grzejników różnią się od siebie nie tylko rozmiarami i układem przyłączy, lecz także wieloma innymi cechami, które należy uwzględnić, jeśli instalacja cieplna ma pracować prawidłowo.

To jednak na dobrą sprawę nie powinno pana obchodzić. Pan niech lepiej zastanowi się, czy grzejnik, który się panu podoba, będzie można łatwo oczyścić z kurzu. Nie polecam też wyrobów mających ostre kanty, bo później będzie pan musiał bardzo uważać na biegające po domu dzieci.

- Kiedyś, dobrze pamiętam, wszędzie wisiały takie same, brzydkie żeliwne kaloryfery pomalowane farbą olejną.

- Cóż, w czasach PRL-u grzejniki żeberkowe z żeliwa były właściwie jedynym dostępnym elementem grzewczym. Wprawdzie funkcjonowały jeszcze na rynku grzejniki ze stali zwane „blaszakami”, ale korodowały one w oczach. Przez te PRL-owskie skojarzenia grzejniki żeliwne uważane są przez wielu za przestarzałe i nadające się tylko do instalacji starego typu. Tymczasem to nieprawda - grzejniki żeliwne, szczególnie nowoczesne, o nieco zredukowanej pojemności cieplnej, dobrze współpracują również z nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi, a ze względu na znaczny udział promieniowania w przekazywaniu ciepła do pomieszczenia zapewniają miły komfort cieplny.

- No właśnie - mówił pan, że w przypadku grzejników przeważa konwekcja.

- To prawda, lecz mówiliśmy też, że w przypadku niektórych grzejników, jak choćby właśnie żeliwnych czy aluminiowych grzejników członowych, promieniowanie ma jednak znaczący udział, na poziomie sięgającym niekiedy nawet 30 procent, co ma korzystny wpływ na komfort cieplny. Natomiast grzejniki konwektorowe niemal całość ciepła przekazują poprzez ogrzewanie powietrza.

Moim zdaniem są idealne do pomieszczeń, w których współdziałają z podłogówką, bo w takiej sytuacji ogrzewanie podłogowe zapewni pokrycie większości zapotrzebowania na ciepło w normalnej sytuacji, a więc i właściwy komfort cieplny, a błyskawicznie nagrzewające się konwektory pozwolą na szybką korektę temperatury w razie wzrostu zapotrzebowania na ciepło.

Grzejniki konwektorowe, jeśli zasilane są wodą grzewczą o odpowiednio wysokiej temperaturze, mogą mieć przy tym stosunkowo niewielkie rozmiary, w tym wysokość, co pozwala montować je np. pod dużymi oknami w salonie. Co więcej, są też konwektory, które instaluje się w kanałach wykonanych w podłodze i przykrytych ażurowymi przesłonami - w praktyce są tak dyskretne jak podłogówka, a świetnie sprawdzają się np. w sytuacji, gdy okna od strony tarasu sięgają aż do podłogi.

Na pytania odpowiadał: Adam Jamiołkowski

Zdaniem naszych Czytelników

Według mojej wiedzy jest to synonim grzejników, które przy niższej temperaturze zasilania potrafią oddać więcej ciepła niż grzejniki tzw. tradycyjne. Możliwe, ze zostało to osiągnięte przez większą powierzchnię radiacji i materiał, z którego wykonany jest sam radiator. Jeżeli ...

time image

Gość Aleksandra

01 Paź 2019, 07:41

A co myślicie o tym grzejnikach niskotemperaturowych?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje