Kotły gazowe dzieli się przede wszystkim ze względu na rodzaj komory spalania, która może być:
- otwarta, co oznacza, że powietrze potrzebne do spalania kocioł czerpie z pomieszczenia;
- zamknięta, czyli powietrze kocioł zasysa z zewnątrz, nie z budynku.
Kotły z otwartą komorą spalania
Kotły z otwartą komorą nazywa się też atmosferycznymi. Wykorzystują one naturalny ciąg spalin wytwarzany przez komin. Musi on więc mieć wystarczająco duży przekrój i wysokość. Kotły z otwartą komorą spalania są urządzeniami niekondensacyjnymi (nazywa się je też klasycznymi lub tradycyjnymi). W praktyce też obecna oferta rynkowa ogranicza się do kotłów dwufunkcyjnych, czyli podgrzewających ciepłą wodę użytkową (c.w.u.) przepływowo.
Wbrew często spotykanemu przekonaniu unijne przepisy wcale nie wprowadziły zakazu instalowania kotłów z otwartą komorą. Jedynie na jego etykiecie jest obowiązek umieszczenia informacji, że nie zaleca się ich stosowania w instalacjach innych niż z kilkoma kotłami atmosferycznymi przyłączonymi do tego samego komina, gdyż powoduje to większe zużycie energii. Jest więc tylko zalecenie, nie ma zakazu.
Kotły z zamkniętą komorą spalania
Kotły z zamkniętą komorą pracują w sposób niezależny od wentylacji pomieszczeń. W nich za wyrzut spalin odpowiada wentylator. Powoduje to powstanie w kanale spalinowym nadciśnienia względem otoczenia, dlatego komin musi być szczelniejszy niż dla urządzeń atmosferycznych. Maksymalna długość przewodu spalinowego też jest ograniczona, ale zwykle na tyle duża, że w domach jednorodzinnych nie jest to problemem.
Obecnie produkowane kotły z zamkniętą komorą są urządzeniami kondensacyjnymi. To oznacza, że odzyskują część ciepła poświęconego na odparowanie wody, będącej produktem spalania gazu. W kotłach niekondensacyjnym to ciepło jest bezpowrotnie tracone, ucieka przez komin. Stąd właśnie wyższa sprawność urządzeń kondensacyjnych.
Kiedy mówimy o kondensacji, to trzeba koniecznie wziąć pod uwagę, że zachodzi ona tylko w pewnych warunkach. Przede wszystkim spaliny trzeba jak najbardziej schłodzić. W kotle gazowym ich temperatura musi spaść do nie więcej niż 56°C, inaczej woda nie zacznie się w ogóle wykraplać. A to oznacza, że woda w obiegu grzewczym powinna być chłodniejsza niż w instalacjach z tradycyjnymi kotłami.
Bez trudu kupimy kondensacyjne kotły zarówno jednofunkcyjne (do współpracy z zasobnikiem), jak i dwufunkcyjne (przepływowe).
Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Vaillant
Zdaniem naszych Czytelników
zenek
14 Wrz 2019, 19:54
Może ten link ci pomoże: https://www.youtube.com/watch?v=NBC7xVIYFVg&feature=youtu.be
Gość Daniel21
14 Wrz 2019, 17:05
Witam. Mam pytanie odnośnie tego jak rozpoznać tremę z otwarta komora od tej z zamknieta? Jest jakies oznaczenie ktore o tym mówi? Prosze o pomoc i z góry dziekuje :)