Kotły gazowe z otwartą i zamkniętą komorą spalania. Charakterystyka i schematy

Kotły gazowe z otwartą i zamkniętą komorą spalania. Charakterystyka i schematy

Kotły gazowe dzieli się przede wszystkim ze względu na rodzaj komory spalania, która może być: otwarta lub zamknięta.

Kotły gazowe dzieli się przede wszystkim ze względu na rodzaj komory spalania, która może być:

  • otwarta, co oznacza, że powietrze potrzebne do spalania kocioł czerpie z pomieszczenia;
  • zamknięta, czyli powietrze kocioł zasysa z zewnątrz, nie z budynku.

Kotły z otwartą komorą spalania

Kotły z otwartą komorą nazywa się też atmosferycznymi. Wykorzystują one naturalny ciąg spalin wytwarzany przez komin. Musi on więc mieć wystarczająco duży przekrój i wysokość. Kotły z otwartą komorą spalania są urządzeniami niekondensacyjnymi (nazywa się je też klasycznymi lub tradycyjnymi). W praktyce też obecna oferta rynkowa ogranicza się do kotłów dwufunkcyjnych, czyli podgrzewających ciepłą wodę użytkową (c.w.u.) przepływowo.

Wbrew często spotykanemu przekonaniu unijne przepisy wcale nie wprowadziły zakazu instalowania kotłów z otwartą komorą. Jedynie na jego etykiecie jest obowiązek umieszczenia informacji, że nie zaleca się ich stosowania w instalacjach innych niż z kilkoma kotłami atmosferycznymi przyłączonymi do tego samego komina, gdyż powoduje to większe zużycie energii. Jest więc tylko zalecenie, nie ma zakazu.

Otwarta komora spalania w kotle gazowym - schemat budowy
Otwarta komora spalania oznacza, że kocioł pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym go zainstalowano. Takie urządzenia wykorzystują naturalny ciąg komina, musi więc mieć on odpowiednią wysokość i przekrój. Gdy ciąg jest zbyt słaby, kocioł wyłącza się awaryjnie.

Kotły z zamkniętą komorą spalania

Kotły z zamkniętą komorą pracują w sposób niezależny od wentylacji pomieszczeń. W nich za wyrzut spalin odpowiada wentylator. Powoduje to powstanie w kanale spalinowym nadciśnienia względem otoczenia, dlatego komin musi być szczelniejszy niż dla urządzeń atmosferycznych. Maksymalna długość przewodu spalinowego też jest ograniczona, ale zwykle na tyle duża, że w domach jednorodzinnych nie jest to problemem.

Obecnie produkowane kotły z zamkniętą komorą są urządzeniami kondensacyjnymi. To oznacza, że odzyskują część ciepła poświęconego na odparowanie wody, będącej produktem spalania gazu. W kotłach niekondensacyjnym to ciepło jest bezpowrotnie tracone, ucieka przez komin. Stąd właśnie wyższa sprawność urządzeń kondensacyjnych.

Kiedy mówimy o kondensacji, to trzeba koniecznie wziąć pod uwagę, że zachodzi ona tylko w pewnych warunkach. Przede wszystkim spaliny trzeba jak najbardziej schłodzić. W kotle gazowym ich temperatura musi spaść do nie więcej niż 56°C, inaczej woda nie zacznie się w ogóle wykraplać. A to oznacza, że woda w obiegu grzewczym powinna być chłodniejsza niż w instalacjach z tradycyjnymi kotłami.

Bez trudu kupimy kondensacyjne kotły zarówno jednofunkcyjne (do współpracy z zasobnikiem), jak i dwufunkcyjne (przepływowe).

Zamknięta komora spalania w kotle gazowym - schemat budowy
Zamknięta komora oznacza pobór powietrza z zewnątrz. Wnętrze kotła jest więc odseparowane od powietrza w pomieszczeniu, co zwiększa bezpieczeństwo. Współczesne kotły z zamkniętą komorą to urządzenia kondensacyjne, z wyrzutem spalin wymuszonym przez wentylator.

 

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Vaillant

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Na jakie rodzaje komór spalania dzielą się kotły gazowe?

    Kotły gazowe dzielą się na kotły z otwartą komorą spalania i kotły z zamkniętą komorą spalania.
  • Czym charakteryzują się kotły z otwartą komorą spalania?

    Kotły z otwartą komorą spalania pobierają powietrze z pomieszczenia, w którym są zainstalowane, wykorzystują naturalny ciąg spalin komina i są urządzeniami niekondensacyjnymi.
  • Czy unijne przepisy zakazują instalacji kotłów z otwartą komorą spalania?

    Nie, unijne przepisy nie zakazują instalacji kotłów z otwartą komorą spalania, ale zalecają ich stosowanie tylko w instalacjach z kilkoma kotłami atmosferycznymi przyłączonymi do tego samego komina.
  • Jakie są wymagania dotyczące instalacji kominów dla kotłów z zamkniętą komorą spalania?

    Kotły z zamkniętą komorą spalania wymagają szczelnych kominów, ponieważ wyrzut spalin jest wymuszony przez wentylator, co powoduje powstanie nadciśnienia w kanale spalinowym.
  • Dlaczego kotły z zamkniętą komorą spalania mają wyższą sprawność?

    Kotły z zamkniętą komorą spalania są kondensacyjne, co oznacza, że odzyskują ciepło poświęcone na odparowanie wody, która w kotłach niekondensacyjnych ucieka przez komin, co prowadzi do wyższej sprawności urządzeń kondensacyjnych.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Zdaniem Czytelnika
18-01-2025 12:13
Komentarz dodany przez Zainteresowany: Sezonowa efektywność kotła z otwartą komorą spalania została wyliczona na 77%, a minimum jakie musi osiągnąć to 75%, aby piec mógł być dopuszczony do użytku. Czy jeżeli taki piec zostanie zamontowany w domu z bez wspólnego komina, czy wówczas ...
Na czym dokładnie polega problem? Samo stosowanie kotłów z otwartą komorą spalania nie jest zakazane. Jednak w takiej sytuacji zupełnie inne są wymagania dotyczące sposobu wentylacji oraz intensywności wymiany powietrza. Istotne różnice dotyczą też sposobu odprowadzenia spalin. ...
retrofood
13-12-2024 17:02
1 godzinę temu, Zdaniem Czytelnika napisał:  Powinien być z zamkniętą. przeszliśmy cała drogę od rzecznika konsumentów po polubowny inspekcji handlowej. Sprzedawca umywa ręce. Co robić?   Ale kto robił projekt? Kto odpowiadał za wykonawstwo? Kto był ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz