Kotły gazowe z otwartą i zamkniętą komorą spalania. Charakterystyka i schematy

Kotły gazowe z otwartą i zamkniętą komorą spalania. Charakterystyka i schematy

Kotły gazowe dzieli się przede wszystkim ze względu na rodzaj komory spalania, która może być: otwarta lub zamknięta.

Kotły gazowe dzieli się przede wszystkim ze względu na rodzaj komory spalania, która może być:

  • otwarta, co oznacza, że powietrze potrzebne do spalania kocioł czerpie z pomieszczenia;
  • zamknięta, czyli powietrze kocioł zasysa z zewnątrz, nie z budynku.

Kotły z otwartą komorą spalania

Kotły z otwartą komorą nazywa się też atmosferycznymi. Wykorzystują one naturalny ciąg spalin wytwarzany przez komin. Musi on więc mieć wystarczająco duży przekrój i wysokość. Kotły z otwartą komorą spalania są urządzeniami niekondensacyjnymi (nazywa się je też klasycznymi lub tradycyjnymi). W praktyce też obecna oferta rynkowa ogranicza się do kotłów dwufunkcyjnych, czyli podgrzewających ciepłą wodę użytkową (c.w.u.) przepływowo.

Wbrew często spotykanemu przekonaniu unijne przepisy wcale nie wprowadziły zakazu instalowania kotłów z otwartą komorą. Jedynie na jego etykiecie jest obowiązek umieszczenia informacji, że nie zaleca się ich stosowania w instalacjach innych niż z kilkoma kotłami atmosferycznymi przyłączonymi do tego samego komina, gdyż powoduje to większe zużycie energii. Jest więc tylko zalecenie, nie ma zakazu.

Otwarta komora spalania w kotle gazowym - schemat budowy
Otwarta komora spalania oznacza, że kocioł pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym go zainstalowano. Takie urządzenia wykorzystują naturalny ciąg komina, musi więc mieć on odpowiednią wysokość i przekrój. Gdy ciąg jest zbyt słaby, kocioł wyłącza się awaryjnie.

Kotły z zamkniętą komorą spalania

Kotły z zamkniętą komorą pracują w sposób niezależny od wentylacji pomieszczeń. W nich za wyrzut spalin odpowiada wentylator. Powoduje to powstanie w kanale spalinowym nadciśnienia względem otoczenia, dlatego komin musi być szczelniejszy niż dla urządzeń atmosferycznych. Maksymalna długość przewodu spalinowego też jest ograniczona, ale zwykle na tyle duża, że w domach jednorodzinnych nie jest to problemem.

Obecnie produkowane kotły z zamkniętą komorą są urządzeniami kondensacyjnymi. To oznacza, że odzyskują część ciepła poświęconego na odparowanie wody, będącej produktem spalania gazu. W kotłach niekondensacyjnym to ciepło jest bezpowrotnie tracone, ucieka przez komin. Stąd właśnie wyższa sprawność urządzeń kondensacyjnych.

Kiedy mówimy o kondensacji, to trzeba koniecznie wziąć pod uwagę, że zachodzi ona tylko w pewnych warunkach. Przede wszystkim spaliny trzeba jak najbardziej schłodzić. W kotle gazowym ich temperatura musi spaść do nie więcej niż 56°C, inaczej woda nie zacznie się w ogóle wykraplać. A to oznacza, że woda w obiegu grzewczym powinna być chłodniejsza niż w instalacjach z tradycyjnymi kotłami.

Bez trudu kupimy kondensacyjne kotły zarówno jednofunkcyjne (do współpracy z zasobnikiem), jak i dwufunkcyjne (przepływowe).

Zamknięta komora spalania w kotle gazowym - schemat budowy
Zamknięta komora oznacza pobór powietrza z zewnątrz. Wnętrze kotła jest więc odseparowane od powietrza w pomieszczeniu, co zwiększa bezpieczeństwo. Współczesne kotły z zamkniętą komorą to urządzenia kondensacyjne, z wyrzutem spalin wymuszonym przez wentylator.

 

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Vaillant

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Na jakie rodzaje komór spalania dzielą się kotły gazowe?

    Kotły gazowe dzielą się na kotły z otwartą komorą spalania i kotły z zamkniętą komorą spalania.
  • Czym charakteryzują się kotły z otwartą komorą spalania?

    Kotły z otwartą komorą spalania pobierają powietrze z pomieszczenia, w którym są zainstalowane, wykorzystują naturalny ciąg spalin komina i są urządzeniami niekondensacyjnymi.
  • Czy unijne przepisy zakazują instalacji kotłów z otwartą komorą spalania?

    Nie, unijne przepisy nie zakazują instalacji kotłów z otwartą komorą spalania, ale zalecają ich stosowanie tylko w instalacjach z kilkoma kotłami atmosferycznymi przyłączonymi do tego samego komina.
  • Jakie są wymagania dotyczące instalacji kominów dla kotłów z zamkniętą komorą spalania?

    Kotły z zamkniętą komorą spalania wymagają szczelnych kominów, ponieważ wyrzut spalin jest wymuszony przez wentylator, co powoduje powstanie nadciśnienia w kanale spalinowym.
  • Dlaczego kotły z zamkniętą komorą spalania mają wyższą sprawność?

    Kotły z zamkniętą komorą spalania są kondensacyjne, co oznacza, że odzyskują ciepło poświęcone na odparowanie wody, która w kotłach niekondensacyjnych ucieka przez komin, co prowadzi do wyższej sprawności urządzeń kondensacyjnych.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Na czym dokładnie polega problem? Samo stosowanie kotłów z otwartą komorą spalania nie jest zakazane. Jednak w takiej sytuacji zupełnie inne są wymagania dotyczące sposobu wentylacji oraz intensywności wymiany powietrza. Istotne różnice dotyczą też sposobu odprowadzenia spalin. ...
retrofood
13-12-2024 17:02
1 godzinę temu, Zdaniem Czytelnika napisał:  Powinien być z zamkniętą. przeszliśmy cała drogę od rzecznika konsumentów po polubowny inspekcji handlowej. Sprzedawca umywa ręce. Co robić?   Ale kto robił projekt? Kto odpowiadał za wykonawstwo? Kto był ...
Zdaniem Czytelnika
13-12-2024 15:23
Komentarz dodany przez tom: co grozi za założenie pieca co z otwartą komorą spalania zamiast takiego z zamkniętą. Wprowadzono nas w błąd jesli chodzi o piec co z ootwarta komorą spalania. Powinien być z zamkniętą. przeszliśmy cała drogę od rzecznika konsumentów po polubowny ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz