Pompa ciepła wspomagana przez kocioł na olej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Pompa ciepła wspomagana przez kocioł na olej

Czara goryczy przelała się po długiej i mroźnej zimie 2010 r., kiedy "spaliliśmy" olej za 15 000 zł. Ponieważ nadal w okolicy nie było szans na gaz z sieci, w sierpniu 2011 r. zainwestowaliśmy w pompę ciepła. - mówi Basia, członkini Klubu Budujących Dom, która system grzewczy użytkuje od 2000 r.

Parametry domu: dwukondygnacyjny, murowany, powierzchnia 220 m2; trójwarstwowe ściany; wentylacja grawitacyjna.

 

Parametry instalacji i urządzeń grzewczych: pompa ciepła – kompaktowa, typu solanka/woda, moc od 5,9 do 10 kW ze stojącym zasobnikiem c.w.u. o poj. 300 l; kocioł olejowy – moc 34,7 kW; żeliwny wkład kominkowy – moc 9 kW; grzejniki – płytowe i drabinkowe na ścianach; instalacja – wodna, pompowa z ogrzewaniem podłogowym (20% powierzchni budynku).

Sterowanie: automatyka pogodowa tak reguluje układ grzewczy, że w momencie nastania silniejszych mrozów, czyli w sytuacji, kiedy pompa ciepła nie jest już zdolna sama ogrzać domu do zadanej temperatury, automatycznie włącza kocioł na olej opałowy. Rachunki za prąd rozliczamy w drugiej taryfie, więc regulator zdalnie włącza urządzenia grzewcze w najkorzystniejszych godzinach.

 

Dla wnętrz ustaliliśmy temperaturę 22°C (w dzień) i 20°C (w nocy). Wodę użytkową podgrzewamy do 42°C. Dopiero po roku prób i różnych ustawień, wspólnie z serwisantami udało się nam optymalnie określić wskazania na regulatorze.

 

Decyzja: w okolicy nie było gazu z sieci, a my stawialiśmy dom w okresie, kiedy cena oleju opałowego była bardzo niska. W kotłowni umieściliśmy więc 2 zbiorniki na olej oraz odpowiedni kocioł. Przez kilka pierwszych lat było to opłacalne paliwo, jednak później wydatki na ogrzewanie zaczęły nas poważnie niepokoić, bo sięgały rocznie 10–12 tysięcy zł. Wkład kominkowy w salonie nie ma DGP, a ponadto mogliśmy w nim palić tylko wieczorem i w weekendy, więc nie przydawał się do zmniejszenia kosztów ogrzewania.

 

Czara goryczy przelała się po długiej i mroźnej zimie 2010 r., kiedy "spaliliśmy" olej za 15 000 zł. Ponieważ nadal w okolicy nie było szans na gaz z sieci, w sierpniu 2011 r. zainwestowaliśmy w pompę ciepła. Wybraliśmy droższe markowe urządzenia i osprzęt, by długo służyły i miały dobry, łatwo dostępny serwis. Bezusterkowo działają. Mąż w konsultacji z fachowcami zlecił wykonanie przy domu 4 pionowych odwiertów o głębokości 50 m. Obliczył, że inwestycja zwróci się do 10 lat. Trzy ostatnie zimy potwierdziły zasadność zamontowania pompy ciepła – rachunki za ogrzewanie spadły o połowę.

 

Czas pokazał, że był to słuszny krok również z innego powodu – mamy teraz większą szansę na sprzedaż domu, chociaż system grzewczy zmodernizowaliśmy z myślą o sobie, nie wiedząc jeszcze, że postanowimy opuścić podmiejską siedzibę.

Pompa ciepła została założona po 10 latach, by zmniejszyć koszty ogrzewania budynku Zbiornik na olej opałowy o poj. 1000 l

System centralnego ogrzewania - rady i przestrogi:

 • Planując system ogrzewania, wybraliśmy najlepszą opcję dla danego okresu. Kilkanaście lat temu olej był najtańszym i niemal bezobsługowym paliwem. Obecnie specjaliści rekomendują systemy z pompą ciepła, więc znowu dostosowaliśmy do aktualnie najkorzystniejszego wariantu. Choć zaraz po przeprowadzce, wiodło nam się dobrze i pokornie znosiliśmy rosnące ceny oleju, w końcu i my nie wytrzymaliśmy wysokich opłat. Zbuntowaliśmy się, kiedy przez grudzień i styczeń spaliliśmy olej za 4000 zł, a zima ciągle się rozkręcała. Obecnie olej potrzebny jest sporadycznie. Od napełnienia 1000-litrowego zbiornika w 2012 r., minęły już dwie zimy, a pozostało w nim jeszcze 300 l oleju.

   

 • Pamiętam, jaką miałam satysfakcję podczas pierwszej zimy po założeniu pompy ciepła. Z komina nie unosił się dym i uświadomiłam sobie wtedy proekologiczne zalety tego urządzenia. Cieszyło mnie, że dom nie miał już staroświeckiego systemu c.o., tylko najbardziej nowoczesny i ekonomiczny. Zaczął nadążać za światowymi trendami.

   

 • Prace związane z odwiertami i montażem pompy w istniejącym budynku nie były uciążliwe. Toczyły się głównie w ogrodzie i trwały miesiąc, bo ciężki sprzęt krążył między kilkoma realizacjami. W kotłowni, na miejscu jednego ze zbiorników na olej, ustawiono pompę ciepła. Wykonawcy skuli zaledwie 4 płytki, ponieważ instalacja między pompą a pionowymi źródłami dolnymi musiała biec pod fundamentami budynku i pod posadzką w kotłowni.
Panel sterowania z wyświetlaczem, na pompie ciepła Żeliwny wkład kominkowy bez DGP, o mocy 9 kW, umieszczono w centrum budynku

System centralnego ogrzewania - koszty instalacji:

 • na olej opałowy z kotłem, z 2 zbiornikami na olej, podłogówką i grzejnikami 38 057 zł; 
 • dołączenie instalacji z pompą ciepła, buforem c.w.u. 48 000 zł. 

System centralnego ogrzewania - koszty eksploatacji:

 • elektryczność 6500 zł (w zimie 800 zł/m-c, w lecie 290 zł/m-c), 
 • olej opałowy 1100–1500 zł (300–400 l/rok), 
 • drewno (pocięte) 300 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Gdzie umieścić zbiornik na gaz płynny?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje