Musieliśmy zrezygnować z nowoczesnych stalowych kominów, bo kosztowały aż 18 000 zł!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Musieliśmy zrezygnować z nowoczesnych stalowych kominów, bo kosztowały aż 18 000 zł!

Początkowo kominki zamierzaliśmy wyposażyć w nowoczesne stalowe kominy. Obudziliśmy się w momencie, kiedy sprawdziliśmy ceny wolno stojących wyrobów ze stali. Jeden kosztował 9000 zł, co pomnożone razy 2 dawało 18 000 zł! Koszty zupełnie nas powaliły i szybko zrewidowaliśmy plany - mówią Joanna i Piotr, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy kominy użytkują od 2012 r.

Dom:

 • Murowany o pow. użytkowej 218 m2, dwukondygnacyjny. 
 • Ogrzewany dwoma kotłami na gaz z sieci oraz dwoma wkładami kominkowymi. 
 • Wentylacja grawitacyjna.

Kominy:

 • Tylko prefabrykowane, w tym 2 stalowe powietrzno-spalinowe do kondensacyjnych kotłów na gaz z sieci, 2 ceramiczne dymowe do kominków, wentylacyjne, odpowietrzające instalację kanalizacji. 
 • Lokalizacja wewnątrz budynku.

Decyzja: zbudowaliśmy trzypokoleniowy dom z oddzielonymi mieszkaniami dla nas i seniorów. Obie części mają osobne systemy grzewcze i wentylacyjne, dlatego kominów jest dość dużo i wszystkie są prefabrykowane, bo łatwiej i szybciej się je stawia. Początkowo kominki zamierzaliśmy wyposażyć w nowoczesne stalowe kominy. Srebrne rury wyglądałyby w pomieszczeniach atrakcyjnie i lekko. Na parterze nie postawiliśmy zatem kominów dymowych z murowanych kształtek. Spokojnie kontynuowaliśmy budowę.

Obudziliśmy się w momencie, kiedy sprawdziliśmy ceny wolno stojących wyrobów ze stali. Jeden kosztował 9000 zł, co pomnożone razy 2 dawało 18 000 zł! Koszty zupełnie nas powaliły i szybko zrewidowaliśmy plany. Na szczęście, wszystko działo się w fazie wznoszenia poddasza i - tu ciekawostka - systemowe kominy z ceramicznych kształtek postawiliśmy na stropie nad parterem, więc mają tylko wys. 4 m. Na parterze od kominków poprowadziliśmy zwykłe stalowe rury, które dodatkowo grzeją pomieszczenia.

Przez dach wyprowadzono wiele prefabrykowanych kominów, w tym dymowe i wentylacyjne
Przez dach wyprowadzono wiele prefabrykowanych kominów, w tym dymowe i wentylacyjne.

Systemowe kominy z ceramicznych kształtek - rady i przestrogi:

 • Piotr: taki układ kominów dymowych powoduje, że nie ma przy nich wyczystki. Kominiarz albo ja sam wsuwamy z góry do kanału wycior i sadze spadają do komory kominka. Wybieram je szufelką, w ciągu roku zbiera się pół małego wiadra. Nie mam lęku wysokości i lubię zabawić się w kominiarza. Na dach wychodzę przez wyłaz dachowy, ale na razie jestem na tyle wysportowany i zwinny, że nie zamontowałem stopni, ani ław kominiarskich. Na dachu mam już dużą liczbę kominów i okien, więc nie chcę dodatkowych elementów. Czyszczenie kominów nie jest trudne, wystarcza podstawowy zestaw kominiarski.

  Podobają mi się prefabrykowane wyroby, bo wszystkie elementy są dobrze spasowane i od razu mają w komplecie niezbędne wyposażenie. To bardzo wygodne. Uszczelniania się je specjalnym spoiwem, które cechuje odporność na wysoką temperaturę, albo żrący kondensat. Przekrój kanałów dymowych o śr. 20 cm jest optymalny do naszych kominków. Przy wietrznej pogodzie muszę nawet tłumić ciąg szybrami, bo drewno szybko się spala.

 • Asia: mamy dach pokryty płaską blachą na rąbek stojący, więc poprosiliśmy dekarzy o obrobienie kominów oraz wykończenie czap tym samym materiałem. Dekarzom było to na rękę, a nam podoba się jednolita, spójna obróbka dachowa.

Systemowe kominy z ceramicznych kształtek - koszty:

 • kominy dymowe 2 × 1500 zł; 
 • kominy powietrzno-spalinowe ok. 100 zł/m.b.
Wyłaz na dach oraz blaszana obróbka kominowych elementów prefabrykowanych i miejsca styku z dachem
Wyłaz na dach oraz blaszana obróbka kominowych elementów prefabrykowanych i miejsca styku z dachem.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Nasadka kominowa nad kanałem dymowym i prefabrykowane kominy wentylacyjne.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny