Domowe magazyny energii - parametry i porównanie

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Domowe magazyny energii - parametry i porównanie

Szukasz najlepszego sposobu na przechowywanie nadmiaru energii generowanej przez panele fotowoltaiczne? Domowy magazyn energii dzięki zwiększeniu autokonsumpcji pomoże jeszcze bardziej obniżyć rachunki za energię, co więcej, pozwoli Ci zwiększyć swoją niezależność od dostawców energii. Na jakie parametry zwrócić uwagę, decydując się na zakup magazynu energii?

Magazyny energii - porównanie najpopularniejszych modeli

Magazynowanie energii to stosunkowo nowa technologia, która cieszy się rosnącą popularnością, zwłaszcza w gronie prosumentów. Akumulatory umożliwiają przechowywanie nadmiaru wyprodukowanej energii słonecznej, mogą także dostarczać prąd w trakcie awarii zasilania. Oto przegląd najpopularniejszych modeli dostępnych na rynku.

Model Tesla Powerwall 2.0 Fronius Solar Battery LG Chem Resu Samsung SDI-ESS Pylontech US2000 Pylontech Force H2 MET Varta Pulse 6
Pojemność 13,5 kWh 4,5-12 kWh 3,3-13,1 kWh 3,6 kWh 4,8 kWh 7,1 kWh do 14,21 kWh 3,5/2,8 kWh / 7,0/5,6 kWh 6,5 kWh
Technologia Litowo-jonowa NMC LiFePO4 Litowo-jonowa NMC Litowo-jonowa NMC LiFePO4 LiFePO4 litowo-jonowa Litowo-jonowa NMC
Gwarancja / żywotność 10 lat - 70% EOL standardowa - 5 lat, rozszerzona - 10 lat 80% EOL 10 lat - 60% EOL 6000 cykli, 10 lat - 65% EOL 10 lat, 6000 cykli - 80% EOL 10 lat, 90% DOD 5 lat, bateria - 3000 cykli 10 lat lub 4000 cykli
Waga 125 kg 91-176 kg 31-98.5 kg 95 kg 24 kg 38 kg 60 kg 65 kg
Wymiary 1150 x 755 x 155 mm 955 x 570 x 611 mm 452 x 403 x 120 mm 1,000 x 267 x 680 mm 440 x 410 x 89 mm 450 x 300 x 300 mm 1500x650x220 mm / 1500x650x280 mm 190 mm x 600 m x 690 mm
Funkcja backup (UPS) tak tak nie tak tak tak tak nie
Możliwość rozbudowy nie tak tak tak tak tak tak tak

Funkcja back-up

Nie wszystkie domowe magazyny energii umożliwiają korzystanie z energii słonecznej podczas przerwy w dostawie prądu. Jeśli jest to dla Ciebie priorytetem, upewnij się, że wybrałeś akumulator, która ma taką funkcjonalność. Dzięki funkcji backup podczas przerw w zasilaniu odbiorniki mogą nadal pracować, a akumulator może być nadal ładowany. Dzięki temu rozwiązaniu zostaje zapewnione długotrwałe zasilanie rezerwowe i wysoki stopień niezależności.

Technologia magazynów energii

Wszystkie magazyny energii przedstawione w tym zestawieniu są oparte na technologii litowo-jonowej, jest to ta sama technologia baterii, którą znajdziesz w swoich laptopach, telefonach komórkowych i pojazdach elektrycznych. Kilka modeli w zestawieniu oferuje technologię LiFePo, która jest żywotniejszym i bezpieczniejszym wariantem akumulatora litowo-jonowego. Dużym plusem tych ogniw jest ich czas eksploatacji, który osiąga kilka tysięcy cykli ładowania/rozładowania. LiFePo mają najbardziej stabilny skład chemiczny, największą tolerancję temperaturową i najdłuższą żywotność.

Wciąż istnieje jednak rynek akumulatorów kwasowo-ołowiowych (takich, jakie można znaleźć w samochodzie). Akumulatory kwasowo-ołowiowe to wypróbowana i przetestowana technologia, która sięga ponad 100 lat wstecz, ich największą zaletą jest to, że są tańsze pod względem kosztów początkowych. Jednak akumulatory litowo-jonowe mimo, że są droższe, mają znacznie niższy koszt w całym okresie eksploatacji i działają na wyższym poziomie wydajności.

Pojemność

Tesla Powerwall 2 jest jednym z najbardziej znanych systemów akumulatorowych. Jednak dostępny jest tylko w jednym rozmiarze, Powerwall 2 to akumulator AC o stosunkowo dużej pojemności 13,5 kWh, która dla przeciętnego gospodarstwa może okazać się zbyt duża, a dla takiego o większych potrzebach - zbyt mała. Najlepszym wyjściem są magazyny o niewielkich rozmiarach, które w razie potrzeby można rozbudowywać. Taką opcję oferuje Pylontech. Ich model US2000 o pojemności 2,4 kWh można rozbudować w zależności od potrzeb nawet do 100 kWh! Dzięki temu magazyn będzie zawsze odpowiedni do aktualnego zapotrzebowania właściciela.

Żywotność magazynu energii

Głębokość rozładowania DoD (ang. Depth of Discharge) to parametr określający poziom rozładowania akumulatora - DoD 0% oznacza pełne naładowanie, a DoD 100% całkowite rozładowanie. Żywotność baterii jest prawie zawsze wprost proporcjonalna do głębokości rozładowania (DOD). Oznacza to, że im bardziej bateria jest rozładowywana, tym krótsza jest jej żywotność (baterie wykonane w technologii litowej, posiadają układy chroniące przed nadmiernym rozładowaniem).

Liczba cykli ładowania jest ważnym parametrem przy wyborze magazynu energii gdyż przekłada się na jego żywotność. Każde ładowanie i rozładowanie powoduje degradację ogniwa, która przekłada się na spadek pojemności. Dlatego liczbę cykli ładowania podaje się zazwyczaj w odniesieniu do 80% pojemności nominalnej przy zadanej w cyklu głębokości rozładowania.

Dostępna energia lub DOD w cyklu dziennym (ładowana i rozładowywana każdego dnia) jest zwykle określana przez producenta, a żywotność cyklu w latach opiera się między innymi na tej wartości. Jednak końca żywotności baterii określanego jako EOL (ang. End of life) nie da się jednoznacznie określić, ponieważ bateria nie przestaje nagle działać po określonej liczbie cykli. Prawie wszystkie nowe i stare technologie akumulatorów powoli tracą pojemność z upływem czasu, a standardem branżowym jest określenie EOL, gdy pojemność akumulatora spadnie do 80%.

Żywotność baterii jest zależna od wielu zmiennych - temperatury roboczej, szybkości rozładowania, czy stopnia ładowania, przez co wydajność i żywotność systemu nawet tego samego producenta może być różna.

Waga i wymiary

Nowoczesne magazyny energii w technologii litowej mają kompaktowe rozmiary i uniwersalny design wpisujący się w stylistykę każdego wnętrza. Z powodzeniem mogą stać w przedpokoju a nawet salonie. Akumulatory litowe, dzięki wysokiej gęstości energii, przy zachowaniu dużych pojemności są jednymi z najlżejszych. Decydując się na magazyn warto zwrócić więc uwagę na to by nie zajmował za dużo miejsca i bez problemu można było go rozbudować.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość aewr

18 Paź 2020, 09:57

Szkoda, że ceny nikt nie podaje...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje