Dlaczego inwestycja w fotowoltaikę się opłaca?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dlaczego inwestycja w fotowoltaikę się opłaca?

Zainteresowanie fotowoltaiką w ostatnich latach znacząco wzrosło. Ma to związek z faktem, że ceny prądu wciąż rosną - zapewne sam odczułeś, że rachunki za prąd Twojego domu bądź firmy są wyższe w ostatnich miesiącach.

aktualizacja: 2020-06-23 08:12:51

Fotowoltaika jest branżą młodą, ale sprawdzoną - na świecie mamy już instalacje, które działają ponad 35 lat. Również w Europie fotowoltaika się sprawdza, działające instalacje można zobaczyć w Hiszpanii i Włoszech, ale również w podobnym do naszego klimacie - Niemczech czy Holandii. W 2019 roku zamontowano w Polsce instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 750MW. Odnawialne źródła energii przeżywają nieustanny rozwój, dlatego coraz łatwiej jest odpowiedzieć na pytanie "fotowoltaika czy się opłaca?". Opłacalność fotowoltaiki jest faktem - montaż instalacji PV trwa jeden dzień, a okres zwrotu inwestycji wynosi około 5 lat.

Ile kosztuje fotowoltaika? Umów się na bezpłatny audyt z Doradcą TUTAJ.

Inwestycja w fotowoltaikę to oszczędność na rachunkach za prąd

W najprostszych słowach instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd ze słońca. Zalicza się dzięki temu do odnawialnych źródeł energii, które w obecnych czasach uznaje się za przyjazne środowisku i jednocześnie za niewyczerpalne. Fotowoltaika instalowana jest na dachu budynku lub gruncie, a następnie podłączona do Twojej wewnętrznej instalacji energii elektrycznej. Jeśli chodzi o sposób działania - panele fotowoltaiczne, w czasie padania na nich promieni słonecznych produkują prąd stały, a inwerter przekształca go w prąd zmienny, taki jak płynie w naszych gniazdkach. Cały system nie wymaga bieżącej obsługi ani serwisowania, instalacje fotowoltaiczne są bezawaryjne przez lata.

Produkcja energii elektrycznej bilansuje się w okresie roku, aby wartość mocy wyprodukowanej pokryła całe Twoje zapotrzebowanie. Wiemy, że najwięcej słońca przynosi nam okres miesięcy letnich. W tym czasie, kiedy produkcja jest bardzo wysoka, odprowadzamy nadmiar energii do sieci, tak by wróciła do nas w czasie, gdy słońca mamy mniej, czyli w miesiącach zimowych. Dobrze dobrana instalacja zapewni nam dokładnie tyle prądu, ile potrzebujemy w ciągu roku. Oznacza to, że rachunek za prąd wynosić będzie tylko tyle, ile wynoszą koszty stałe, czyli kilkanaście złotych w ciągu miesiąca.

Panele fotowoltaiczne mogą być zakładane na dachach domów i budynków gospodarczych

Co jeszcze zyskujesz dzięki fotowoltaice?

Przede wszystkim spokój na lata. Ceny prądu nieustannie rosną w ostatnich latach i będą rosnąć w najbliższych. Instalacja obniży wysokość Twojego rachunku za prąd oraz zapewni stabilne źródło prądu na najbliższe kilkadziesiąt lat. Warto zaznaczyć, że urządzenia objęte są długim okresem gwarancji producenta, do 10 lat na falowniki oraz 25 lat na panele fotowoltaiczne - a Twoja instalacja działać będzie znacznie dłużej! Należy też wspomnieć o estetyce - obecnie panele fotowoltaiczne są bardzo estetyczne, o jednolitym kolorze w delikatną kratę lub zupełnie czarne, z powodzeniem mogą stać się ozdobą zadbanego domu! Nie zapominajmy też o kwestiach ekologicznych - pamiętaj, że małymi krokami zmieniasz bardzo wiele.

Jakie są w przypadku fotowoltaiki koszty i zyski? Inwestycja w instalację fotowoltaiczną opłaca się zarówno dla domu, dla rolnika, jak i dla firmy. Fotowoltaika w domu jest opłacalna, ponieważ w ciągu roku pokryje całe Twoje zapotrzebowanie na prąd, Twoje rozliczenie z Zakładem jest bardzo korzystne, a dodatkowo otrzymasz dotację i ulgę, które sprawią, ze zwrot będzie szybszy. Nie musisz posiadać też gotówki, Twoja instalacja może być spłacana w ratach, o wysokości niższej niż Twój rachunek za prąd. Dla firm oraz rolników zwrot jest oczywisty - zużywasz dokładnie wtedy, kiedy produkujesz! Twoja instalacja jest znacznie większa, co sprawi że będzie cena za 1kWp instalacji będzie niższa. Fotowoltaika dla firm pozwala wliczyć instalację w koszty prowadzenia Twojego biznesu, w tym podatek VAT (23%). Możesz również wybrać leasing dla firm i spłacać koszt instalacji w dogodnych ratach.

Panele fotowoltaiczne na dachu domu

Możliwość uzyskania dofinansowania na fotowoltaikę

Obecnie przykłada się dużą wagę do realizacji inwestycji poprawiających jakość środowiska. Dla domu jednorodzinnego skorzystasz z rządowego programu "Mój Prąd", czyli bezzwrotnej dotacji w wysokości 5000 złotych. Oprócz tego, w rocznym rozliczeniu w podatku PIT rozliczysz ulgę podatkową, która wynosi aż do 53 tysięcy złotych. Sprawia to, że okres zwrotu inwestycji w instalację jest tak szybki i wynosi około 5 lat. Przeciętna instalacja dla domu jednorodzinnego kosztuje koło 20000 zł - dzięki dotacji oraz uldze termomodernizacyjnej koszt twojej instalacji obniży się niemal o połowę.

Fotowoltaika dla rolnika objęta jest ulgą inwestycyjną. Gospodarstwo rolne w dzisiejszych czasach zużywa coraz więcej prądu. Na pewno wiesz, że dla Twojego gospodarstwa przejście na ekologiczne źródła energii jest dodatkowym atutem w oczach kupujących. Ulga w podatku rolnym pozwala odliczyć 25% wydatków poniesionych na fotowoltaikę w przeciągu 15 następujących po sobie lat, jest też dziedziczna. Mimo skorzystania z ulgi, masz prawo odliczyć całość podatku VAT (23%).

Panele fotowoltaiczne przy domu

Jak zacząć budowę instalacji fotowoltaicznej?

Jeśli myślisz o własnej instalacji fotowoltaicznej, możemy zapewnić, że jest to świetna decyzja! Tylko jak wcielić ten plan w życie? Najpierw wypełnij krótki formularz kontaktowy (TUTAJ).

Pozwoli nam to przekazać Twoje zapytanie do Doradcy, który opiekuje się Twoim rejonem. Nasz Doradca skontaktuje się z Tobą telefonicznie i ustali dogodny termin bezpłatnego audytu. Jeśli nie jesteś czegoś pewien - pytaj! Nasi Doradcy służą fachową poradą, określą Twoje zapotrzebowanie, zaproponują moc instalacji oraz koszt inwestycji. Po podpisaniu umowy przygotujemy projekt Twojej instalacji, abyś mógł zobaczyć jak fotowoltaika będzie wyglądać na Twoim dachu czy gruncie. Montaż trwa jeden dzień i odbywa się w ciągu 30 dni od podpisania umowy. Po montażu złożymy w Twoim imieniu zgłoszenie do Zakładu Energetycznego oraz wniosek o dofinansowanie z programu "Mój Prąd". Nie musisz się martwić - zaufaj profesjonalistom - Twoją instalacją zajmiemy się kompleksowo.

Logo Erato Energy

ERATO ENERGY SP. Z O.O.

Szeligowska 42, 01-320 Warszawa

WWW.ERATOENERGY.COM

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje