Czy solary można wykorzystać do ogrzewania budynku?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Czy solary można wykorzystać do ogrzewania budynku?

Solary to popularne rozwiązanie. Każdy inwestor myśli jak z ich instalacji osiągnąć najwięcej korzyści. Przygotowanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) to standard. Wielu zastanawia się jednak, czy da się ciepło z kolektorów wykorzystać do ogrzewania budynku?

Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest:
TRAFNA WPROWADZAJĄCA W BŁĄD DYSKUSYJNA

Jeśli dom jest ciepły i ma w większości "podłogówkę", to można zastosować kolektory do wspomagania centralnego ogrzewania.
Z wodą jest większy problem, gdyż mniej słońca jest w zimie i nie wystarczy go na podgrzanie wody do użytecznej temperatury ok. 45°.
Czasem (w słoneczny dzień) to się uda, ale większość dni jest byle jaka.
A ogrzewanie podłogowe wymaga 34°C. Taką temperaturę jest łatwiej uzyskać.

Z pozoru wszystko się zgadza - instalację podłogową można zasilać wodą o temperaturze ok. 30°C (niekoniecznie akurat co najmniej 34°C). Jednak to, że temperatura jest niższa niż wymagana dla c.w.u. niewiele daje. Przede wszystkim zimą zapotrzebowanie domu na ciepło jest bardzo duże w porównaniu z docierającą do nas ilością energii słonecznej. Warto spojrzeć na zestawienie pokazujące jaka jest dzienna ilość energii promieniowania słonecznego padającego na 1 m2.

Nasłonecznienie dzienne 1 m2 płaszczyzny o nachyleniu 45°
(dane dla Warszawy)
Miesiąc Promieniowanie słoneczne kWh/m2
 I 0,6
 II 1,0
 III 3,0
 IV 3,8
 V 4,8
 VI 5,4
 VII 5,3
 VIII 4,9
 IX 3,3
 X 1,7
 XI 0,7
 XII 0,5

Nawet, jeśli solary miałyby 100% sprawność, czyli pochłaniałyby całą docierającą do nich energię bez jakichkolwiek strat - co jest oczywiście niemożliwe, a ich powierzchnia była duża, np. 10 m2, to z racji bardzo słabego nasłonecznienia w środku zimy nie dałyby wiele.

W grudniu maksymalny uzysk energii z takiej instalacji wyniósłby 5 kWh dziennie, a to odpowiada pracy niewielkiego kotła grzewczego o mocy 10 kW przez pół godziny.

Oczywiście da się wykorzystać instalację słoneczną, ale raczej do dogrzewania niż ogrzewania budynku w okresie wiosny i jesieni. Zimą zyski będą bardzo małe.

Prawdę mówiąc w zimie jest tak mało dni słonecznych, że nawet odśnieżanie kolektorów można sobie darować. Zresztą przy kolektorach płaskich i przy mrozie na zewnątrz np. -10°C nie uda się uzyskać wielkich ilości ciepłej wody.
Swoje kolektory w styczniu i lutym przez kilka dni - i to nie całych - wykorzystywałem do ogrzewania podłogowego. Przy odbiorze ciepła na poziomie 24–28°C dawały zdecydowanie więcej energii niż przy 40-45°C w przypadku podgrzewania ciepłej wody.
Fakt, że kolektory mam ustawione pod kątem 30°, więc optymalnie będą one pracowały latem.

Byłem niedawno u klienta, który ma 2 kolektory próżniowe. Przy temp. zewnętrznej -0,5°C i czystym, słonecznym niebie nagrzały się parę razy do temperatury 45°C i tyle. Nawet to nie ruszyło za wiele temperatury w zasobniku. 

Oczywiście mając dużą powierzchnię solarów i odpowiednio projektując budynek oraz instalację można osiągnąć zauważalny efekt, ale koszty będą wysokie. 

Ja jestem w tej szczęśliwej sytuacji, że kolektorów mogę mieć ile chcę a raczej ile wejdzie na dach. Swój dom wyposażyłem w instalację kolektorów do dogrzewania, weszło mi na dach 9 kolektorów płaskich, powierzchnia podłogówki dogrzewanej kolektorami wynosi ok. 80 m2. (...) przydałoby się jeszcze dorzucić parę sztuk, i w planie mam zainstalowanie jeszcze 10 próżniówek.

Dlaczego tak dużo? W zimie dzień jest przecież krótki i jeżeli dogrzewamy to przez cały sezon grzewczy średnia dzienna wychodzi nam ok. 5 godzin, a w grudniu tylko 3,5 godziny, a ciepło chcemy mieć 24 godziny. Następnym powodem jest kąt pochylenia kolektorów - w moim przypadku jest to ok. 38 stopni (leżą na połaci dachu) a powinno być co najmniej 60-70°, bo ten kąt jest najbardziej korzystny do dogrzewania.

No i najważniejsze: w jakim stopniu chcemy mieć pokrycie w ciepło z kolektorów? Im większa ilość tym większe pokrycie. I tu proszę nie wierzyć, że instalując 2-4 kolektory dogrzejemy budynek. (...) twierdzenie, że kolektory zaspokoją nam 85% energii (jak tu ktoś twierdził) jest mocno przesadzone bo to zależy od ich ilości.

Zwiększenie powierzchni kolektorów, poza oczywiście stroną ekonomiczną, ma jednak i inne ograniczenie - wobec małego nasłonecznienia oraz wzrastających wraz z różnicą temperatury pomiędzy solarem a otoczeniem strat ciepła płyn w kolektorach, niezależnie od ich powierzchni, będzie miał czasem niską temperaturę, np. 20-30°C. A wtedy nie będzie w stanie bardziej ogrzać wody w instalacji.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Obojętnie, jaka ilość kolektorów będzie zainstalowana, to przy słońcu, które jest w stanie nagrzać tylko do 40 stopni czynnik, woda będzie miała niższą temperaturę, a to oczywiście wynika z wymiany ciepła, strat itp.

W efekcie bardzo rozbudowana instalacja (o dużej powierzchni) nawet jeśli jest w stanie dostarczyć znacznych ilości ciepła, to nie mamy jak go wykorzystać - co nam przyjdzie np. z 500 l wody o temperaturze 20°C? Oczywiście i na to jest sposób. Instalację solarną można połączyć z pompą ciepła, która "wyciągnie" energię ze źródła o niskiej temperaturze. 

Żeby osiągnąć bardzo wysoki stopień pokrycia na ciepło nie możemy robić tego przy zastosowaniu samych kolektorów, lecz w połączeniu z pompą ciepła - nadwyżki latem w grunt a zimą poprzez pompę do budynku. (...) Dopiero takie połączenie urządzeń da nam pokrycie ze słoneczka w bardzo wysokim stopniu. A i tak nie osiągniemy 100%, bo pompa zużyje nam trochę prądu, chyba że dołożymy parę baterii słonecznych lub wiatrak.

Pytanie tylko czy gdy mamy tanie w eksploatacji ogrzewanie pompą ciepła instalowanie dużej liczby kolektorów ma w ogóle sens?

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Nibe-Biawar

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Czesław.

02 Cze 2022, 23:27

Warto wspomagać się doświadczeniami innych. Moim zdaniem zamontować panel na ścianie. Odpada odśnieżanie , oraz kąt padania słońca korzystny. Dziękuję za sensowny wpis. Proszę odnieść się do mojej myśli. Pozdrawiam,

Nie, przynajmniej nie stale. Przy słonecznej pogodzie byłoby to możliwe, ale już nie, gdy będzie pochmurno, albo śnieg zapada kolektory.

time image

Gość Paweł

31 Mar 2022, 20:28

Hej, posiadam niewielki domek letniskowy ok 15 m2 - jedno pomieszczenie. Ściany i dach mają 15 cm wełny a podłoga jest zaizolowana styropianem gr. 8 cm. Czy stosując kolektor jestem w stanie utrzymać temperature w zimie powyżej zera? Pozdrawiam

Wpisz hasło glikol do solarów lub płyn solarny  i dostaniesz "milion" tematów zwrotnie. Tak - glikol propylenowy: niebieski, różowy przeważnie. Podobny pewnie skład do płynu do chłodnic samochodowych. Glikol krąży miedzy zasobnikiem a kolektorami. Potem już jest woda. jak chcesz ...

time image

Gość wiwaldi

28 Sty 2022, 08:21

prosze oporade czy w obiegu co.zasilanego przez solary powinien byc glikol jako czynnik nosny

Nic nie wiemy o domku ani o zapotrzebowaniu na ciepłą wodę i ciepło do ogrzewania. Trudno coś doradzać w takiej sytuacji. Bo zupełnie co innego, jeśli ktoś z tego domu korzysta przez większość sezonu letniego, a co innego, jeśli przyjeżdża się tam 5 razy w roku.  Osobne ...

Ciepła woda z kolektorów słonecznych, która ma zasilać podłogówkę i cwu, musi przejść przez wymiennik i do tego muszą być zawór rozdzielający z podmieszaniem zimnej wody. Woda w obiegu podłogowym jest chłodniejsza niż cwu. Poza tym zimą, przy braku słońca, ogrzewanie ...

time image

Gość Sławek

03 Sty 2021, 12:42

Czy jest sens robić kolektory do dogrzania domku letniskowego 35 m tak aby tylko "nie zamarzł"? Prośba o poradę techniczną jak to zrobić żeby w lato grzały c.w.u a zimą podłogówkę.

time image

15 Lip 2019, 12:30

5 godzin temu, Gość Ja napisał: Co zrobić latem z taką mocą grzewczą? A odnośnie kolektorów słonecznych Twoje zapytanie? Aby zagospodarować energię z kolektorów słonecznych latem, musisz mieć odpowiedni odbiornik energii.  Dlatego właśnie ...

time image

Gość Ja

15 Lip 2019, 07:04

Co zrobić latem z taką mocą grzewczą?

time image

08 Lip 2016, 09:59

Cytat Ciekawa analiza... Dobre kolektory próżniowe do ogrzewania wody są w stania jednak nagrzać wodę w zbiorniku w słoneczny zimowy dzień do temperatury 45 stopni. Pompa ciepła w warunkach polskich nigdy się nie zwróci. ...

time image

Gość Marek

07 Lip 2016, 09:11

Ciekawa analiza... Dobre kolektory próżniowe do ogrzewania wody są w stania jednak nagrzać wodę w zbiorniku w słoneczny zimowy dzień do temperatury 45 stopni. Pompa ciepła w warunkach polskich nigdy się nie zwróci.

time image

Gość BACHUS

28 Mar 2013, 20:17

Witam.W artykule został poruszony bardzo kontrowersyjny temat dogrzewania domu kolektorami. Tak się składa, że ja również posiadam na swoim domu instalację składającą się z 12 kolektorów próżniowych, która również służy mi do wspomagania c.o.Takie ilości kolektorów oczywiście ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Jeśli czytasz ten artykuł, to sprawdź także asortyment firm:

Bruk-Bet Fotowoltaika

Ogniwa fotowoltaiczne

Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!