Podczas dzielenia pokoju na dwa pomieszczenia za pomocą ścianki działowej z płyt gipsowo-kartonowych, zapomniano o instalacji gniazdek. Istnieją dwie metody na poprowadzenie przewodów w gotowej ścianie: częściowe zdjęcie płyt z jednej strony lub wycięcie bruzdy w płytach. W przypadku pierwszej metody, odcięte fragmenty płyt montuje się ponownie, a ich krawędzie szpachluje z użyciem taśmy wzmacniającej. Bruzda nie powinna być głębsza niż 10 mm, a przewody mocuje się punktowo, zaszpachlowując bruzdę i wklejając taśmę papierową. Gniazdka montuje się w specjalnych puszkach do płyt g-k, wycinając precyzyjnie otwory otwornicą. Gniazdka po obu stronach ściany należy przesunąć, by uniknąć problemów z montażem w przypadku cienkiej przegrody.
Przewody elektryczne powinny być ułożone przed pokryciem stelaża płytami g-k (przynajmniej z jednej strony). Profile słupkowe mają fabryczne nacięcia, które pozwalają na poprowadzenie przewodów w ścianie, a w montowanych później płytach warto od razu zrobić otwory pod puszki w wybranych miejscach.
W gotowej ściance do jej wnętrza nie da się wprowadzić przewodów ze względu na słupki stelaża, rozstawione co 60 cm. Pozostają więc do wyboru dwie możliwości - częściowe zdjęcie płyt z jednej strony bądź wycięcie w nich bruzdy. Płyt nie trzeba zdejmować na całej wysokości. Można je przeciąć brzeszczotem lub wyrzynarką 20-30 cm od podłogi i oderwać odcięte paski. Zapewni to możliwość przeprowadzenia przewodów przez otwory w słupkach, następnie zamocowanie odciętych pasów, sfazowanie krawędzi i ich zaszpachlowanie z użyciem taśmy wzmacniającej.
Cienkie przewody można ukryć w bruździe naciętej w powierzchni płyty. Jej głębokość nie może przekraczać 10 mm, aby nie uszkodzić kartonu po drugiej stronie płyty. Najlepiej użyć frezarki ręcznej z odpowiednim frezem i odsysaniem pyłu do odkurzacza. Przewód można wstępnie zamocować punktowo, np. klejem na gorąco, potem bruzdę zaszpachlować, wklejając w nią też taśmę papierową.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Do zamontowania gniazd potrzebne będą specjalne puszki do płyt g-k oraz otwornica o średnicy 65 mm, mocowana do wiertarki. Puszki te wymagają osadzenia w precyzyjnie wywierconym otworze, gdyż od frontu opierają się na wąskim kołnierzu. W zależności od producenta, różnią się średnicą zewnętrzną i niekiedy otwór należy powiększyć, szlifując papierem ściernym. Puszka trzyma się płyty dzięki zaczepom, przesuwanym za pomocą długich wkrętów. Powinna być przytwierdzona w pozycji umożliwiającej proste przykręcenie gniazda - wkręty mocujące je muszą znaleźć się na jednym poziomie.
Ostateczne wykończenie powierzchni płyty polegać będzie na wypełnieniu bruzdy lub zukosowanych krawędzi wstawianego uzupełnienia (wyciętej płyty g-k) zaprawą gipsową, naklejeniu taśmy i wyszlifowaniu powierzchni.
Doprowadzenie przewodu elektrycznego do puszki zamontowanej po jednej stronie ściany pozwala na łatwe umieszczenie gniazdka również po drugiej stronie przegrody. Powinny jednak być one przesunięte w poziomie, aby dna puszek nie stykały się ze sobą - może się bowiem okazać że ściana będzie zbyt cienka by zmieściły się obie puszki w tym samym miejscu. W wersji instalacyjnej z wyciętą płytą mamy pełną swobodę w rozmieszczeniu jak i przekroju układanych przewodów - otwór pod puszkę z drugiej strony wiercimy w dowolnym miejscu, a podłączenie robimy przelotowo - do zacisków gniazdek lub za pośrednictwem np. złączek samozaciskowych.
W przypadku układania przewodów w bruździe, wyprowadzenie ich na drugą stronę ściany wymaga przewiercenia otworu przez obie warstwy pokrycia i równoległego ich przeciągnięcia z połączeniem na zaciskach gniazdka.
Dobór gniazdek i łączników
Agnieszka i Maciej stoją przed wyzwaniem wykończenia domu w stanie deweloperskim. Zaprosili na budowę Ewę Kramm, architekt wnętrz, by doradziła im, jak dobrać łączniki i gniazda.
Możliwości prowadzenia przewodów elektrycznych i osadzenia gniazd w ścianie z płyt g-k
Dwie możliwości prowadzenia przewodów elektrycznych i osadzenia gniazd w ścianie z płyt g-k: częściowe wycięcie płyt z jednej strony (a) i wycięcie bruzd (b).
Redakcja BD