Jak zamontować gniazdka w ścianie działowej z płyt g-k?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak zamontować gniazdka w ścianie działowej z płyt g-k?

Podzieliłem pokój córek na dwa pomieszczenia za pomocą ścianki działowej z płyt gipsowo-kartonowych. Zapominałem jednak o założeniu gniazdek - po dwa z każdej strony ściany. W jaki sposób ukryć przewody poprowadzone w gotowej ścianie i jak estetycznie zamontować gniazdka?

Odpowiedź eksperta: Przewody elektryczne powinny być ułożone przed pokryciem stelaża płytami g-k (przynajmniej z jednej strony). Profile słupkowe mają fabryczne nacięcia, które pozwalają na poprowadzenie przewodów w ścianie, a w montowanych później płytach warto od razu zrobić otwory pod puszki w wybranych miejscach.

W gotowej ściance do jej wnętrza nie da się wprowadzić przewodów ze względu na słupki stelaża, rozstawione co 60 cm. Pozostają więc do wyboru dwie możliwości - częściowe zdjęcie płyt z jednej strony bądź wycięcie w nich bruzdy. Płyt nie trzeba zdejmować na całej wysokości. Można je przeciąć brzeszczotem lub wyrzynarką 20-30 cm od podłogi i oderwać odcięte paski. Zapewni to możliwość przeprowadzenia przewodów przez otwory w słupkach, następnie zamocowanie odciętych pasów, sfazowanie krawędzi i ich zaszpachlowanie z użyciem taśmy wzmacniającej.

Cienkie przewody można ukryć w bruździe naciętej w powierzchni płyty. Jej głębokość nie może przekraczać 10 mm, aby nie uszkodzić kartonu po drugiej stronie płyty. Najlepiej użyć frezarki ręcznej z odpowiednim frezem i odsysaniem pyłu do odkurzacza. Przewód można wstępnie zamocować punktowo, np. klejem na gorąco, potem bruzdę zaszpachlować, wklejając w nią też taśmę papierową.

Do zamontowania gniazd potrzebne będą specjalne puszki do płyt g-k oraz otwornica o średnicy 65 mm, mocowana do wiertarki. Puszki te wymagają osadzenia w precyzyjnie wywierconym otworze, gdyż od frontu opierają się na wąskim kołnierzu. W zależności od producenta, różnią się średnicą zewnętrzną i niekiedy otwór należy powiększyć, szlifując papierem ściernym. Puszka trzyma się płyty dzięki zaczepom, przesuwanym za pomocą długich wkrętów. Powinna być przytwierdzona w pozycji umożliwiającej proste przykręcenie gniazda - wkręty mocujące je muszą znaleźć się na jednym poziomie.

Ostateczne wykończenie powierzchni płyty polegać będzie na wypełnieniu bruzdy lub zukosowanych krawędzi wstawianego uzupełnienia (wyciętej płyty g-k) zaprawą gipsową, naklejeniu taśmy i wyszlifowaniu powierzchni.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Doprowadzenie przewodu elektrycznego do puszki zamontowanej po jednej stronie ściany pozwala na łatwe umieszczenie gniazdka również po drugiej stronie przegrody. Powinny jednak być one przesunięte w poziomie, aby dna puszek nie stykały się ze sobą - może się bowiem okazać że ściana będzie zbyt cienka by zmieściły się obie puszki w tym samym miejscu. W wersji instalacyjnej z wyciętą płytą mamy pełną swobodę w rozmieszczeniu jak i przekroju układanych przewodów - otwór pod puszkę z drugiej strony wiercimy w dowolnym miejscu, a podłączenie robimy przelotowo - do zacisków gniazdek lub za pośrednictwem np. złączek samozaciskowych.

W przypadku układania przewodów w bruździe, wyprowadzenie ich na drugą stronę ściany wymaga przewiercenia otworu przez obie warstwy pokrycia i równoległego ich przeciągnięcia z połączeniem na zaciskach gniazdka.

Możliwości prowadzenia przewodów elektrycznych i osadzenia gniazd w ścianie z płyt g-k

Sposób na gniazda w ścianie z płyt g-k: częściowe wycięcie płyt z jednej strony
Sposób na gniazda w ścianie z płyt g-k: wycięcie bruzd
Dwie możliwości prowadzenia przewodów elektrycznych i osadzenia gniazd w ścianie z płyt g-k: częściowe wycięcie płyt z jednej strony (a) i wycięcie bruzd (b).

Redakcja BD

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny