Jak zamontować gniazdka w ścianie działowej z płyt g-k?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak zamontować gniazdka w ścianie działowej z płyt g-k?

Podzieliłem pokój córek na dwa pomieszczenia za pomocą ścianki działowej z płyt gipsowo-kartonowych. Zapominałem jednak o założeniu gniazdek - po dwa z każdej strony ściany. W jaki sposób ukryć przewody poprowadzone w gotowej ścianie i jak estetycznie zamontować gniazdka?

Odpowiedź eksperta: Przewody elektryczne powinny być ułożone przed pokryciem stelaża płytami g-k (przynajmniej z jednej strony). Profile słupkowe mają fabryczne nacięcia, które pozwalają na poprowadzenie przewodów w ścianie, a w montowanych później płytach warto od razu zrobić otwory pod puszki w wybranych miejscach.

W gotowej ściance do jej wnętrza nie da się wprowadzić przewodów ze względu na słupki stelaża, rozstawione co 60 cm. Pozostają więc do wyboru dwie możliwości - częściowe zdjęcie płyt z jednej strony bądź wycięcie w nich bruzdy. Płyt nie trzeba zdejmować na całej wysokości. Można je przeciąć brzeszczotem lub wyrzynarką 20-30 cm od podłogi i oderwać odcięte paski. Zapewni to możliwość przeprowadzenia przewodów przez otwory w słupkach, następnie zamocowanie odciętych pasów, sfazowanie krawędzi i ich zaszpachlowanie z użyciem taśmy wzmacniającej.

Cienkie przewody można ukryć w bruździe naciętej w powierzchni płyty. Jej głębokość nie może przekraczać 10 mm, aby nie uszkodzić kartonu po drugiej stronie płyty. Najlepiej użyć frezarki ręcznej z odpowiednim frezem i odsysaniem pyłu do odkurzacza. Przewód można wstępnie zamocować punktowo, np. klejem na gorąco, potem bruzdę zaszpachlować, wklejając w nią też taśmę papierową.

Do zamontowania gniazd potrzebne będą specjalne puszki do płyt g-k oraz otwornica o średnicy 65 mm, mocowana do wiertarki. Puszki te wymagają osadzenia w precyzyjnie wywierconym otworze, gdyż od frontu opierają się na wąskim kołnierzu. W zależności od producenta, różnią się średnicą zewnętrzną i niekiedy otwór należy powiększyć, szlifując papierem ściernym. Puszka trzyma się płyty dzięki zaczepom, przesuwanym za pomocą długich wkrętów. Powinna być przytwierdzona w pozycji umożliwiającej proste przykręcenie gniazda - wkręty mocujące je muszą znaleźć się na jednym poziomie.

Ostateczne wykończenie powierzchni płyty polegać będzie na wypełnieniu bruzdy lub zukosowanych krawędzi wstawianego uzupełnienia (wyciętej płyty g-k) zaprawą gipsową, naklejeniu taśmy i wyszlifowaniu powierzchni.

Doprowadzenie przewodu elektrycznego do puszki zamontowanej po jednej stronie ściany pozwala na łatwe umieszczenie gniazdka również po drugiej stronie przegrody. Powinny jednak być one przesunięte w poziomie, aby dna puszek nie stykały się ze sobą - może się bowiem okazać że ściana będzie zbyt cienka by zmieściły się obie puszki w tym samym miejscu. W wersji instalacyjnej z wyciętą płytą mamy pełną swobodę w rozmieszczeniu jak i przekroju układanych przewodów - otwór pod puszkę z drugiej strony wiercimy w dowolnym miejscu, a podłączenie robimy przelotowo - do zacisków gniazdek lub za pośrednictwem np. złączek samozaciskowych.

W przypadku układania przewodów w bruździe, wyprowadzenie ich na drugą stronę ściany wymaga przewiercenia otworu przez obie warstwy pokrycia i równoległego ich przeciągnięcia z połączeniem na zaciskach gniazdka.

Dobór gniazdek i łączników
Agnieszka i Maciej stoją przed wyzwaniem wykończenia domu w stanie deweloperskim. Zaprosili na budowę Ewę Kramm, architekt wnętrz, by doradziła im, jak dobrać łączniki i gniazda.

Możliwości prowadzenia przewodów elektrycznych i osadzenia gniazd w ścianie z płyt g-k

Dwie możliwości prowadzenia przewodów elektrycznych i osadzenia gniazd w ścianie z płyt g-k: częściowe wycięcie płyt z jednej strony (a) i wycięcie bruzd (b).

Redakcja BD

Dodaj komentarz

time image
time image
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje