- związane z wykonaną instalacją - to głębokość puszki oraz ilość i długość przewodów w puszce
- związane z zastosowanym osprzętem.
Jeżeli mamy wpływ na wykonanie instalacji, to koniecznie stosujemy puszki o głębokości 60 mm (tzw. głębokie) oraz wypuszczamy przewody tak, aby móc swobodnie manewrować produktem podczas montażu, ale też nie za długie, aby nie zajmowały zbyt dużo miejsca w puszce za łącznikiem.
Jeżeli chodzi o ułatwienia przy montażu, to sprawa jest bardziej złożona. Dobrym przykładem jest zastosowanie serii Szafir firmy Ospel. Produkty tej serii wyróżnia wiele rozwiązań zdecydowanie ułatwiających montaż.
Prostopadłe wprowadzenie przewodów od tyłu produktu, powoduje, że w czasie dokręcania do puszki, przewody są dociskane i w ten sposób zabezpieczane przed ewentualnym wysunięciem z zacisków.
Zaciski bezgwintowe w łącznikach, do minimum skracają czas przyłączania. Odkręcone i zabezpieczone przed wypadnięciem, wkręty zacisków w gniazdach wtyczkowych ułatwiają wprowadzenie przewodów oraz minimalizują czas instalacji.
Możliwość montażu osprzętu, zarówno wkrętami do puszki jak i dodatkowo na łapki powoduje zdecydowanie większą pewność instalacji, szczególnie gniazd wtyczkowych.
Ramki wyposażone w multi-zaczepy wydatnie skracają czas montażu, ponieważ nie jest konieczne zdejmowanie pokryw lub klawiszy. Dodatkowo elastyczne ramki, umożliwiają precyzyjne dopasowanie do ściany.
Zaczepy (zamki), umieszczone na obwodzie mostków zapewniają idealne, wzajemne ułożenie produktów podczas ich instalowania w zestawach wielokrotnych.
Beata Pandel
Specjalista ds. Promocji OSPEL
www.ospel.pl
Na zdjęciu otwierającym: Zaczepy w osprzęcie Ospel ułatwiają montaż (seria Szafir)