Jak podłączyć żyrandol w nowej i starej instalacji?

Jak podłączyć żyrandol w nowej i starej instalacji?

Podczas końcowego montażu instalacji oświetleniowej w domu, największą trudność sprawia nam właściwe podłączenie żyrandola. Na portalach społecznościowych dość często spotyka się błagalne wołania, brzmiące mniej więcej tak: "Próbowałem już każdego układu kabelków, ale on wcale nie świeci. Błagam, pomóżcie!".

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak zamontować nowy żyrandol w nowej instalacji elektrycznej?
  • Jak zamontować stary żyrandol w starej instalacji elektrycznej?
  • Jakie są kolory przewodów w instalacji elektrycznej?
  • Jak określić przeznaczenie żył w suficie, jeśli mają taką samą barwę?

Nikomu nie wolno zapominać, że przy jakichkolwiek ingerencjach w instalację elektryczną należy zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa! Kto nie jest świadomy zagrożeń, niech lepiej zleci wykonanie montażu oświetlenia osobie kompetentnej, uprawnionej do prac przy sprzęcie elektrycznym!

W typowych żyrandolach bardzo rzadko występuje podział na więcej niż dwie grupy źródeł światła. Tradycyjna wersja to 3 żarówki (jedna - pierwszy klawisz łącznika; dwie - drugi klawisz łącznika, trzy - oba klawisze). Takim układem połączeń się tu zajmiemy.

Montaż nowego żyrandola w nowej instalacji elektrycznej

Jeśli instalację elektryczną w domu wykonywał fachowy elektryk, to mamy sytuację bardzo prostą. Z sufitu powinien nam wystawać przewód czterożyłowy, podobny do tego na załączonej fotografii.

Kolory przewodów w instalacji elektrycznej
Kolory przewodów w instalacji elektrycznej

Kolor każdej z żył nie jest obojętny, gdyż zgodnie z przepisami, żyła żółto-zielona jest przeznaczona wyłącznie dla przewodu ochronnego, żyła niebieska wyłącznie dla przewodu neutralnego, zaś żyły czarna i brązowa, albo też inne kolory, są przewodami fazowymi, zasilającymi obydwa obwody żyrandola. Przed wykonaniem dalszych czynności, należy bezwzględnie sprawdzić prawidłowe wykorzystanie poszczególnych przewodów, tak jak w przypadku starej instalacji elektrycznej (opis w dalszej części artykułu).

Zakładając, że kolorystyka przewodów wychodzących z sufitu została sprawdzona i jest zgodna z ich przeznaczeniem. Następną naszą czynnością winno być sprawdzenie nowo nabytego żyrandola. Spójrzmy na jego puszkę przyłączeniową.

Sposób łączenia przewodów w żyrandolu
Sposób łączenia przewodów w żyrandolu

Jest to lampa trójramienna, do każdego z ramion wprowadzono po dwa przewody, zgodnie z obowiązującą kolorystyką. Ponadto posiada zacisk ochronny, połączony przewodem żółto-zielonym z kostką zaciskową, gdyż jest urządzeniem I klasy ochronnej i powinna być dodatkowo oznaczona znakiem (patrz tabela). Urządzenia nie wymagające przewodu ochronnego są II klasy ochronnej. Wszystko tutaj jest zgodne z przepisami i gotowe do podłączenia.

Klasa ochronności Oznaczenie Opis
Klasa I Symbol I klasy ochronności Wszystkie dotykalne części metalowe są ze sobą tak połączone, że mogą przewodzić prąd elektryczny i są podłączone do przewodu ochronnego.
Klasa II Symbol II klasy ochronności Oprawa z podwójną lub wzmocnioną izolacją i nie przeznaczona do uziemienia. Występuje brak przewodu ochronnego.
Klasa III Symbol III klasy ochronności Oprawa przeznaczona do zasilania z sieci o napięciu bezpiecznym, nie przekraczającym 25V dla prądu przemiennego i 60V dla prądu stałego.

Jak podłączyć żyrandol? W tablicy rozdzielczej wyłączamy napięcie w instalacji, po czym do każdego z segmentów kostki zaciskowej podłączamy przewód sufitowy o takim samym kolorze, zaczynając od przewodu ochronnego. I wszystko gotowe! Jeśli przeznaczenie przewodów instalacji zostało sprawdzone i potwierdzone, żadnych niespodzianek być już nie może. Żyrandol jest gotowy do umocowania na stałe.

Stary żyrandol i stara instalacja elektryczna

Sprawa mocno się komplikuje, jeśli zdjęliśmy stary żyrandol na przykład do konserwacji i chcemy go podłączyć ponownie, a jeszcze gorzej, gdy nasza instalacja elektryczna została wykonana kilkadziesiąt lat temu. Jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku nie przejmowano się zbytnio kolorystyką przewodów, ani w instalacji, ani w odbiornikach, przewody ochronne też jeszcze nie obowiązywały i co teraz zrobić?

Załóżmy, że mamy żyrandol z wyprowadzonymi trzema przewodami o jednakowej barwie. Taki na przykład, jak na załączonym obrazku.

Żyrandol podłączony w starej instalacji elektrycznej
Żyrandol podłączony w starej instalacji elektrycznej

Jak określić, który z tych trzech białych przewodów pełni funkcję neutralnego? Które z nich są fazowe? Próby podłączania do przewodów sufitowych na chybił trafił są niewygodne, omyłki mocno irytujące i nasz zapał gaśnie w miarę upływu czasu. W takich warunkach łatwo jest przegapić właściwe rozwiązanie, a przecież określenie przeznaczenia poszczególnych przewodów możemy wykonać na stole, szybko i bezpiecznie, w warunkach komfortowych wręcz, chociaż musimy się do tego odpowiednio przygotować.

Po pierwsze, musimy dysponować co najmniej dwiema klasycznymi żarówkami, po jednej do każdego z obwodów żyrandola. Nie radzę stosować do tej metody ani tzw. oszczędnych świetlówek, ani lamp LED, gdyż mogą powodować przekłamania. To muszą być zwykłe żarówki o dowolnej mocy, z gwintem dostosowanym do oprawek naszego żyrandola.

Po drugie, musimy zaopatrzyć się w jakiś multimetr, może być taki najtańszy, kupiony w markecie za kilka czy kilkanaście złotych. Ważne, aby miał funkcję pomiaru rezystancji, czyli oporności elektrycznej obwodu. Dokładność jego pomiarów jest nieistotna.

Pomiar oporu (rezystancji) miernikiem cyfrowym

Pomiar oporu (rezystancji) miernikiem cyfrowym

Na zamieszczonych powyżej fotografiach przedstawiłem ideę przeprowadzenia pomiarów. Jeśli mamy żyrandol z trzema jednakowymi przewodami, wkręcamy żarówki w jego gałęzie, po czym nastawiamy multimetr na pomiar rezystancji. Następnie mierzymy wielkość oporu elektrycznego pomiędzy każdymi dwoma przewodami, czyli w sumie wykonamy trzy pomiary. Proszę zwrócić uwagę na otrzymane wyniki.

Do eksperymentu wykorzystałem dostępny mi nowy żyrandol, ale możemy przecież założyć, że nie widzimy barwy tych przewodów (przewodu ochronnego nie tykamy), skupiamy się więc tylko na wskazaniach miernika. I co widzimy? Największa wartość rezystancji, będąca sumą wartości pozostałych dwóch pomiarów jest wtedy, kiedy pomiar przeprowadzamy pomiędzy przewodami fazowymi! A więc przewód wtedy niepołączony, jest przewodem neutralnym lub zerowym! I nie ma mowy o pomyłce! Należy go teraz trwale oznaczyć, najlepiej niebieską koszulką albo taśmą, żeby i w przyszłości nie mieć problemów.

A jak określić przeznaczenie poszczególnych żył na suficie, jeśli mają taką samą barwę i niczym się od siebie nie różnią, bo instalację wykonywano przed laty? Otóż najprostszą metodą pozostaje wykorzystanie zwyczajnej neonówki. Po załączeniu obydwu klawiszy wyłącznika światła, przy dotykaniu nią dwóch przewodów winna się zaświecić, przy trzecim zaś nie. To będzie nasz przewód zerowy, w takiej instalacji nie ma przewodu neutralnego i tak samo nie znajdziemy też przewodu ochronnego. Taka nomenklatura jest właściwa tylko dla instalacji wykonanych zgodnie ze współczesnymi normami.

Jeśli przedstawione wskazówki nie pozwoliły na rozwiązanie problemu, to nie pozostaje mi nic innego, tylko zaapelować o wezwanie elektryka. Bo niespodzianki mogą się zdarzyć i bywają wcale nie rzadko! Typowy przykład, gdy dawno temu jakiś niedouczony wykonawca instalacji umieścił wyłącznik na przewodzie zerowym. Wtedy nic się nie będzie zgadzało i naprawę sytuacji należy powierzyć profesjonalistom.

fotografie i tekst: Stanisław Liberski
fot. otwierająca: pixabay.com / kloxklox_com

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jak zamontować nowy żyrandol w nowej instalacji elektrycznej?

    W nowej instalacji elektrycznej, gdzie z sufitu wystaje przewód czterożyłowy, należy sprawdzić kolorystykę przewodów zgodną z ich przeznaczeniem. Następnie przewody sufitowe podłącza się do odpowiednich segmentów kostki zaciskowej, zaczynając od przewodu ochronnego.
  • Jakie są kolory przewodów w instalacji elektrycznej?

    W instalacji elektrycznej żyła żółto-zielona jest przeznaczona dla przewodu ochronnego, żyła niebieska dla przewodu neutralnego, a żyły czarna i brązowa lub inne kolory są przewodami fazowymi.
  • Jak zamontować stary żyrandol w starej instalacji elektrycznej?

    W przypadku starej instalacji elektrycznej i żyrandola z przewodami o jednakowej barwie, należy użyć multimetru do pomiaru rezystancji pomiędzy przewodami, aby określić przewód neutralny. Największa wartość rezystancji oznacza przewód neutralny.
  • Jak określić przeznaczenie żył w suficie, jeśli mają taką samą barwę?

    Jeśli przewody w suficie mają jednakową barwę, należy użyć neonówki. Po włączeniu obu klawiszy wyłącznika światła, neonówka zaświeci się przy dotykaniu przewodów fazowych, a nie zaświeci przy przewodzie zerowym, który pełni funkcję przewodu neutralnego w starych instalacjach.
  • Jakie są zasady bezpieczeństwa przy montażu oświetlenia?

    Podczas jakichkolwiek ingerencji w instalację elektryczną należy zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa. W przypadku braku świadomości zagrożeń, należy zlecić wykonanie montażu osobie kompetentnej i uprawnionej do prac przy sprzęcie elektrycznym.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Stanisław Liberski
Stanisław Liberski

Sam o sobie mówi, że jest prawdziwym fachowcem w dziedzinie elektryki. Doskonale łączy w sobie gruntowne wykształcenie teoretyczne z bogatym doświadczeniem praktycznym. Od kilkunastu lat dzieli się swoją wiedzą i doradza użytkownikom forum.budujemydom.pl.

Jego bogata kariera zawodowa obejmuje m.in. pracę jako gastarbeiter na budowie, gdzie doskonalił umiejętności związane z wykończeniem wnętrz, m.in. malowaniem i tapetowaniem. Był również szefem firmy handlu zagranicznego, specjalizującej się w imporcie surowców, materiałów i sprzętu budowlanego. Doświadczenie to pozwoliło mu na dogłębne poznanie rynku budowlanego i nawiązanie cennych kontaktów. Dodatkowo, pełnił funkcję dyrektora ośrodka kultury, co świadczy o jego szerokich zainteresowaniach i umiejętnościach interpersonalnych.

Poza pracą zawodową, pasjonuje się pisaniem powieści oraz eksperymentowaniem z recepturami nalewek. To zamiłowania pokazują jego kreatywność i zamiłowanie do odkrywania nowych smaków.

Komentarze

Gość szukam dalej
20-09-2022 12:03
Nic nie wyjaśnia ten artykuł.
Jak nie ma PE  (ochronnego) w instalacji. to nie podłączamy go nigdzie.
Gość Domatorek
20-05-2020 10:28
A więc w starej inst. mamy 2 x + i 1 minus tj 0, ale np podwojny kinkiet ma jeszcze przewód ochronny stąd moje pytanie - czy przewód ochronny też używamy czyli gdzie podłączamy czy nie podłączamy nigdzie?
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz