Co uwzględniać przy planowaniu instalacji oświetlenia?

Co uwzględniać przy planowaniu instalacji oświetlenia?

Czasy jednej, centralnie umieszczonej lampy w pomieszczeniu oraz wyłącznika tuż przy drzwiach wejściowych odeszły do historii, współczesnej instalacji oświetleniowej stawia się o wiele więcej wymagań, zależnych przede wszystkim od specyfiki pomieszczenia. I chociaż nie wszystkie sytuacje da się przewidzieć, tym niemniej podczas planowania warto stosować kilka sprawdzonych zasad. Są one w miarę uniwersalne i mogą stanowić podstawę do rozwiązań bardziej złożonych, gdyż potrzeby mieszkańców bywają bardzo różne.

Instalacja oświetlenia w holu lub przedpokoju

W tym pomieszczeniu najważniejsze jest oświetlenie komunikacyjne. Lampy o niezbyt dużej mocy powinny w miarę równomiernie oświetlać całą tę powierzchnię, niezależnie od jej kształtu. Bardzo ważne jest przy tym, aby instalacja przewidziała jego łatwe załączanie i wyłączanie przy każdych drzwiach, jakie do tej strefy prowadzą. Można również wykonać załączanie czujką ruchu, działającą tylko po zmierzchu, lub stale, jeśli pomieszczenie nie jest doświetlone światłem dziennym. Oczywiście, zastosowane lampy powinny być tak dobrane, aby nie powodowały olśnienia.

Często też spotykane są w holu lampy o większej mocy, zainstalowane w okolicach lustra. Umożliwiają nam wtedy kontrolę a nawet poprawienia makijażu, krawata, czy też sprawdzenie swojego wyglądu przed wyjściem z domu. Ich wyłącznik jest najczęściej umieszczany w tej samej okolicy.

Innym rodzajem spotykanego oświetlenia jest oświetlenie akcentujące, wydobywające jakiś szczegół wyposażenia, jakiś element którego obecność chcemy podkreślić, na przykład obraz. Dobór lamp oraz miejsce lokalizacji wyłączników dla takich obwodów należy wtedy dokładnie przemyśleć, nie ma tutaj stałych reguł.

Instalacja oświetlenia w kuchni

Miejsce, gdzie spędzamy dużo czasu. Tutaj również niezbędne jest oświetlenie komunikacyjne. Jednak podczas przygotowywania potraw konieczne jest drugie, o wiele silniejsze oświetlenie ogólne pomieszczenia, zapewniające nam szybką orientację w całej przestrzeni. Ponadto pożądanym jest oświetlenie robocze, zapewniające dobrą widoczność blatów szafek oraz kuchenki. Uwaga! Nie może ono zniekształcać barw ani wywoływać efektu stroboskopowego! Wykonywane jest najczęściej w wersji pod wiszącymi szafkami. Same zaś szafki tak samo często są podświetlane, szczególnie jeśli są to witryny. Dla dekoracji można też dodawać najróżniejsze warianty oświetlenia np. gzymsów.

Oświetlenie w kuchni
Fot: K2 Space / Foter.com / CC BY

Łączniki obwodów dodatkowego oświetlenia winny znajdować się w miejscu dogodnym, czyli w pobliżu lamp, jednak ważną zasadą jest, aby wszystkie obwody oświetlenia można było wyłączać również przy drzwiach, czyli obok wyłącznika oświetlenia komunikacyjnego!

Oświetlenie w kuchni
fot.: highmarkb / Foter.com / CC BY 

Instalacja oświetlenia w salonie i bawialni

Oświetlenie kominka i telewizora
Aranżacja wnętrz Excellent Design (fot. Studio Atrium)

Najczęściej to w tym pomieszczeniu koncentruje się życie rodzinne i towarzyskie. Dlatego też, funkcje oświetlenia komunikacyjnego i ogólnego, przeważnie są w nim połączone. Z tych właśnie powodów tutaj najczęściej stosuje się różne sposoby regulacji natężenia oświetlenia, od podziału instalacji na kilka niezależnych sekcji, przez zastosowanie różnej wersji ściemniaczy, aż do systemów zupełnie prototypowych, wykonanie których zależne jest jedynie od wyobraźni i możliwości inwestorów.

Warto jednak przy tym zachować kilka zasad. Otóż oświetlenie stołu winno być regulowane, by umożliwiało wyeksponowanie podawanych potraw, ale też w innych sytuacjach pozwalało na spokojny odpoczynek na przykład przy kawie. Jeśli w salonie przewidujemy swój kącik relaksowy, to pożądanym byłoby przewidzieć w tym miejscu jakąś dyskretną lampkę, na przykład do czytania gazety lub książki.

Oświetlenie salonu
Fot.: highmarkb / Foter.com / CC BY 

Nie ostatnią z potrzeb, byłaby również lampka oświetlająca planowany kominek. Ogień w nim płonący dużo traci ze swojego uroku w intensywnym, głównym oświetleniu. Warto więc przewidzieć dodatkowe lampy przeznaczone do takich, lub podobnych celów. Na przykład podświetlenia jakichś eksponatów, na które chcemy zwrócić uwagę odwiedzających nas gości, czy też oświetlenie telewizyjne. To wszystko wymaga jednak starannego zaplanowania instalacji, gdyż niedoróbki będą nam uprzykrzały życie przez wiele lat! Należy przede wszystkim nie zapominać, że jeśli umieszczamy jakieś łączniki przy konkretnym źródle światła, to należy przeanalizować również wyłączanie obwodów przy drzwiach wejściowych.

Instalacja oświetlenia w sypialni

Oprócz głównego i zarazem komunikacyjnego, przeważnie z możliwością ściemniania, warto przewidzieć zainstalowanie lamp po obydwu stronach łóżka, przy czym obydwie lampy powinny mieć możliwość załączania z obydwu jego stron. Przydatne jest również indywidualne oświetlenie toaletki lampami o większej mocy i wysokiej wierności oddawania barw.

Należy też przewidzieć zainstalowanie oświetlenia telewizyjnego, niezależnie od tego, czy początkowo telewizor w sypialni będzie. Wszystkie rodzaje oświetlenia powinny mieć możliwość wyłączania przy łóżku.

Nowoczesne łóżko Cutaro marki Hülsta wyposażone w zagłówek z oświetleniem.
Nowoczesne łóżko Cutaro marki Hülsta wyposażone w zagłówek z oświetleniem. Fot. ASYMETRIA STUDIO

Instalacja oświetlenia w pokoju dziecka

Niektóre funkcje oświetlenia w takich pomieszczeniach zmieniają się w czasie, bo zmieniają się potrzeby samych dzieci. Dlatego, oprócz przestrzegania opisywanych uprzednio zasad nie możemy zapominać o konieczności oświetlania biurka jako miejsca wielogodzinnej pracy czy też półki z klawiaturą komputera, a także możliwości zamontowania lampki przy łóżku, w początkowych latach życia dziecka zbędnej.

Stanisław Liberski

Stanisław Liberski
Stanisław Liberski

Sam o sobie mówi, że jest prawdziwym fachowcem w dziedzinie elektryki. Doskonale łączy w sobie gruntowne wykształcenie teoretyczne z bogatym doświadczeniem praktycznym. Od kilkunastu lat dzieli się swoją wiedzą i doradza użytkownikom forum.budujemydom.pl.

Jego bogata kariera zawodowa obejmuje m.in. pracę jako gastarbeiter na budowie, gdzie doskonalił umiejętności związane z wykończeniem wnętrz, m.in. malowaniem i tapetowaniem. Był również szefem firmy handlu zagranicznego, specjalizującej się w imporcie surowców, materiałów i sprzętu budowlanego. Doświadczenie to pozwoliło mu na dogłębne poznanie rynku budowlanego i nawiązanie cennych kontaktów. Dodatkowo, pełnił funkcję dyrektora ośrodka kultury, co świadczy o jego szerokich zainteresowaniach i umiejętnościach interpersonalnych.

Poza pracą zawodową, pasjonuje się pisaniem powieści oraz eksperymentowaniem z recepturami nalewek. To zamiłowania pokazują jego kreatywność i zamiłowanie do odkrywania nowych smaków.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz