Gdzie są potrzebne przewody elektryczne?

Gdzie są potrzebne przewody elektryczne?

Planując instalację elektryczną warto stosować się do kilku zasad, aby jej rozplanowanie dostosować do późniejszego wyposażenia domu w sprzęt zasilane prądem.

Zaplanuj gniazdko w każdym rogu pokoju

Domowa codzienność pokazuje, że gniazdko elektryczne w jednym, czy w dwóch rogach pokoju, to zdecydowanie za mało, aby podpiąć do prądu wszystko, co potrzeba. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem tego problemu są przedłużacze. Tyle tylko, że te są nieestetyczne, schowane za meble bywają trudno dostępne, a ukryte pod wykładziną mogą doprowadzić do przegrzania i pożaru.

Tych problemów można uniknąć instalując - przy okazji budowy lub remontu - gniazdka w każdym rogu pokoju. Dzięki temu zyskuje się swobodny dostęp do sieci elektrycznej, wnętrza można aranżować w dowolny sposób (bez ograniczeń związanych z rozmieszczeniem gniazd), a z podłogi znikają nieestetyczne i niebezpieczne kable oraz przedłużacze.

Instaluj podwójne gniazdka

Podczas budowy domu najczęściej nie planuje się, ile urządzeń będzie podłączonych jednocześnie do danego gniazdka. Skutkuje, to tym, że w danym punkcie na ścianie instaluje się pojedyncze gniazda. Tymczasem wystarczy na przykład podłączenie lampy podłogowej i już gniazdko jest zajęte. Brakuje wtedy miejsca na ładowarki, czy sprzęt przenośny (np. odkurzacz).

W pomieszczeniach, gdzie urządzeń elektrycznych jest dużo więcej, jak na przykład kuchnia, czy pokój do pracy dwa podwójne gniazda w jednym punkcie to naprawdę minimum. Takie rozwiązanie nie jest drogie, a zdecydowanie poprawia komfort życia w domu.

Zrezygnuj z czujnika dymu na baterię

Zrezygnuj z czujnika dymu na baterię Polacy coraz częściej montują w swoich domach czujniki dymu. W większości przypadków są one zasilane wyłącznie bateriami, co niestety nie jest najlepszym rozwiązaniem. Żywotność baterii jest ograniczona, a często bywa tak, że wyczerpuje się ona w najmniej odpowiednim momencie, na przykład w środku nocy. Rezultatem jest włączony alarm i irytujący sygnał, który nie pozwala zasnąć.

Taka sytuacja najczęściej kończy się wyjęciem baterii i…zapomnieniem o całej sprawie. Tymczasem nieaktywny czujnik nie spełnia swojej roli i może doprowadzić do pożaru. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie czujników zasilanych prądem z domowych instalacji elektrycznych.

Zainwestuj w centralny wyłącznik

Zintegrowane systemy domowe sterujące sprzętem elektrycznym, to bardzo wygodne rozwiązanie dla domów jednorodzinnych. Pozwalają one na połączenie w jedną sieć sprzętu elektrycznego, takiego jak oświetlenie, termostaty, alarmy, komputery, telefony, klimatyzacja oraz sterowanie elektrycznymi oknami i roletami.

Wbrew powszechnemu przekonaniu taki system nie musi być drogi. Całkowity koszt instalacji systemu zintegrowanego jest porównywalny do kosztu standardowej instalacji elektrycznej i wynosi około 3 proc. kosztów nowego domu.

Co prawda zainstalowanie systemu zintegrowanego oznacza zakup dodatkowego okablowania i specjalnego sprzętu kontrolnego, ale są to niewielkie wydatki. Instalacja zintegrowana zapewnia przede wszystkim oszczędność zużycia energii w domu, więc zainwestowane pieniądze szybko się zwracają.

Domofon przy fotelu - wygoda na przyszłość

Może się wydawać, że słuchawka domofonu przy fotelu, czy kanapie to zbędny luksus. Jednak często bywa tak, że coś, co dziś jest zbędnym komfortem, jutro może okazać się niezbędne do codziennego życia. Ludziom trudno jest wyobrazić sobie, że nadejdzie czas, kiedy z trudem wykonywać będą nawet proste czynności.

Tymczasem dom musi być funkcjonalny do końca życia, czyli za dwadzieścia, trzydzieści, czy czterdzieści lat. W przyszłości słuchawka domofonu obok kanapy może okazać się niezbędna, aby odpowiedzieć na dzwonek do drzwi. Dlatego przy okazji budowy domu warto zamontować okablowanie (np. do domofonu) prowadzące do salonu, czy sypialni. Przygotowanie takiej instalacji pozwoli w przyszłości uniknąć niszczenia ścian, wierceń, czy nieporządku. Uchroni też przed dodatkowymi kosztami.

Pomyśl zawczasu o przewodach głośnikowych

Wi-Fi to nie zawsze najlepsze rozwiązanie Przewody głośnikowe nie są traktowane jako część domowej instalacji elektrycznej. Z tego względu przewody do kina domowego, czy sprzętu Hi-Fi rozmieszcza się, gdy dom lub mieszkanie są już gotowe. Tymczasem ukrycie przewodów, szczególnie, gdy głośniki stoją na półkach jest praktycznie niemożliwe, a kable zwisające z regałów wyglądają nie estetycznie. Dlatego warto na etapie budowy (lub remontu) zaplanować lokalizację telewizora lub sprzętu Hi-Fi, oraz głośników, a następnie doprowadzić tam okablowanie i zainstalować gniazda.

Wi-Fi to nie zawsze najlepsze rozwiązanie

Internet bezprzewodowy w domu powoli staje się standardem. Dzięki Wi-Fi laptopy, tablety, smartfony, a nawet komputery stacjonarne łączą się z internetem z dowolnego miejsca w mieszkaniu. Jednak Wi-Fi nie jest tak niezawodne, jakby się mogło wydawać.

Wszystko jest w porządku, gdy użytkownik jest blisko routera, ale w odległych pomieszczeniach, gdzie sygnał jest już słabszy połączenie się zrywa. Oprócz tego warto pamiętać, że Wi-Fi jest wrażliwe na liczbę podłączonych urządzeń, więc duża liczba smartfonów, czy tabletów osłabia działanie sieci. Kable doprowadzające internet są tanie, więc przy okazji remontu, czy budowy warto pomyśleć o instalacji sieci przewodowej, która pozwoli uniknąć problemów wynikających z użytkowania Wi-Fi.

Przygotuj się do zamontowania paneli fotowoltaicznych

Do zainstalowania paneli fotowoltaicznych niezbędne jest okablowanie do przetwornicy i komponentów, które są montowane zazwyczaj na strychu oraz okablowanie do nowego licznika (najlepiej, aby był zainstalowany w pobliżu istniejącej rozdzielnicy). Warto je zrobić przy okazji budowy, czy remontu, gdyż zainstalowanie nowego okablowania z piwnicy i parteru na strych będzie wiązało się z przebudową wnętrz, a co za tym idzie z dodatkowymi kosztami.

Nie odkładaj elektryfikacji na później

Ogród, to idealne miejsce do spędzania dni latem i wiosną. Coraz częściej w ogrodach buduje się szopy na narzędzia, a także altany, gdzie można schronić się przed słońcem, czy zorganizować grilla. Jeśli w tych pomieszczeniach nie ma prądu, to znalezienie narzędzi w nieoświetlonej szopie staje się wyzwaniem, a przyjęcie w altanie bez prądu nie jest przyjemnością.

Najlepiej instalację elektryczną doprowadzić do ogrodu przy okazji budowy domu. Odkładanie zadania na później sprawi, że elektryk będzie musiał zainstalować nowy kabel prowadzący od tablicy rozdzielczej do tarasu i kabel podziemny z tarasu do ogrodu. W ten sposób elektryk będzie zmuszony wiercić dziury w ścianach i suficie, a także wykopać w trawniku, czy kwietniku rów, w którym położy kabel. To wszystko rodzi dodatkowe koszty i sprawia, że praca nad pielęgnacją trawnika, czy kwietnika idzie na marne.

Źródło: Zespół prasowy Polskiego Centrum Promocji Miedzi
Zdjęcia: Copper Alliance

Komentarze

retrofood
11-08-2016 17:06
Cytat To proszę podać nazwy producentów-TANICH zintegrowanych systemów domowych sterujących sprzętem elektrycznym. Co to znaczy TANICH? Takie do 7,50 PLN mogą być? One mają różne nazwy, w snach każdy je nazywa jak chce.
Gość czytelnik30
11-08-2016 16:58
To proszę podać nazwy producentów-TANICH zintegrowanych systemów domowych sterujących sprzętem elektrycznym.
Gość Konrad
29-05-2015 21:28
Porady które warto wziąć pod uwagę, zdarzyło mi się kuć ściany tuż po remoncie bo klient o czymś zapomniał na szczęście nie dużo tego było bruzdownica
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz