Wykonanie instalacji z błędami spowoduje jej zapychanie się oraz niepotrzebne straty podciśnienia. Częstymi błędami są źle rozplanowane gniazda, nieszczelności i niewłaściwe stosowanie elementów montażowych. Dlatego powierzając wykonanie instalacji fachowcom, uzyskamy gwarancję na wykonanie oraz bezawaryjną pracę na lata.
Kolejnym etapem jest wybór jednostki centralnej. Obecnie na rynku mamy duży wybór modeli, różniących się mocą jednostki, sterowaniem, dodatkowym wyposażeniem.
Moc jednostki powinna być dostosowana do długości instalacji oraz stopnia rozgałęzienia. Każde rozgałęzienie oraz zakręt powoduje spadek ciśnienia, a co za tym idzie musimy podnieść moc jednostki. Kupując jednostkę za słabą, odkurzanie będzie mało skuteczne, cięższe zabrudzenia mogą utknąć w rurach, a w dywanach pozostanie brud. Z kolei wybranie zbyt mocnej jednostki spowoduje przysysanie szczotki do podłogi i dywanów.
Obecnie na rynku pojawiają są jednostki z możliwością podłączenia do internetu, które poinformują użytkownika o potrzebie opróżnienia pojemnika, wymiany filtrów czy wezwania serwisu. Możemy również wybrać model z regulacją siły ssania. Te udogodnienia znajdą również swoje odbicie w cenie. Jeśli szukamy odpowiedniego rozwiązania i zależy nam by nie przepłacać, najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie wyboru jednostki specjalistycznym sklepom.
Jan Wodok
Współwłaściciel TYNA
fot. TYNA
Przeczytaj
Może cię zainteresować