Do zamontowania centralnego odkurzacza namówił mnie hydraulik

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Do zamontowania centralnego odkurzacza namówił mnie hydraulik

Impulsem do założenia odkurzacza centralnego była rada hydraulika. Powiedział, że do wybranego kotła grzewczego dystrybutor dodaje gratisowo jednostkę centralną ze świetnym systemem separacji śmieci - mówi Igor, Członek Klubu Budujących Dom, który odkurzacz centralny użytkuje od 2015 r.

Dom: 2 kondygnacje, powierzchnia 250 m2.

Instalacja:

 • Założona w nowym domu;
 • Gniazda - 5 (w tym zaślepione gniazdo w miniapartamencie seniorki) i automatyczna szufelka (w kuchni);
 • Akcesoria - wąż ssący o długości 9 m, rura teleskopowa z włącznikiem w rączce i regulacją siły ciągu, standardowy pakiet szczotek i ssawek. Dokupiono (w hipermarkecie) separator popiołu.

Jednostka centralna:

 • Kompaktowa, system z trójstopniowym systemem filtracji (podwójny filtr cykloniczny i tzw. dokładny wkład filtracyjny), moc 1800 W, siła ssania 595 air W.
 • Gwarancja - 5 lat.
 • Lokalizacja - w kotłowni.

Decyzja: Impulsem do założenia odkurzacza centralnego była rada hydraulika. Powiedział, że do wybranego kotła grzewczego dystrybutor dodaje gratisowo jednostkę centralną ze świetnym systemem separacji śmieci i chętnie ją u mnie zamontuje.

Od razu się zgodziłem, ponieważ taki sposób sprzątania jest dobry dla alergików i może chronić moje alergiczne dzieci przed kurzem, roztoczami i zarodnikami grzybów. To była myśl przewodnia! Pozostałe zalety, takie jak wysoka efektywność sprzątania, wygodna i cicha praca, potraktowałem jako drugorzędne. Hydraulik ułożył rurociąg przed wykonaniem wylewek w obrębie posadzek.

Jednostka centralnego odkurzacza z pojemnikiem na śmieci
Pojemnik na śmieci znajduje się na dogodnej wysokości.
Wąż od odkurzacza centralnego
Wąż o dł. 9 m przechowuje się w pokoju zabaw, albo w składziku gospodarczym na wieszaku.

Odkurzacz centralny - rady i przestrogi:

 • Gniazda na parterze ulokowałem w holu i w salonie, kolejne w kawalerce mamy, ale to ostatnie nie jest używane, bo seniorka nie radzi sobie z takim wyposażeniem. Na poddaszu założyłem gniazdo w korytarzu i w pokoju zabaw. W praktyce wyszło, że do naszego 9 m węża wystarcza gniazdo w holu.

  Drugiego - w narożniku salonu - nie używamy, lecz planuję je wykorzystać. Zrobię przedłużkę rurociągu przez ścianę i od strony wiatrołapu zamontuję do niego automatyczną szufelkę albo krótki wąż w kasecie, którym moglibyśmy sprzątać zarówno podłogę, jak i czyścić ubrania. Już mam plan tej modernizacji - muszę rozkuć mały fragment posadzki, dokleić kawałek rury o średnicy 50 mm, przeprowadzić ją przez ścianę do wiatrołapu. Nie będzie dużej rujnacji. Wcześniej zakładałem zewnętrzne panele na gniazdach, montowałem szufelkę w kuchni.

 • Instalacja działa bez awarii, jedynie w rączce węża zaczynają szwankować styki elektryczne. Rozbiorę ją, obejrzę styki. Odkurzamy, ja albo żona, codziennie. Procedura jest bajecznie prosta, więc nie utrudnia nam życia. Natomiast często zapominam sprawdzić poziom napełnienia pojemnika na śmieci. Robię to co 2 miesiące, ale powinienem co miesiąc. Przy cyklonicznej separacji moc ssania zawsze jest stała i to osłabia moją czujność.

  System filtracji śmieci wydaje się super, przy wyrzutni powietrza tynk jest czysty. Kilka razy w roku zdejmuję filtr w kształcie worka - ten najbardziej zewnętrzny - i otrzepuję z niego drobny pył. Nie jest to kłopotliwe, robię to z wiatrem. Do zestawu szczotek chętnie dokupiłbym ssawkę do tapicerki i sierści zwierząt, ta ostatnia byłaby przydatna ze względu na kota.

Odkurzacz centralny - koszty:

 • I etap - 1900 zł;
 • II etap - jednostka centralna i osprzęt w gratisie (dodatek do markowego kotła grzewczego).

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA