Metody filtracji w odkurzaczach centralnych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Metody filtracji w odkurzaczach centralnych

Odkurzacze centralne w różny sposób wyłapują znajdujące się w zasysanym powietrzu zanieczyszczenia. Poznaj różne metody filtracji w odkurzaczach centralnych.

  • Odkurzacze centralne z separacją workową

W najprostszych urządzeniach z separacją workową śmieci i zanieczyszczenia gromadzą się w papierowym lub tekstylnym worku. Niestety, wraz z jego stopniowym napełnianiem się spada siła ssąca jednostki.

  • Metoda worka odwróconego

Z kolei metoda worka odwróconego polega na tym, że zasysane brudne powietrze podrywa do góry lekko obciążony tekstylny mieszek, który po wyłączeniu odkurzacza siłą grawitacji opada, strzepując zanieczyszczenia do zbiornika. Worek taki co jakiś czas trzeba wyjmować i oczyszczać z osadzających się na nim drobnych zanieczyszczeń.

Odkurzacze z workiem odwróconym - schemat działania
Odkurzacze z workiem odwróconym do wstępnej separacji kurzu wykorzystują separator cykloniczny. Filtrem wtórnym jest zaś samoczyszczący worek odwrócony. Po włączeniu silnika zostaje on poderwany do góry (a). Zaś po jego wyłączeniu opada, a wtedy opadają też zanieczyszczenia, które do niego przywarły (b).

  • Separacja cykloniczna

Najdoskonalszym rozwiązaniem, także pod kątem alergików, jest separacja cykloniczna. Urządzenie, wykorzystując siłę odśrodkową zasysa powietrze z kurzem i wprawia je w ruch wirowy. Dzięki temu cięższe cząsteczki opadają na dno zbiornika na śmieci, a lżejsze zatrzymują się na specjalnym filtrze lub filtrach. Oczyszczony w ten sposób strumień powietrza jest wydmuchiwany poza budynek. Rozwiązanie będące połączeniem cyklonu z filtrami jest obecnie najczęściej stosowane.

Odkurzacze cykloniczne kompaktowe - schemat działania
Odkurzacze cykloniczne kompaktowe wykorzystują separator cykloniczny jako filtr podstawowy, a rolę filtra wtórnego przejmuje elektrostatyczny filtr zabezpieczający silnik przed drobnymi zanieczyszczeniami.
Odkurzacze centralne typu split - schemat działania
W odkurzaczach split silnik i separator wraz ze zbiornikiem na kurz są umieszczone w osobnych obudowach.
  • Filtracja wodna

Ciekawym rozwiązaniem jest także filtracja wodna. Zasysane zanieczyszczone powietrze jest tuż przed jednostką centralną spryskiwane wodą. Brudna woda gromadzi się w specjalnym zbiorniku, w dolnej części separatora. Wiele odkurzaczy automatycznie usuwa ją potem do kanalizacji, czyszcząc zbiornik strumieniem świeżej wody. Takie odkurzacze są właściwie bezobsługowe, ale sporo kosztują.

Tomasz Wojciuk

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA