Metody filtracji w odkurzaczach centralnych

Metody filtracji w odkurzaczach centralnych

Odkurzacze centralne w różny sposób wyłapują znajdujące się w zasysanym powietrzu zanieczyszczenia. Poznaj różne metody filtracji w odkurzaczach centralnych.

  • Odkurzacze centralne z separacją workową

W najprostszych urządzeniach z separacją workową śmieci i zanieczyszczenia gromadzą się w papierowym lub tekstylnym worku. Niestety, wraz z jego stopniowym napełnianiem się spada siła ssąca jednostki.

  • Metoda worka odwróconego w odkurzaczach centralnych

Z kolei metoda worka odwróconego polega na tym, że zasysane brudne powietrze podrywa do góry lekko obciążony tekstylny mieszek, który po wyłączeniu odkurzacza siłą grawitacji opada, strzepując zanieczyszczenia do zbiornika. Worek taki co jakiś czas trzeba wyjmować i oczyszczać z osadzających się na nim drobnych zanieczyszczeń.

Odkurzacze z workiem odwróconym - schemat działania
Odkurzacze z workiem odwróconym do wstępnej separacji kurzu wykorzystują separator cykloniczny. Filtrem wtórnym jest zaś samoczyszczący worek odwrócony. Po włączeniu silnika zostaje on poderwany do góry (a). Zaś po jego wyłączeniu opada, a wtedy opadają też zanieczyszczenia, które do niego przywarły (b).

  • Separacja cykloniczna w odkurzaczach centralnych

Najdoskonalszym rozwiązaniem, także pod kątem alergików, jest separacja cykloniczna. Urządzenie, wykorzystując siłę odśrodkową zasysa powietrze z kurzem i wprawia je w ruch wirowy. Dzięki temu cięższe cząsteczki opadają na dno zbiornika na śmieci, a lżejsze zatrzymują się na specjalnym filtrze lub filtrach. Oczyszczony w ten sposób strumień powietrza jest wydmuchiwany poza budynek. Rozwiązanie będące połączeniem cyklonu z filtrami jest obecnie najczęściej stosowane.

Odkurzacze cykloniczne kompaktowe - schemat działania
Odkurzacze cykloniczne kompaktowe wykorzystują separator cykloniczny jako filtr podstawowy, a rolę filtra wtórnego przejmuje elektrostatyczny filtr zabezpieczający silnik przed drobnymi zanieczyszczeniami.
Odkurzacze centralne typu split - schemat działania
W odkurzaczach split silnik i separator wraz ze zbiornikiem na kurz są umieszczone w osobnych obudowach.
  • Filtracja wodna w odkurzaczach centralnych

Ciekawym rozwiązaniem jest także filtracja wodna. Zasysane zanieczyszczone powietrze jest tuż przed jednostką centralną spryskiwane wodą. Brudna woda gromadzi się w specjalnym zbiorniku, w dolnej części separatora. Wiele odkurzaczy automatycznie usuwa ją potem do kanalizacji, czyszcząc zbiornik strumieniem świeżej wody. Takie odkurzacze są właściwie bezobsługowe, ale sporo kosztują.

Tomasz Wojciuk

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jak działa metoda separacji workowej w odkurzaczach centralnych?

    W metodzie separacji workowej śmieci i zanieczyszczenia gromadzą się w papierowym lub tekstylnym worku, jednak siła ssąca odkurzacza spada w miarę jego napełniania.
  • Na czym polega metoda worka odwróconego w odkurzaczach centralnych?

    Metoda polega na tym, że zasysane powietrze podrywa do góry lekko obciążony tekstylny worek, który po wyłączeniu odkurzacza opada, strzepując zanieczyszczenia do zbiornika.
  • Czym charakteryzuje się separacja cykloniczna?

    Separacja cykloniczna wykorzystuje siłę odśrodkową do wirowania zasysanego powietrza, dzięki czemu cięższe cząstki opadają do zbiornika, a lżejsze zatrzymują się na filtrach, co jest korzystne m.in. dla alergików.
  • Jak działa filtracja wodna w odkurzaczach centralnych?

    W filtracji wodnej zasysane powietrze jest spryskiwane wodą, a brudna woda trafia do zbiornika, który może być automatycznie czyszczony i opróżniany do kanalizacji.
  • Jakie są różnice między odkurzaczami cyklonicznymi kompaktowymi a typu split?

    W odkurzaczach cyklonicznych kompaktowych separator cykloniczny i filtr elektrostatyczny są w jednej obudowie, natomiast w odkurzaczach typu split silnik i separator z pojemnikiem na kurz znajdują się w osobnych obudowach.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Tomasz Wojciuk
Tomasz Wojciuk

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Przygodę z prasą drukowaną zaczynał w Super Expressie, z „Budujemy Dom” współpracuje od roku 2009. Lubi rozmawiać z ludźmi, podąża za nowinkami technologicznymi, zwłaszcza związanymi z branżą budowlaną i wystrojem wnętrz. Ma dar przystępnego tłumaczenia zagadnień, które mogą być skomplikowane dla laików. Aktualnie jest w trakcie budowy swojego wymarzonego domu.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz