- Odkurzacze centralne z separacją workową
W najprostszych urządzeniach z separacją workową śmieci i zanieczyszczenia gromadzą się w papierowym lub tekstylnym worku. Niestety, wraz z jego stopniowym napełnianiem się spada siła ssąca jednostki.
- Metoda worka odwróconego
Z kolei metoda worka odwróconego polega na tym, że zasysane brudne powietrze podrywa do góry lekko obciążony tekstylny mieszek, który po wyłączeniu odkurzacza siłą grawitacji opada, strzepując zanieczyszczenia do zbiornika. Worek taki co jakiś czas trzeba wyjmować i oczyszczać z osadzających się na nim drobnych zanieczyszczeń.
- Separacja cykloniczna
Najdoskonalszym rozwiązaniem, także pod kątem alergików, jest separacja cykloniczna. Urządzenie, wykorzystując siłę odśrodkową zasysa powietrze z kurzem i wprawia je w ruch wirowy. Dzięki temu cięższe cząsteczki opadają na dno zbiornika na śmieci, a lżejsze zatrzymują się na specjalnym filtrze lub filtrach. Oczyszczony w ten sposób strumień powietrza jest wydmuchiwany poza budynek. Rozwiązanie będące połączeniem cyklonu z filtrami jest obecnie najczęściej stosowane.
- Filtracja wodna
Ciekawym rozwiązaniem jest także filtracja wodna. Zasysane zanieczyszczone powietrze jest tuż przed jednostką centralną spryskiwane wodą. Brudna woda gromadzi się w specjalnym zbiorniku, w dolnej części separatora. Wiele odkurzaczy automatycznie usuwa ją potem do kanalizacji, czyszcząc zbiornik strumieniem świeżej wody. Takie odkurzacze są właściwie bezobsługowe, ale sporo kosztują.
Tomasz Wojciuk