Odkurzacz centralny w starym domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Odkurzacz centralny w starym domu

Do zamontowania centralnego odkurzacza w bliźniaku o stażu 50 lat przekonała mnie cicha praca oraz brak wtórnego zakurzania wnętrz. Jestem elektrykiem na emeryturze i 8 lat temu samodzielnie ułożyłem całą instalację - mówi Jurek, Czytelnik Budujemy Dom, który odkurzacz centralny użytkuje od 2012 r.

Dom: 3 kondygnacje, powierzchnia z garażem 120 m2.

Instalacja:

 • Dodana w starym domu;
 • Gniazda - 2 szt. (na parterze i piętrze) oraz jedno w jednostce centralnej w piwnicy.
 • Akcesoria - wąż ssący o długości 9 m; rura teleskopowa z włącznikiem w rączce i regulacją siły ciągu, podstawowy pakiet akcesoriów, separator do gruzu i wody.

Jednostka centralna:

 • Kompaktowa, z dwustopniowym systemem separacji (z cyklonem i workiem odwróconym), moc 1800 W, siła ssania 605 air W, 76 dB.
 • Gwarancja - 5 lat.
 • Lokalizacja - w piwnicy.

Decyzja: Do zamontowania centralnego odkurzacza w bliźniaku o stażu 50 lat przekonała mnie cicha praca oraz brak wtórnego zakurzania wnętrz. Przez kilkadziesiąt lat odkurzaliśmy, z żoną, pomieszczenia sposobem tradycyjnym i niejednokrotnie, patrząc pod światło, widzieliśmy wzbite do góry drobiny kurzu, czuliśmy specyficzny zapach. Przy centralnym odkurzaniu tego nie ma!

Jestem elektrykiem na emeryturze i 8 lat temu samodzielnie ułożyłem całą instalację. Wszystkie elementy kupiłem w pobliskim specjalistycznym sklepie. Są markowe, znanego producenta, bo zależy mi, żeby były długowieczne. Jednostkę centralną z podwójną filtracją wybrałem sam i umieściłem w piwnicy.

Gniazdo ssące
Gniazdo znajduje się tuż nad podłogą w holu na parterze.
Wąż od odkurzacza centralnego
Wąż o długości 9 m i szczotka uniwersalna.

Odkurzacz centralny - rady i przestrogi:

 • Wykorzystałem remont łazienki na parterze do wykonania przejścia przez strop nad piwnicą i poprowadzenia rury na piętro. Wcześniej poczytałem o zasadach montażu, dowiedziałem się, że rurociąg powinien być możliwie prosty i krótki. Tak zrobiłem!

  Rurociąg ma długość 8 m i kończy się tylko dwoma gniazdami w centralnych miejscach domu. Na parterze jest to hol, na piętrze korytarz. Wyrzutnię powietrza o długości 2,5 m skierowałem do kominowego przewodu wentylacyjnego, więc przefiltrowane powietrze uchodzi przez komin.

  Kupiłem firmowe białe rury antystatyczne o średnicy 50 mm, specjalny klej, kolanka, przewód elektryczny 24 V itp. Kucie stropu i ścian nie było dla mnie męczące, bo mam odpowiednie narzędzia i jako elektryk jestem przyzwyczajony do tego rodzaju zajęć. Przycinanie rur i ich sklejanie również nie sprawiło mi kłopotu.

  Montaż rurociągu i jednostki z tłumikiem wytworzył mało brudu. Nie był uciążliwy, ale zajął mi 3 dni. Do sprzątania wystarcza nam 9 m wąż, uniwersalna szczotka i separator do zbierania gruzu i wody. Separator jest wyjątkowo przydatny przy remontach starego domu.

 • Po ośmiu latach użytkowania, w marcu 2020 r., uszkodziły się łożyska i wirnik urządzenia, więc kupiłem nowy silnik. Jeszcze lepiej niż poprzedni zasysa i ciągnie. Wymiana nie była trudna.
Jednostka centralna odkurzacza w piwnicy
Jednostka centralna wisi w piwnicy.

Odkurzacz centralny - koszty:

 • rurociąg (materiały) około 1000 zł, robocizna własna;
 • jednostka centralna - 2200 zł, separator 100 zł;
 • wymiana silnika 500 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA