Odkurzacz centralny - kłopot z teleskopową rurą, zła jakość akcesoriów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Odkurzacz centralny - kłopot z teleskopową rurą, zła jakość akcesoriów

Choć dom jest duży, jeden wąż wystarcza do wygodnego sprzątania obu kondygnacji – noszenie go nie jest uciążliwe. Kłopot sprawia teleskopowa rura. Po pierwszym upadku, pękła plastikowa obejma i elastyczny wąż ciągle się z niej wysuwał. Po trzech latach zniszczyła się funkcja teleskopu – po rozsunięciu rury, już nie można jej skrócić. Odnoszę wrażenie, że akcesoria do sprzątania nie są dobrej jakości - mówi Natalia, Czytelniczka Budujemy Dom, która odkurzacz centralny użytkuje od 2012 r.

Dom: dwie kondygnacje, powierzchnia z garażem 460 m2.

Instalacja:

 • gniazda – 10 szt. (jedno w garażu). 
 • akcesoria – wąż ssący o dł. 9 m; rura teleskopowa z włącznikiem w rączce i regulacją siły ciągu, podstawowy pakiet akcesoriów, 
 • dokupiono – turboszczotkę i pokrowiec na wąż oraz zestaw do garażu.

Jednostka centralna: kompaktowa, z dwustopniową filtracją – cyklon i zmywalny filtr poliestrowy, moc 1650 W, 58 dB. Gwarancja 5 lat.

Jednostka centralna z systemem podwójnej filtracji wisi na wewnętrznej ścianie kotłowni
Jednostka centralna z systemem podwójnej filtracji wisi na wewnętrznej ścianie kotłowni

Decyzja: deweloper, od którego kupiliśmy nowy dom do wykończenia, w trakcie budowy ułożył rurociąg na obu piętrach. Zastaliśmy już 10 gniazd, a w każdym informację, kto wykonał I etap instalacji. Bardzo się ucieszyłam z tej instalacji, wiedząc, że pomoże nam w przyszłości sprzątać tak duży dom. Noszenie odkurzacza i częste opróżnianie worków ze śmieciami byłoby na pewno bardzo kłopotliwe.

W ostatnim momencie wykańczania domu zdecydowaliśmy się z mężem na adaptację poddasza i tylko tam używamy teraz tradycyjnego odkurzacza. Skontaktowałam się z firmą, która przygotowała rurociąg, prosząc o sprawdzenie jego drożności. Miał odpowiednie parametry, reagowały też przewody elektryczne.

Sprzedawca opracował dla mnie kilka ofert. Wybrałam jednostkę z podwójną filtracją, między innymi dlatego, że na ścianie zewnętrznej w kotłowni już nie było miejsca na jednostkę i wyrzutnię powietrza, więc zawisła na ścianie wewnętrznej i odprowadza powietrze z układu do garażu. Podwójna filtracja sprawia, że powietrze jest czyste i nie zakurza garażu.

Nie chciałam przesadzić z ilością osprzętu do odkurzacza, bo można go w każdej chwili powiększyć. Do podstawowego pakietu dokupiłam turboszczotkę do dywanów. Sprzedawca namówił mnie jeszcze na używanie pokrowca na wąż oraz zestawu garażowego.

Zestaw szczotek
Zestaw szczotek

Odkurzacz centralny - rady i przestrogi:

Dobrze, że dokupiłam pokrowiec na wąż, bo chroni podłogi i narożniki ścian przed zarysowaniem. Powinien być jednak dłuższy i lepiej zamocowany do węża (ma rzepy), bo zsuwa się. Choć dom jest duży, jeden wąż wystarcza do wygodnego sprzątania obu kondygnacji – noszenie go nie jest uciążliwe.

Cieszę się, że garaż obsługuje osobny zestaw. Uniwersalna szczotka do twardych podłóg sprawdza się też na dywanach, dlatego cięższą turboszczotkę stosuję tylko doraźnie, czyszcząc dywany z sierści psa.
 
Kłopot sprawia teleskopowa rura. Po pierwszym upadku, pękła plastikowa obejma i elastyczny wąż ciągle się z niej wysuwał. Po trzech latach zniszczyła się funkcja teleskopu – po rozsunięciu rury, już nie można jej skrócić. Odnoszę wrażenie, że akcesoria do sprzątania nie są dobrej jakości.
 
Rzadko używamy kominków, więc nie brakuje separatora popiołu, lecz żałuję, że w kuchni nie ma szufelki przypodłogowej. Praca odkurzacza jest cicha i wydajna, moc ssania jednostki centralnej odpowiednia.
 
Podwójna filtracja dobrze działa, ale kiedy pracuje odkurzacz, w garażu czujemy jednak specyficzny zapach odkurzania. Zmywalny filtr poliestrowy myjemy 2 razy w roku. Jeszcze go nie wymieniliśmy. Zbiornik na śmieci opróżniamy co 3 miesiące, a jego obsługę ułatwiamy sobie wkładaniem do zbiornika worka.

Duży dwukondygnacyjny dom obsługuje jeden wąż ssący o dł. 9 m. a garaż - osobny zestaw do sprzątania
Duży dwukondygnacyjny dom obsługuje jeden wąż ssący o dł. 9 m. a garaż - osobny zestaw do sprzątania

Odkurzacz centralny - koszty:

 • I etap – w cenie domu. 
 • II etap – materiały 4500 zł,
  - w tym gniazda 10 szt. 726 zł,
  - jednostka centralna 3012 zł,
  - wąż 9 m 199 zł,
  - ochraniacz na wąż 252 zł,
  - turboszczotka 307 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje