Odkurzacz centralny - pamiętajmy o usuwaniu śmieci!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Odkurzacz centralny - pamiętajmy o usuwaniu śmieci!

Raz na 4 miesiące opróżniamy zbiornik na śmieci i jednocześnie zmieniamy filtr. Na początku zdarzyło się nam, że nie usunęliśmy śmieci ze zbiornika na czas (szkoda, że zbiornik nie ma wskaźnika), co spowodowało, że z wyrzutni powietrza wydostawał się kurz, który zabrudził elewację. - mówi Elżbieta, czytelniczka Budujemy Dom.

Charakterystyka domu: parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia domu z garażem 320 m2.

Instalacja: 9 gniazd ściennych i jedno w jednostce centralnej (3 na parterze – w holu, w kuchni, w salonie; 6 na poddaszu); 2 szufelki automatyczne w kuchni i w wiatrołapie; 2 węże ssące o długości 9 m; rury teleskopowe z włącznikiem w rączce; pakiet szczotek Comfort; separator popiołu.

Jednostka centralna wisi w kotłowni, na wysokości 80 cm od podłogi

Jednostka centralna: kompaktowa, z cyklonem i filtrem elektrostatycznym.

 

Decyzja: podczas budowy zaplanowaliśmy system centralnego odkurzania, żeby nie ciągnąć zwykłego odkurzacza po dużym domu. Chodziło nam głównie o wygodę.

 

Mamy dom w rozciągniętym kształcie litery Z oraz duży garaż, dlatego monterzy odkurzacza centralnego zaproponowali nam większą niż w innych domach liczbę gniazd. Przystaliśmy na to, bo woleliśmy mieć krótszy, poręczniejszy wąż i uniknąć plątania się go pod nogami. Zdaliśmy się całkowicie na fachowców, łącznie z dobraniem jednostki centralnej. Oba etapy, w trakcie budowy i tuż po niej, wykonała ta sama firma.

Odkurzacz centralny - rady i przestrogi:

 • Gorąco polecamy odkurzacz centralny. Daje wygodę i bezproblemowe efektywne sprzątanie. Od 8 lat jest sprawny i nic się nie zepsuło. Ze wszystkich zaprojektowanych gniazd w domu o rozstrzelonym układzie wnętrz nie używamy tylko jednego – w holu na poddaszu. Znajduje się ono za kanapą, a poza tym po przeciwległej stronie holu jest drugie gniazdo. Inne gniazda wykorzystujemy.

   

  Instalacja jest długa, więc monterzy przeprowadzili po jej wykonaniu próbę ciśnieniową i elektryczną. To bardzo ważna czynność! Kupiliśmy 2 węże, aby nie nosić ich między piętrami. I to polecamy. Separator popiołu również, bo pozwala na bezpyłowe sprzątnięcie kominka.

   

 • Nie słyszymy pracy odkurzacza o dużej mocy, który wytwarza hałas na poziomie 66 dB. Jednostka centralna znajduje się w gospodarczej części domu i słychać ją tylko, kiedy otworzymy bramę garażową. Sąsiedzi też nie cierpią z jej powodu, bo instalatorzy zamontowali na rurze wylotowej tłumik hałasu.

   

 • Raz na 4 miesiące opróżniamy zbiornik na śmieci i jednocześnie zmieniamy filtr. Robimy to sami, bo jest to proste. Ale pilnujemy tego okresu. Na początku zdarzyło się nam, że nie usunęliśmy śmieci ze zbiornika na czas (szkoda, że zbiornik nie ma wskaźnika), co spowodowało, że z wyrzutni powietrza wydostawał się kurz, który zabrudził elewację. Na szczęście dało się ją umyć. Filtry nie są drogie (6 szt. 100 zł), więc nie ma powodu na tym oszczędzać. W tamtym momencie spadła też siła ssania w rurociągu i to zwróciło naszą uwagę.

   

  Węże zaopatrzyliśmy w materiałowe pokrowce, aby nie niszczyły lakierowanych drewnianych podłóg i narożników ścian. Polecamy!

Odkurzacz centralny - koszty:

 • cały system z materiałami i montażem 5295 zł, w tym jednostka centralna 2699 zł, separator popiołu 430 zł.
Separator popiołu kupiono u dystrybutora razem z innymi akcesoriami do sprzątania

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje