Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Centralne odkurzanie - doświadczenia użytkowników (Wiesław)

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Centralne odkurzanie - doświadczenia użytkowników (Wiesław)
Instalacja centralnego odkurzacza w domu Wiesława, członka Klubu Budujących Dom

Parametry domu: dom podpiwniczony, powierzchnia użytkowa 90 m2, garaż pod budynkiem; układ pomieszczeń – 3 pokoje, kuchnia i łazienka

 

Instalacja: 3 gniazda (dwa w korytarzu i jedno w garażu)

 

Rury łączące jednostkę centralną z wyrzutnią Rury łączące jednostkę centralną z gniazdem
Ułożenie instalacji centralnego odkurzania w garażu. Rury łączące jednostkę centralną z wyrzutnią (po lewej), gniazdo (po prawej)

Decyzja: na wykonanie instalacji centralnego odkurzania zdecydowaliśmy się w naszym remontowanym domu nieco późno, bo już po tym, jak mieliśmy nowe tynki na ścianach. Pierwotnie nie myślałem o odkurzaczu, ale namówiła mnie żona. Stwierdziła, ze skoro robimy tak poważny remont: wymieniamy instalacje i ogrzewanie, to warto jeszcze zainwestować w odkurzacz. Głównie żona sprząta, więc zrobiłem to dla niej.

 

Porady i przestrogi:

 

– Lepiej zdecydować się na odkurzacz na samym początku remontu i ułożyć rury wraz z innymi instalacjami, nie trzeba będzie nigdzie kuć ścian ani posadzek. Ja pionową instalację z garażu na parter przeprowadziłem w szybie wentylacyjnym. W miejscu wyprowadzenia gniazda (moim zdaniem w niewielkim domu dwa gniazda na piętrze wystarczą) na zewnątrz ściany musiałem wykuć dziurę na gniazdo i zaszpachlować gipsem nierówności. Doprowadzenie rurociągu do jednostki centralnej planowałem zrobić natynkowo, ale w końcu wykułem w ścianie bruzdy. Dzięki temu rury na ścianie nie szpecą garażu.

 

– Nie warto za bardzo oszczędzać. Na początku chcąc zaoszczędzić na instalacji, szukałem sposobu na ograniczenie gniazdek i 7 m sznurkiem tak sobie wykalkulowałem, że z 3 gniazd (pierwotnie zaplanowanych) zrobiłem w domu 2, bo tak mi sznurek sięgał. Niestety, jak wstawiliśmy meble, to już nie było tak kolorowo. Wszystko trzeba robić z głową. W ogólnym rozrachunku dodatkowy punkt to nie majątek, a później wiele możne uprościć, ale jak człowiek uprze się, żeby oszczędzić, to czasami przestaje myśleć. W rezultacie musiałem wymienić wąż 7-metrowy na 9-metrowy.

 

Koszty: Położenie rurek kosztowało mnie 400 zł, jednostki jeszcze nie mam, ale mam zamiar kupić za maks. 2000 zł.

 

Joanna Dąbrowska

 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Kris

29 Cze 2011, 10:31

Do tego kosztu który wyliczyłeś nalezy dołożyć zakup gniazdek i osprzętu do jednost,ki centralnej to też ok. 500-1000 zł.(zależy od zestawu) Ja kupiłem jednostkę z cyklonem i jestem bardzo zadowolony (nie ma żadnych worków i spadków ciśnienia.....

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje