Dom wzniesiony własnymi rękami z pustaków styropianowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Dom wzniesiony własnymi rękami z pustaków styropianowych

Budowa Joli i Krzyśka nie była typowa, ponieważ wybrali technologię murów jednowarstwowych z pustaków styropianowych. Styromury Krzysiek wzniósł z bratem i teściem.

Dom murowany, parterowy; jednowarstwowe ściany z pustaków styropianowych o gr. 35 cm i wymiarach 5 x 15 x 15 cm, rdzeń z betonu o szer. 15 cm; wielospadowy dach pokryty dachówką ceramiczną.

  • Powierzchnia działki: 600 m2.
  • Powierzchnia użytkowa domu: 118 m2.
  • Powierzchnia garażu: bez garażu.
  • Roczne koszty utrzymania budynku: 6888 zł.

W wyjściowym projekcie architekci sugerowali stawianie domu w popularnej technologii murów dwuwarstwowych z pustaków ceramicznych i styropianu. Jednak Krzysiek zobaczył na budowie u kolegi nowatorską metodę murowania z systemowych pustaków styropianowych. Przykuła jego uwagę ze względu na łatwe montowanie, lekkie elementy, gotowe i dopracowane w każdym detalu systemowe rozwiązania.

Ocenił, że z takim materiałem i drobiazgowym profesjonalnym instruktażem budowa będzie szybsza i łatwiejsza, niż klasyczna z ceramiki. Pojechał do producenta elementów ze styropianu z wybranym projektem, a po dwóch godzinach wyszedł ze szczegółową specyfikacją systemowych elementów (firmowy architekt zmienił technologię z ceramicznej na styropianową, opracował nowe parametry murów, dopasował i wyliczył materiały).

Wejście do budynku jest cofnięte względem frontowej ściany. Jola i Krzysiek zamknęli je antywłamaniowymi drzwiami. Styromury wykończyli od zewnątrz żółtym tynkiem silikonowo-silikatowym. Narożniki ozdobili boniowaniem (nakleili płyty styropianu i przykryli szarym tynkiem). Elewacje myją co 2 lata wodą pod ciśnieniem. Na podmurówce położyli płytki betonowe imitujące łupany kamień.

TECHNOLOGIA SZYBKA, ŁATWA, CIEPŁA

W procesie podejmowania decyzji dla właściciela kluczowa okazała się informacja producenta, poparta obliczeniami i statystykami, że styropianowe ściany pod względem izolacyjności termicznej osiągają standard domu energooszczędnego, a nawet pasywnego.

- Przez pięć lat użytkowania "styropianowego" parterowego budynku, zdobyłem pewność, że dobrze wybrałem technologię - mówi Krzysiek. - Opłaty za ogrzewanie rzeczywiście są niskie, natomiast ściany - ciepłe, nie pękają, nie roszą się, wewnątrz domu wilgotność powietrza utrzymuje się na normalnym poziomie. Najważniejsze, że bez dodatkowej warstwy ocieplenia, gwarantują świetną termoizolację.

W tej technologii pustaki mają długość 200 cm, wysokość 25 cm i w zależności od wariantu różną grubość. Grubość moich ścian zewnętrznych bez wykończenia wynosi 35 cm, ponieważ wybrałem elementy o przekroju 5 x 15 x 15 cm, przy czym 5 cm ma warstwa styropianu od strony pomieszczeń, środkowe 15 cm to wielkość otworu, w który wlewa się beton, a skrajne 15 cm znajduje się od strony elewacji. Na przykład kolega, u którego pierwszy raz zobaczyłem taką budowę, zastosował w swojej restauracji materiał o 10 cm cieńszy, o przekroju 5 x 15 x 5 cm, ale dla mnie to było za mało.

W trakcie budowy najbardziej cieszyłem się, że pustaki są lekkie i poręczne. To ważne przy pracach na wysokości. Gdybym zdecydował się na ceramiczny materiał - ściany stawiałem z teściem i bratem - o wiele bardziej byśmy się nadźwigali. Prace trwałyby dłużej, bo ceramiczne pustaki układa się kolejno na zaprawie, elementy styromuru mają natomiast specjalne zamki i profile, zapewniające całkowitą szczelność ścian - do łączenia nie trzeba stosować zapraw, ani klejów. Tym, co je scala, jest betonowy rdzeń - po ułożeniu kilku warstw, w ich systemowe otwory wkłada się pręty zbrojeniowe i od góry wlewa mieszaninę betonu B20, z gruszki.

W technologii styromuru nie trzeba dodatkowo stosować ocieplenia, zatem zaoszczędziłem na koszcie materiału termoizolacyjnego oraz sporo czasu i robocizny.

Taras
Najpierw Krzysiek przygotował ławy fundamentowe. Na nich wymurował ściankę podmurówki. Precyzyjnie wszystko wypoziomował. Jest to kluczowe, ponieważ między pustakami ze styropianu nie ma spoin i fug. Dopiero po wykończeniu wnętrz zbudował taras rozciągający się wzdłuż tylnej ściany budynku. Wykonał go metodą na sucho i wykończył kostką betonową, taką jak na pozostałych nawierzchniach - powiększa to przestrzeń na niedużej działce.

PRECYZYJNIE I ZGODNIE Z REGUŁAMI TECHNOLOGII

W fazie stanu surowego prace związane ze ścianami trwały zaledwie 2 tygodnie, chociaż wykonawcy wcale się nie spieszyli. Krzyśkowi zależało na precyzji. Przed zakupem materiału zadał sobie wiele trudu żeby poznać tajniki technologii styromuru. Nauczył się jej dogłębnie na budowie kolegi, w fabryce producenta pustaków, na targach budowlanych, w Internecie.

- Zgodnie z zasadami technologii, budowałem ściany warstwami, na raz układałem tylko 4 poziomy, ponieważ nie chciałem stosować systemowych zapór, chroniących pustaki przed rozerwaniem po wlaniu dużej ilości betonu w ich otwory - opowiada właściciel.

Zapory są konieczne, gdy ilość warstw jest większa - od razu można postawić nawet przegrodę pod sam strop. W tym systemie bardzo ważne jest zbrojenie. Producent przygotował projekt i specyfikację, gdzie mam je umieścić. Pręty zbrojeniowe o grubości 10 i 12 mm układałem w poziomie i w pionie w specjalnych profilach fabrycznie ukształtowanych w styropianie. Nad otworami stosowałem gotowe nadproża w kształcie litery U oraz elementy pod strop. Budowa trwała 2,5 roku tylko dlatego, że chcieliśmy z żoną rozłożyć koszty w czasie.

W pierwszym roku postawiłem stan surowy otwarty z dachem. Architekt adaptacji musiał przeprojektować dach, ponieważ warunki zagospodarowania terenu narzucały nachylenie połaci 38-45°, a pierwotne miały mniejszy skos. W drugim roku kładłem instalacje, posadzki, tynki. W końcowej fazie - wykańczałem i urządzałem, z żoną, wnętrza. Pracowałem podczas całej budowy, w obce ręce oddałem jedynie konstrukcję dachu i jego wykończenie, położenie instalacji gazowej i montaż urządzeń grzewczych. Do tej pory dom kosztował 420 000 zł.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Salon z kuchnią
Właściciele samodzielnie wykończyli pomieszczenia i wciąż je urządzają. Na ścianach i sufitach zastosowali płyty g-k (na metalowym stelażu) i pomalowali je farbami lateksowymi. Podłogi wykończyli płytami gresu oraz panelami laminowanymi. W kuchni, z widokiem na ulicę, zaprojektowali zabudowę w kształcie litery U z polakierowanych płyt MDF.
Widok na kominek i kuchnię
Przy wykończaniu kominka dużą płytą z naturalnego granitu, w maju 2019 r., w kuchni położyli blaty z identycznego kamienia (zastąpili blaty laminowane). Od żeliwnego wkładu grzewczego o mocy 21 kW podczas budowy poprowadzili do sypialni dzieci rury DGP. Ciepło, w sposób mechaniczny, rozprowadza dmuchawa. Pod posadzką w korytarzu ułożyli wodne ogrzewanie podłogowe, resztę pomieszczeń ogrzewają płytowymi grzejnikami na ścianach, albo kominkiem.
Salon z wyjściem na taras
Dom ma ciepłe okna z ramami z PVC i trzema szybami. Przesuwne okno tarasowe w salonie daje szeroki widok na wypoczynkową część działki i celowo nie ma na nim firan. Wkrótce od zewnętrznej strony zasłonią je elewacyjne rolety.
Przesuwne drzwi z hartowanego szkła
W całym budynku zamontowali, chowane w ścianach, przesuwne i podwieszone drzwi z hartowanego szkła. Krzysiek specjalnie wykończył ściany płytami g-k, zmyślnie ukrywając ich prowadnice i system hamowania. Zamówił szkło mleczne z piaskowanym ozdobnym nadrukiem.

PARTEROWY ZWARTY UKŁAD

Od początku było jasne, że dom musi mieć prostą parterową bryłę i powierzchnię 120 m2 (piętrowa nie wchodziła w grę ze względu na wyższe koszty). Czteroosobowa rodzina potrzebowała trzech niedużych sypialni i dużego salonu, jadalni, kuchni oraz łazienki. Tę ostatnią powiększyła o schowek przy wiatrołapie - zamiast szatni wolała rozszerzyć funkcje w istniejącej łazience, dodając prysznic i montując tu pralkę.

- Wybierając dziś projekt, zadbałabym o większe zaplecze gospodarcze - mówi Jola. - Brakuje spiżarni oraz garderoby. Garderobę i miejsce do przechowywania właśnie organizujemy na nieużytkowym poddaszu. Po zmianie więźby dachowej, przestrzeń pod dachem jest wyższa i bardziej dostępna, dlatego postanowiłam ją wykorzystać do składowania. Na szczęście, kotłownia od razu była wystarczająco duża, jest w niej miejsce na urządzenia grzewcze, rowery, aneks do majsterkowania, półki na przetwory. Wiatrołap mógłby być większy, no i żałuję, że nie ma garażu.

Projekt: "351-L/Ravello", Biuro Projektów Archigraph, adaptacja projektu Julia Kalenbach; Rzut parteru i rzut parteru po zmianach

INSTALACJE, URZĄDZENIA, WAŻNE AKCESORIA

Krzysiek wyposażył dom w instalację grzewczą na gaz z sieci i z dwufunkcyjnym kondensacyjnym kotłem. Tylko pod posadzką w korytarzu założył wodne ogrzewanie podłogowe, resztę pomieszczeń ogrzewa płytowymi grzejnikami na ścianach, albo kominkiem. Od żeliwnego wkładu grzewczego o mocy 21 kW do sypialni dzieci poprowadził rury DGP. Ciepło, w sposób mechaniczny, rozprowadza dmuchawa. W okresach przejściowych głównie działa kominek, w zimie - kocioł na gaz, lecz właściciele często rozpalają ogień we wkładzie po powrocie z pracy.

- Nie mamy firan. Żeby zapewnić prywatność w sypialniach i zasłonić je przed słońcem, założyliśmy nad oknami rolety elewacyjne - mówią właściciele. - Do pomieszczeń wpada gorąco przez duże okna tarasowe - ciągle ktoś wychodzi do ogrodu i z powrotem - dlatego zamierzamy dodać instalację z klimatyzatorami, żebyśmy mogli schłodzić na noc salon i strefę z sypialniami. Monterzy ocenili, że dobra będzie instalacja typu split, z dwoma urządzeniami.

Właściciele domu, Jola i Krzysiek (wraz z synami i koleżanką)
Właściciele domu, Jola i Krzysiek (wraz z synami i koleżanką): Kiedy ludzie dowiadują się, że mieszkamy w domu z bloczków styropianowych, uśmiechają się sceptycznie. Po krótkiej rozmowie, zmieniają nastawienie do tej technologii. My sami jesteśmy z niej bardzo zadowoleni, bo jest nieskomplikowana w realizacji, a w użytkowaniu - super ciepła. Przy czteroosobowej rodzinie i ogrzewaniu na gaz z sieci roczne koszty eksploatacyjne wynoszą zaledwie 6888 zł. W trakcie budowy przekonaliśmy się, że wszystkie elementy systemowe - pustaki, elementy nadproży, wieńca, itp. idealnie do siebie pasują, są lekkie i poręczne, ułatwiają prace. Na żadnym etapie stawiania i wykańczania styromuru nie napotkaliśmy na problemy i trudności.

Ceny niektórych przyłączy, instalacji, urządzeń:

  • Przyłącze gazowe - 7000 zł.
  • Przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne - 2000 zł.
  • Instalacja grzewcza gazowa - 18 000 zł, kominek z DGP - 10 500 zł.
  • Rolety elewacyjne - 3500 zł.

 

Koszty, i gdzie można zaoszczędzić na eksploatacji

Utrzymanie domu rocznie kosztuje 6888 zł.

Opłaty za zużycie gazu z sieci w ubiegłym roku zamknęły się w kwocie 1480 zł, natomiast za drewno do kominka 700 zł.

Opłaty za elektryczność nie przekraczają miesięcznie 170 zł, czyli rocznie 2040 zł. Za usługę wywozu segregowanych śmieci miesięcznie 54 zł (za rok 648 zł), a za zużycie wody z wodociągu oraz odprowadzanie ścieków do kanalizacji zbiorczej razem rocznie 1200 zł i 100 zł za wodę do podlewania ogrodu (zużycie odnotowuje podlicznik). Uzdatnianie wody filtrami 50 zł.

Inne opłaty: ubezpieczenie domu 270 zł, podatek od nieruchomości 400 zł.

 

Trafne decyzje i rady właścicieli

Jola: Kiedy kupiliśmy działkę w 2003 r., nie wiedzieliśmy jeszcze, czy zbudujemy na niej dom. Nadarzyła się okazja, więc potraktowaliśmy ją jako lokatę oszczędności. Na ziemi nigdy się nie traci! Skusiła nas niska cena, a przede wszystkim lokalizacja - w samym centrum miasteczka, lecz przy małej ślepej uliczce tylko z trzema posesjami. Wcześniej w tym miejscu znajdowały się ogródki mieszkańców pobliskiej kamienicy, więc teren musieliśmy uzbroić w media.

Krzysiek: Zastosowałem wszystkie wskazane w specyfikacji pustaki i systemowe elementy. Narożniki oraz otwory pod okna i drzwi wykonywałem w dwojaki sposób - albo przycinałem pustaki pod kątem 45°, albo dostawiałem jeden do drugiego, a skrócone elementy zaślepiałem systemowymi zatyczkami zamykającymi szalunek. Rozmiar otworów warto tak zaprojektować, żeby cięć pustaków było jak najmniej. Te newralgiczne miejsca bardzo solidnie zbroiłem prętami. Na stali nie oszczędzałem.

Przed wykonaniem wieńca, zakotwiczałem w betonowym rdzeniu styromuru ponad metrowe gwintowane pręty "dwunastki", do których później przytwierdzona została drewniana konstrukcja dachu. Kiedy ściany sięgały już pod przyszły strop, zwieńczyłem je specjalnymi elementami podparcia stropu. Zastosowałem strop typu Sukiennik. Zamówiłem potrzebne elementy w fabryce i wyznaczyłem dogodny termin na ich dostarczenie na plac budowy. Przyjechały na czas. Ułożenie elementów stropu trwało dzień, kolejny - jego podstemplowanie i zalanie betonem B25. W tego typu ścianach łatwo wykonuje się bruzdy pod rury i przewody instalacyjne.

Wiercenie otworów na szafki i wewnętrzne oświetlenie wymaga przejścia przez warstwę styropianu o gr. 5 cm i dotarcie do betonowego rdzenia. Wiercenie nie jest trudne. Trzeba tylko zastosować odpowiednie wiertło, kołki i wkręty. Budowanie z systemowych elementów było szybkie i przyjemne. Technologia bardzo dobrze się sprawdza. Wewnątrz domu ze styromuru nie jest zbyt wilgotno. Wystarcza system grawitacyjnej wentylacji pomieszczeń.

 

tekst: Lilianna Jampolska;
zdjęcia: właściciele

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje