Dom z dobudowanym garażem

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Dom z dobudowanym garażem

Joanna i Mariusz z założenia nie chcieli zamieszkać w dużym domu. W wybranym gotowym projekcie prawie idealnie dopasowali wielkość strefy mieszkalnej, lecz mocno nie doszacowali garażowej i gospodarczej. Nie obyło się więc bez rozbudowy domu.

Dom murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; trójwarstwowe ściany – między pustakami ceramicznymi o gr. 24 cm i cegłą dziurawką o gr. 12 cm warstwa ocieplenia z wełny mineralnej o gr. 10 cm; dach pokryty blachodachówką szwedzką.

 • Powierzchnia działki: 1000 m2.
 • Powierzchnia domu: przed rozbudową 118 m2 + garaż; po rozbudowie zaplecza gospodarczego – powstała wiata na samochody o pow. 48 m2 i dwa aneksy o łącznej powierzchni 20 m2.
 • Powierzchnia garażu: 17,62 m2.
 • Roczne koszty utrzymania budynku: 15 772 zł.

To najpierw rodzice Joanny zbudowali dom i przenieśli się pod miasto, zostawiając świeżo upieczonej młodej parze mieszkanie w bloku. Przez późniejsze 2 lata młodzi spędzali na wsi weekendy. Zarazili się spokojnym podmiejskim sposobem życia i w końcu postanowili wznieść dom również dla siebie. Możliwie blisko rodziców!

DZIAŁKA NA GÓRCE

Miejsce, które seniorzy (a jeszcze wiele lat wcześniej dziadkowie Joanny) wybrali do mieszkania, idealnie nadawało się także dla rozwojowej rodziny, planującej dzieci. Choć posesja znajduje się w odległości 6–10 km od mniejszych miasteczek i 30 km od wojewódzkiego, oferowała wyjątkowo dużo – m.in. możliwość leczenia w pobliskiej przychodni, podstawowego i gimnazjalnego kształcenia dzieci, robienia codziennych zakupów, korzystania z poczty bez kolejek. Komunikacja autobusami zapewniała natomiast wygodną łączność z miastami.

Wyjściowa bryła domu była prosta i przykryta dwuspadowym dachem. Po rozbudowie strefy gospodarczej i garażowej stała się bardziej skomplikowana.
Wyjściowa bryła domu była prosta i przykryta dwuspadowym dachem. Po rozbudowie strefy gospodarczej i garażowej stała się bardziej skomplikowana. Nad dobudowanymi aneksami i wiatą zyskała dodatkową połać dachu pokrytą, podobnie jak już istniejące, brązową blachodachówką szwedzką. W obrębie tarasu zamontowano w niej dwa okna dachowe, by doświetlić strefę wypoczynkową na zewnątrz i w przylegającym salonie.

Przez 8 miesięcy Joanna i Mariusz szukali w tej okolicy działki i w końcu w sąsiedniej miejscowości, w odległości 3 kilometrów od domu rodziców, trafili na odrolnione pole, podzielone na 13 parceli budowlanych. Tylko dwie z wytyczonych były już kupione, więc mogli wybierać najdogodniejszą wśród pozostałych. Kupili kształtną, o wymiarach 25 x 40 m, rozciągającą się na szczycie pagórka (na niżej położonych widzieli rozlewiska wody opadowej). Działka ma jeszcze jedną ważną zaletę – jest przedostatnia na ślepej ulicy i oddalona o 180 m od głównej ruchliwej drogi przelotowej, co sprawia, że jest na niej cicho.

Widok na ganek
Początkowo dach całkowicie otwartego ganku był oparty na dwóch kolumnach. Właściciele po kilku latach obudowali ścianami część ganku i przenieśli drzwi wejściowe (są antywłamaniowe i wykonane ze stali), dzięki czemu powiększył się istniejący malutki wiatrołap.
Taras o powierzchni 45 m2
Taras nie od początku był tak duży i funkcjonalny, jak obecnie. Najpierw tradycyjna płyta betonowa, o pow. 20 m2, została wykończona płytkami gresu. Płytki odpadały, więc po kilku latach położono nowe. Kiedy znowu "spuchły", właściciele przeprowadzili jeszcze poważniejszy remont. Powiększyli powierzchnię tarasu do 45 m2, a przede wszystkim zmienili technologię z mokrej na suchą, układając kostkę betonową. Markizę wyposażono w elektryczny napęd.

Sprzedający wycenił ziemię na 45 000 zł i zapewniał, że wkrótce będzie miała wszystkie media oprócz kanalizacji – opowiada Mariusz. – Nie sprawdziliśmy tego dokładnie w urzędach, bo ucieszyliśmy się z korzystnej ceny i na początku nie planowaliśmy ruszać z budową z kopyta. Myśleliśmy, że zaczniemy stawiać dom dopiero za 2–3 lata. Ale sprawy potoczyły się szybciej, niż zakładaliśmy. Znaleźliśmy fajny gotowy projekt i już po kilku miesiącach, jako pierwsi i kompletnie osamotnieni, byliśmy gotowi do rozpoczęcia budowy.

No i zaczęły się schody. Okazało się, że nasza ulica nie ma jeszcze nazwy i nadanych numerów, więc trudno podpisywać jakiekolwiek umowy i dokumenty. Musieliśmy sami załatwiać związane z tym formalności. Ale nie to było najgorsze. Po wgryzieniu się w szczegóły urzędowe, wyszło na jaw, że sieć elektryczna powstanie dopiero za 2 lata, a gazownia wcale nie chciała z nami rozmawiać, oceniając pociągnięcie sieci do naszej ulicy jako nieopłacalne. W tym momencie stało się dla nas jasne, że przy zakupie działki podeszliśmy do tematu uzbrojenia w media zbyt łatwowiernie. Ostrzegamy innych, kupujących odrolnione grunty w polu, żeby postąpili bardziej racjonalnie, niż my.

Ale nie odpuściliśmy budowania. Dogadaliśmy się z sąsiadką, mieszkającą tu od lat, że umożliwi nam pociągnięcie kabla elektrycznego od siebie. Musieliśmy postawić tylko słup. Od niej dowiedzieliśmy się, że możemy dołączyć do komitetu społecznego zajmującego się sprawą wodociągu. Dzięki temu go mamy z nieduże pieniądze, czyli 2500 zł. Na czas budowy wywierciłem z tatą studnię, za materiały zapłaciłem jedynie 400 zł. Po przeprowadzce odwiert jeszcze przez rok obsługiwał cały dom.

Kominek jest intensywnie używany z uwagi na chęć ograniczenia wysokich kosztów ogrzewania budynku i c.w.u. gazem płynnym.
Kominek jest intensywnie używany z uwagi na chęć ograniczenia wysokich kosztów ogrzewania budynku i c.w.u. gazem płynnym. Najpierw wkład zaopatrzono w układ DGP, lecz się niedostatecznie sprawdzał. Po kilku latach to zmodernizowano, dodając płaszcz wodny i włączając całe urządzenie w domowy system grzewczy. Zabieg przyniósł oczekiwany efekt.
Salon łączy się z jadalnią, a dalej z kuchnią i holem.
Salon łączy się z jadalnią, a dalej z kuchnią i holem. Wszędzie ma identyczną posadzkę, wykończoną płytami terakoty (pod nią znajduje się ogrzewanie podłogowe). Dzięki temu strefa dzienna wydaje się duża, choć w rzeczywistości zajmuje ok. 50 m2. Latem rodzinna przestrzeń rozciąga się na rozległy taras.

A JEDNAK POTRZEBNA ROZBUDOWA

Joanna i Mariusz z założenia nie chcieli budować dużego wielopokoleniowego domu. Budowę rozpoczynali jako ludzie młodzi, jeszcze "na dorobku", więc rozsądnie myśleli o kosztach jego stawiania i późniejszych utrzymania, a nawet o... prozaicznym sprzątaniu. Przestrzeni na wyrost absolutnie nie chcieli. Dom miał być mały i zwarty.

Projekt "Marysia" oferuje w obrębie niedużej dwukondygnacyjnej bryły funkcjonalne wnętrze – mówi Joanna. – Tak jak sobie zaplanowaliśmy, w strefie dziennej nie czuje się ścisku. Salon łączy się z jadalnią i kuchnią – cała strefa ma "oddech". W zasadzie to było najważniejsze. Planowaliśmy dwoje dzieci, więc na poddaszu miały być 3 sypialnie i łazienka. Dopóki byliśmy sami, to nam zupełnie wystarczało. Tolerowaliśmy fakt, że chcąc dostać się do kotłowni, w której urządziliśmy również pralnię i suszarnię, musieliśmy przejść przez brudny garaż. Stało się to nieporęczne, gdy pojawiły się dzieci i praliśmy na okrągło. Wtedy przestaliśmy się też mieścić z rzeczami w szafie w malutkim wiatrołapie.

W końcu powiedzieliśmy dość i wyekspediowaliśmy samochód "pod chmurkę", a garaż przedzieliliśmy ścianą. W pierwszej części zrobiliśmy garderobę. Każdy z nas ma tu obecnie własną szafę – odzież wierzchnia i buty nie trafiają do sypialni i rzadziej musimy biegać na poddasze. W drugiej części urządziliśmy aneks gospodarczy. Wzdłuż całej bocznej elewacji gospodarczej postawiliśmy podłużną wiatę na 2 samochody, tuż za nią wymurowaliśmy zamknięty składzik na liczny sprzęt sportowy i ogrodniczy. Między składzikiem a tarasem postawiliśmy małą zadaszoną wiatę. Nie sprawdziła się w otwartej formie, więc później obudowaliśmy ją murowanymi ścianami i wstawiliśmy drzwi. Do tego aneksu chowamy na zimę meble ogrodowe.

Wyremontowaliśmy również istniejący taras. Znacznie powiększyliśmy płytę i zmieniliśmy nawierzchnię z tradycyjnych płytek na kostkę betonową. Do markizy, którą otwieraliśmy ręcznie, dodaliśmy elektryczny napęd. Rozbudowa i remont tarasu razem kosztowały 80 000 zł. Natomiast wcześniejsze stawianie i wyposażanie domu zamknęliśmy w kwocie 340 000 zł. Od jakiegoś czasu zajmujemy się unowocześnianiem aranżacji w pomieszczeniach mieszkalnych, bo już tego wymagają. Robimy to etapami. Na pierwszy ogień poszła modernizacja kominka oraz łazienek i kuchni.

Projekt Marysia z Pracowni Horyzont - rzut parteru Parter

 

Projekt: Marysia Pracownia Horyzont, autor adaptacji Stefan Zalewski
Parter po modernizacji
Dom z dobudowanym garażem - rzut parteru po modernizacji

ZMIANY W SYSTEMIE GRZEWCZYM

System grzewczy właściciele oparli na gazie płynnym. W momencie uzbrajania domu w tę instalację musieli podpisać wieloletnią umowę z wybranym dostawcą, który w jej ramach zamontował w ogrodzie zbiornik na gaz, a także poprowadził od niego instalację gazową do kuchni i do kotłowni. Wewnątrz budynku instalację układali inni fachowcy. Obejmuje jednofunkcyjny kocioł i stojący zasobnik c.w.u. o poj. 120 l oraz płytowe grzejniki na ścianach i podłogówkę (tylko na parterze w części mieszkalnej).

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Para przewidywała, że korzystanie z gazu płynnego będzie drogie, więc w celu obniżenia wysokich kosztów w salonie zainstalowała wkład kominkowy z wymuszonym układem DGP, który skierowała do sypialni na poddaszu.

Kiedy okazało się, że system nawiewu gorącego powietrza niedostatecznie się sprawdza, Joanna i Mariusz pomyśleli o zastosowaniu gruntowej pompy ciepła, chcąc zaradzić wysokim kosztom ogrzewania. Jednak wyceniono ją na 70 000 zł i dopiero wtedy powstał zamysł, żeby na istniejącym wkładzie kominkowym zamontować zbiornik wodny i całe urządzenie włączyć w domowy system grzewczy. Ten zabieg przyniósł pożądany efekt.

Przeczytaj także: Nasz monter kominka był do kitu!
Kuchnia po modernizacji
W 2013 r. właściciele od nowa urządzili kuchnię. Kupili nowocześniejszy sprzęt i meble. Całkowicie zmienili kolorystykę, wcześniej królowały w niej beże i brązy, obecnie – szarość i biel. Są bardzo zadowoleni z faktu, że kuchnia skierowana jest na północ i drogę.
Zabiegowa klatka schodowa
Zabiegowa klatka schodowa ma trepy z klejonego drewna jesionowego, które wcześniej było polakierowane, ale podczas odnawiania wnętrz zostało wycyklinowane i pomalowane olejem. Przy odnawianiu podłóg w sypialniach podobnie uczyniono z mozaiką z drewna dębowego. Bardzo funkcjonalne jest białe szkło na podstopniach, bo łatwo się je myje.

Ceny niektórych przyłączy, instalacji, urządzeń:

 • Przyłącze wodociągu – 2500 zł.
 • Szczelne szambo – 4400 zł.
 • Dodanie do kominka płaszcza wodnego i wcinka w system ogrzewania – 10 000 zł.
 

Koszty, gdzie można zaoszczędzić na eksploatacji?

Utrzymanie domu rocznie kosztuje 15 772 zł.

Przez pierwsze kilka lat użytkowania domu rachunki za gaz płynny sięgały 12 100 zł. Spadły dopiero po dodaniu do wkładu kominkowego płaszcza wodnego i włączeniu urządzenia do instalacji grzewczej. Obecnie wynoszą 420 zł/m-c, czyli 5040 zł, przy czym w sezonie grzewczym właściciele intensywnie palą w kominku, zużywając ok. 12 mp. drewna za 2400 zł (12 mp. x 200 zł). Wcześniej spalali do 10 mp. drewna.

Urządzenia elektryczne i oświetlenie pobierają prądu za 250 zł miesięcznie (czyli za 3000 zł rocznie). Wywóz segregowanych śmieci kosztuje 36 zł/m-c (432 zł), a ścieków z szamba – 220 zł/m-c (2640 zł). Za wodę z wodociągu płaci się ok. 600 zł. Monitorowanie budynku kosztuje rocznie 600 zł; podatek od nieruchomości 360 zł; ubezpieczenie domu 700 zł.

 

Joanna i Mariusz z dziećmi. – Wielkość strefy mieszkalnej w naszym domu oceniamy jako dobrą. Tylko strefa garażowa i gospodarcza, w wersji pierwotnej, była zdecydowanie zbyt mała. Warto było je rozbudować. Cieszymy się również, że po modernizacji kominka system grzewczy stał się bardziej ekonomiczny. Kominek z dodanym płaszczem wodnym równomiernie przekazuje ciepło pomieszczeniom w całym domu.

Joanna i Mariusz z dziećmi

Trafne decyzje i rady właścicieli

 • Dobrze, że wybraliśmy działkę na szczycie pagórka, bo nie mamy żadnego problemu z okresowym jej zalewaniem. U sąsiadów to bolączka. Z wysokości roztacza się też ładny widok na pobliski park krajobrazowy. Wzorowe jest ustawienie w strony świata. Front domu wychodzi na północ, a elewacja wypoczynkowa z tarasem na południe. Celowo przysunęliśmy budynek maksymalnie do ulicy, żeby za nim powstała spora strefa wypoczynkowa.

 • Czas pokazał, że na parterze brakuje jedynie pokoju do pracy z możliwością przenocowania gości. Już kiedy urodziło się pierwsze dziecko ewidentnie wyszedł ten brak, bo w takim pokoju mogłoby spokojnie spać, a my doglądać je, bez chodzenia do sypialni na poddasze.
   
 • Remontując taras i zmieniając technologię kładzenia nawierzchni z mokrej na suchą, zdecydowanie radzimy skuć całą wylaną wcześniej betonową płytę, choć jest to trudne. Nasi brukarze tego nie zrobili, ani nawet nie zaizolowali przeciwko wilgoci styku płyty ze ścianą domu, więc po zimie na murze pojawiły się mokre wykwity. Roboty wlokły się niemiłosiernie, bo musieli wszystko poprawiać! Warto remontować zgodnie ze sztuką budowlaną, a nie chodzić na skróty.

Zapłaciłam 8000 zł za remont schodów drewnianych

Remont schodów odbył się 7 lat po przeprowadzce, kiedy zarządziliśmy cyklinowanie podłóg na poddaszu. Przy tej okazji staraliśmy się trochę unowocześnić wystrój wnętrz, w tym klatki schodowej.

Galeria zdjęć

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje