Zapłaciłam 8000 zł za remont schodów drewnianych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Zapłaciłam 8000 zł za remont schodów drewnianych

Remont schodów odbył się 7 lat po przeprowadzce, kiedy zarządziliśmy cyklinowanie podłóg na poddaszu. Przy tej okazji staraliśmy się trochę unowocześnić wystrój wnętrz, w tym klatki schodowej - mówi Asia, Członkini Klubu Budujących Dom, która schody użytkuje od 2005 r., a remont przeprowadziła w 2012 r.

aktualizacja: 2019-02-07 11:43:10

Parametry domu: murowany, pow. 170 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej kondygnacji 2,85 m.

Schody:

 • Zabiegowe o szer. 120 cm. 
 • Konstrukcja – żelbetowa, wykonana w stemplowanym szalunku. 
 • Stopnie – 18 sztuk, wys. 18 cm, gł. 30 cm, wykończone klejonym warstwowo drewnem jesionowym. 
 • Balustrada – o wys. 100 cm; obecnie z drewna i stali. 
 • Oświetlenie – lampa pod sufitem.
 • Lokalizacja – w holu.

Decyzja: gdy budowaliśmy z mężem dom według gotowego projektu, to murarze wylali z żelbetu płytę pod schody. Później parkieciarze wykończyli ją klejonym drewnem jesionowym, jak podłogi. Zastanawialiśmy się, czym zabezpieczyć drewno przed niszczeniem, no i postanowiliśmy, żeby i schody, i podłogi pomalowali dwuskładnikowym lakierem.

Tak samo zrobili z drewnianą balustradą. Na początku miała słupki, tralki i pochwyt z drewna. Po remoncie wygląda zupełnie inaczej. Unowocześniliśmy również podstopnice, bo te otynkowane i pomalowane farbą nie zdawały egzaminu.

Szeroki stopień na zabiegowym zakręcie może pełnić rolę spocznika
Szeroki stopień na zabiegowym zakręcie może pełnić rolę spocznika

Remont schodów i balustrady - rady i przestrogi:

 • Remont schodów odbył się 7 lat po przeprowadzce, kiedy zarządziliśmy cyklinowanie podłóg na poddaszu. Przy tej okazji staraliśmy się trochę unowocześnić wystrój wnętrz, w tym klatki schodowej.

  Co nam już w niej nie odpowiadało? Po pierwsze, otynkowane i pomalowane podstopnice ciągle się brudziły od kapci. Po drugie – nawet twardy lakier na stopnicach porysował się od chodzenia. Po trzecie – masywna balustrada z tralkami wyglądała staromodnie.
   
  Do remontu zaprosiliśmy różne firmy. Cykliniarze maszynowo zdjęli lakier ze stopnic, potem je zaolejowali i wypolerowali. Szklarz przykleił na podstopnicach hartowane mleczne szkło, a stolarz zmienił istniejącą balustradę.
   
  Dzieci już podrosły, więc zamiast gęsto ustawionych słupków i tralek – zastosował mniej słupków, są teraz cieńsze, a przestrzenie między nimi wypełnił cienkimi elementami ze stali nierdzewnej. Dziury po wyjęciu tralek i części słupków ładnie zakołkował.
   
 • Z perspektywy pięciu lat po remoncie schodów, wszystkie zmiany oceniam dobrze. Mleczne szkło na podstopnicach naprawdę super się sprawdza. Mogę je łatwo umyć. Balustrada wygląda lekko i delikatnie. Olejowane stopnice nie są śliskie i ładniej wyglądają. Olejujemy je raz albo dwa razy w roku, a co 2 miesiące stosujemy podczas mycia specjalny preparat do drewna olejowanego.
   
  Rada – moim zdaniem olej jest lepszy, bo można odświeżać schody, bez maszyn i wielkiego remontu. Jeśli zniszczy się lakier, trzeba wzywać parkieciarzy, więc brudne i głośne prace ruszą pełną parą.

Remont schodów i balustrady - koszty:

 • schody z montażem 12 000 zł; 
 • remont (z montażem) – balustrada 2500 zł, szkło na podstopnicach 2000 zł, cyklinowanie i olejowanie 3500 zł.
Wyremontowane schody
Remont dotyczył m.in. usunięcia ze stopnic lakieru, położenia oleju i wypolerowania oraz zmiany wyglądu balustrady.

Przeczytaj inne reportaże z budowy tego domu:

Dom z dobudowanym garażem

Joanna i Mariusz z założenia nie chcieli zamieszkać w dużym domu. W wybranym gotowym projekcie prawie idealnie dopasowali wielkość strefy mieszkalnej, lecz mocno nie doszacowali garażowej i gospodarczej. Nie obyło się więc bez rozbudowy domu.

Nasz monter kominka był do kitu!

W 2005 r. monter nie położył rury nawiewającej zimne powietrze do kominka, bo twierdził, że wystarczy powietrze z salonu. Ogólnie był do kitu! Źle wykonał też obudowę... - mówi Mariusz, Czytelnik Budujemy Dom.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jakie wybrać schody wewnętrzne? Żelbetowe, drewniane czy... stalowe?
Jakie wybrać schody wewnętrzne? Żelbetowe, drewniane czy... stalowe?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny