Zapłaciłam 8000 zł za remont schodów drewnianych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Zapłaciłam 8000 zł za remont schodów drewnianych

Remont schodów odbył się 7 lat po przeprowadzce, kiedy zarządziliśmy cyklinowanie podłóg na poddaszu. Przy tej okazji staraliśmy się trochę unowocześnić wystrój wnętrz, w tym klatki schodowej - mówi Asia, Członkini Klubu Budujących Dom, która schody użytkuje od 2005 r., a remont przeprowadziła w 2012 r.

Parametry domu: murowany, pow. 170 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej kondygnacji 2,85 m.

Schody:

 • Zabiegowe o szer. 120 cm. 
 • Konstrukcja - żelbetowa, wykonana w stemplowanym szalunku. 
 • Stopnie - 18 sztuk, wys. 18 cm, gł. 30 cm, wykończone klejonym warstwowo drewnem jesionowym. 
 • Balustrada - o wys. 100 cm; obecnie z drewna i stali. 
 • Oświetlenie - lampa pod sufitem.
 • Lokalizacja - w holu.

Decyzja: gdy budowaliśmy z mężem dom według gotowego projektu, to murarze wylali z żelbetu płytę pod schody. Później parkieciarze wykończyli ją klejonym drewnem jesionowym, jak podłogi. Zastanawialiśmy się, czym zabezpieczyć drewno przed niszczeniem, no i postanowiliśmy, żeby i schody, i podłogi pomalowali dwuskładnikowym lakierem.

Tak samo zrobili z drewnianą balustradą. Na początku miała słupki, tralki i pochwyt z drewna. Po remoncie wygląda zupełnie inaczej. Unowocześniliśmy również podstopnice, bo te otynkowane i pomalowane farbą nie zdawały egzaminu.

Szeroki stopień na zabiegowym zakręcie może pełnić rolę spocznika
Szeroki stopień na zabiegowym zakręcie może pełnić rolę spocznika

Remont schodów i balustrady - rady i przestrogi:

 • Remont schodów odbył się 7 lat po przeprowadzce, kiedy zarządziliśmy cyklinowanie podłóg na poddaszu. Przy tej okazji staraliśmy się trochę unowocześnić wystrój wnętrz, w tym klatki schodowej.

  Co nam już w niej nie odpowiadało? Po pierwsze, otynkowane i pomalowane podstopnice ciągle się brudziły od kapci. Po drugie - nawet twardy lakier na stopnicach porysował się od chodzenia. Po trzecie - masywna balustrada z tralkami wyglądała staromodnie.
   
  Do remontu zaprosiliśmy różne firmy. Cykliniarze maszynowo zdjęli lakier ze stopnic, potem je zaolejowali i wypolerowali. Szklarz przykleił na podstopnicach hartowane mleczne szkło, a stolarz zmienił istniejącą balustradę.
   
  Dzieci już podrosły, więc zamiast gęsto ustawionych słupków i tralek - zastosował mniej słupków, są teraz cieńsze, a przestrzenie między nimi wypełnił cienkimi elementami ze stali nierdzewnej. Dziury po wyjęciu tralek i części słupków ładnie zakołkował.
   
 • Z perspektywy pięciu lat po remoncie schodów, wszystkie zmiany oceniam dobrze. Mleczne szkło na podstopnicach naprawdę super się sprawdza. Mogę je łatwo umyć. Balustrada wygląda lekko i delikatnie. Olejowane stopnice nie są śliskie i ładniej wyglądają. Olejujemy je raz albo dwa razy w roku, a co 2 miesiące stosujemy podczas mycia specjalny preparat do drewna olejowanego.
   
  Rada - moim zdaniem olej jest lepszy, bo można odświeżać schody, bez maszyn i wielkiego remontu. Jeśli zniszczy się lakier, trzeba wzywać parkieciarzy, więc brudne i głośne prace ruszą pełną parą.

Koszty remontu schodów i balustrady:

 • schody z montażem 12 000 zł; 
 • remont (z montażem) - balustrada 2500 zł, szkło na podstopnicach 2000 zł, cyklinowanie i olejowanie 3500 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Remont dotyczył m.in. usunięcia ze stopnic lakieru, położenia oleju i wypolerowania oraz zmiany wyglądu balustrady

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Stolarz-renowator

22 Mar 2021, 08:06

Mam 20 lat praktyki w renowacjach drewna.Uważam że dobrą robotę trzeba godnie zapłacić.Często łatwiej jest zrobić nowe niż odnowić stare.

time image

Gość kiedyś parkieciarz

02 Maj 2020, 07:33

Heh, trochę zawyżyli ceny zarówno przy montażu jak i teraz przy remoncie. 10 schodów x 350 złotych i 6 x 450 złotych = 3500 + 2700 = 6200 + 1200 na poręcz i tralki = 7400 złotych. To i tak jest wygórowana cena jak na rok montażu. Przy remoncie zapłaciliście za szkło 2000 złotych, ...

time image

Gość mhtyl

08 Mar 2020, 11:23

Dnia 12.11.2019 o 07:43, Gość ehhh napisał: Na budowę schodów wydali 12 tyś., a na ich remont 8 tyś. Po lekturze artykułu też uważam że tak jest, czyli budowa schodów kosztowała 12 tys a późniejszy ich remont (szkoda że nie napisali po ilu latach użytkowania ...

time image

Gość

13 Lis 2019, 18:02

Gdybyś przeczytał cały artykuł, to nie miałbyś żadnych wątpliwości...

time image

Gość ahhhh

13 Lis 2019, 16:38

Faktycznie jesteś ślepy albo czytać nie umiesz :) Przeczytaj sobie raz jeszcze powolutku co tam pisze a pisze REMONT SCHODÓW I BALUSTRADY KOSZTY - SCHODY Z MONTAŻEM 12000 zł. Pisze coś o budowie? Budowa schodów była w 2005 roku a teraz był ich remont. Trzymaj sie ściśle tego co ...

time image

13 Lis 2019, 16:37

Bo w błąd wprowadza nagłówek poprzedzający to co, Uroboros wziąłeś w czerwone kółko. Tam stoi "Remont schodów i balustrady - koszty", a pewnie chodziło o "Budowę i remont schodów i balustrady - koszty".

time image

Gość

13 Lis 2019, 16:28

  28 minut temu, Gość ahhhh napisał: W którym miejscu piszą że budowa schodów kosztowała 12000 zł"!!!!!!!!!!!?? Spokojnie, bo ci żyłka pęknie...   Tutaj tak napisali:       Czytaj ze zrozumieniem...

time image

Gość ahhhh

13 Lis 2019, 16:00

W którym miejscu piszą że budowa schodów kosztowała 12000 zł"!!!!!!!!!!!?? Pisze wyraźnie że remont schodów i balustrady kosztował tyle i tyle, nic o budowie nie ma mowy.

time image

Gość ehhh

12 Lis 2019, 06:43

Na budowę schodów wydali 12 tyś., a na ich remont 8 tyś.

time image

Gość junek

11 Lis 2019, 13:34

Tytuł artykułu brzmi " Zapłaciłam 8000 zł za remont schodów drewnianych" a na końcu artykułu w podsumowaniu wydatków autorka podaje "Remont schodów i balustrady - koszty: schody z montażem 12 000 zł; remont (z montażem) – balustrada 2500 zł, szkło na podstopnicach 2000 ...

time image

11 Lis 2019, 13:14

cena za schody+remont dla mnie to tak jakby ktos mnie okradł i żeby efekt jeszcze powalał, gdzie ta nowoczesność o odświeżenie kolorystyka ścian to "epoka tikurilla' koniec lat 90 tragedia!

time image

Gość karink

10 Lis 2019, 13:31

Do malowania, odświeżania, odnawiania drewna polecam vidaron. Świetnie impregnuje stare drewno, ochrania je na naprawdę długi czas przed najróżniejszymi czynnikami

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA