Nowoczesny dom zaprojektowany na zamówienie

Nowoczesny dom zaprojektowany na zamówienie

Martyna i Jakub nawiązali świetny kontakt z architektem, którego styl projektowania upodobali sobie, oglądając gotowe projekty. Szybko rozpoczęła się owocna współpraca, która poszła nawet dalej, niż obie strony pierwotnie zakładały - Radek Wisiecki jest bowiem autorem ogólnego projektu budynku, a ponadto wystroju większości wnętrz, wreszcie - po prostu zaprzyjaźnił się ze swoimi klientami.

Dom murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 24 cm i styropianu – na parterze o gr. 18 cm, na poddaszu o gr. 23 cm; dach pokryty płaską blachą (łączoną na rąbek stojący).

  • Powierzchnia działki: 1140 m2.
  • Powierzchnia użytkowa domu: 176,40 m2.
  • Powierzchnia garażu: 39 m2.
  • Roczne koszty utrzymania budynku: 11 522 zł

Tuż po zakupie działki para przejrzała dosłownie tysiące gotowych projektów, ale spośród nich odpowiadały jej zaledwie dwa. Oba wyszły spod ręki tego samego architekta!

Skoro była to pewnego rodzaju miłość od pierwszego wejrzenia, Martyna i Jakub od razu nawiązali kontakt z projektantem. Opowiedzieli, że jego styl projektowania idealnie trafia w ich gust, lecz mają problem, bo już wcześniej skrupulatnie przygotowali spis elementów, które chcieliby mieć w swoim domu, a żadne z jego dwóch wybranych rozwiązań nie zawiera ich w stu procentach. Od słowa do słowa architekt rozwiał główną obawę małżeństwa, że nie udźwignie kosztów opracowania koncepcji pod konkretne zamówienie. Wkrótce zaprojektował dom ściśle według przedstawionej mu listy z życzeniami.

Nowoczesny dom zaprojektowany na zamówienie
Nowoczesny dom zaprojektowany na zamówienie
Podłużna bryła budynku jest prosta i nowoczesna
Podłużna bryła budynku jest prosta i nowoczesna. Mieszkalną dwukondygnacyjną część przykrywa długa połać dachu o nachyleniu 12°. Wykończono ją blachą na rąbek stojący. Natomiast jednokondygnacyjną bryłę, obejmującą garaż wraz ze strefą gospodarczą i wejściową, przykrywa płaski dach odwrócony, który można wykorzystać jako taras.
Fragment dolnego tarasu zadaszono wysuniętym stropem
Od strony południa dom ma największe przeszklenia. Na prośbę Pani Domu, fragment dolnego tarasu zadaszono wysuniętym stropem. Górny balkon również znajduje się w zadaszonej wnęce.

Projektowanie domu

Opis wytycznych, co do układu wnętrz i wyposażenia w instalacje, zajął w komputerze Kuby aż dwie strony. Para najmniej wskazań kierowała odnośnie stylu bryły. Przyszły dom na pewno nie miał wyglądać jak polski dworek. Najbardziej pożądana była prosta nowoczesna bryła z płaskim dachem, ale ostatecznie aspekty związane z układem dachu unormowała zmiana w MPZP.

Tył budynku ma zaledwie jedno okno (doświetla salon)
Tył budynku ma zaledwie jedno okno (doświetla salon). Elewacja jest równie oszczędna i skromna, jak elewacja frontowa i północna. Elegancka kolorystyka tynków (biała i szara) podkreśla kształt prostej bryły.

- Tuż po zakupie działki, kiedy dopiero przymierzaliśmy się do szukania projektu, miejscowy plan miał nieprecyzyjne wytyczne - opowiada Jakub. - Jedynie "zalecał" budowanie domów z ukośnymi dachami. Nasza znajoma urbanistka, którą poprosiliśmy o interpretację takiego przepisu, śmiała się, że zalecać się to może kawaler do panny. Wkrótce władze uściśliły wytyczne - w MPZP pojawił się zapis "nakazuje się" budowanie ukośnych połaci dachów. Jednak nadal jednoznacznie nie określono przedziału kąta ich nachylenia.

Martyna, z wykształcenia prawniczka, rzuciła się do wertowania odpowiednich przepisów administracyjnych, żeby sprawdzić, jakie mamy tu pole manewru. Omawialiśmy to wtedy również z naszym architektem i ostatecznie stanęło na dwunastu stopniach. Inne odgórne obostrzenie mówiło o tym, że należy pozostawić na działce 0,8% powierzchni biologicznie czynnej. W przypadku naszej niedużej i zadrzewionej posesji, oznaczało to zaprojektowanie w miarę kompaktowej bryły. Nie mogliśmy dowolnie szaleć z wielkością pomieszczeń, tylko raczej utrzymywać tendencję do ich zmniejszania. Kiedy zostało nam kilka metrów luzu do wykorzystania pod zabudowę, zdecydowaliśmy się powiększyć garaż ze strefą gospodarczą. I to był doskonały krok!

Na kartkach z naszymi preferencjami, w rubryce "instalacje" wpisałem: kominek z płaszczem wodnym oraz wentylacja mechaniczna z rekuperatorem i GWC, a w rubryce "coś ekstra" - żaluzje zewnętrzne. Koniecznie miały to być żaluzje, nie tradycyjne rolety, bo po zapuszczeniu tych drugich w pomieszczeniach zalegają egipskie ciemności, a to nam nie odpowiada. Ważnym dla nas elementem była wysokość wnętrz. Określiłem ją w liście do architekta na co najmniej 2,80 m.

Taras o powierzchni 25,5 m2 wykończono deskami kompozytowymi
W całym budynku zastosowano okna z PVC z pakietem trzech szyb i wyposażono je w moskitiery i żaluzje zewnętrzne, które chronią wnętrza od słońca i wzroku przechodniów. Taras o powierzchni 25,5 m2 wykończono deskami kompozytowymi.

- Ja koniecznie chciałam mieć na piętrze osobną pralnię z suszarnią, ponieważ w poprzednim mieszkaniu suszarka z bielizną stała na środku salonu i miałam tego serdecznie dość - dodaje Martyna. - Wiedziałam, że oboje z mężem nie będziemy mieli zbyt dużo czasu na zabieganie o dom, więc poprosiłam o 3 sypialnie na piętrze, ale bez łazienki przy sypialni małżeńskiej. Uznałam, że dla małej rodziny wystarczy wspólna łazienka, zdecydowanie bez wanny z hydromasażem. Na górze miały być jeszcze dwie garderoby. Polecam je szczególnie, od dwóch lat świetnie organizują mi przechowywanie ubrań i chomikowanie różnych rzeczy. Na parterze potrzebowaliśmy gabinetu, który ewentualnie moglibyśmy wykorzystywać jako pokój gościnny, a przy nim łazienki, koniecznie z prysznicem. Zależało mi na częściowo zadaszonym tarasie, żeby można było siedzieć na dworze w czasie deszczu.

Na spotkanie z architektem pojechaliśmy do Wrocławia, pokonując 360 km. Pierwszy szkic przysłał nam po kilku tygodniach. Ogólnie bryła od razu wstrzeliła się w nasze wyobrażenia. Jakby Radek czytał w naszych myślach! W pierwotnej wersji miała jednak odważne narożne przeszklenie w kuchni, od sufitu do posadzki. Bardzo efektownie ozdabiało ono strefę dzienną, lecz po namyśle poprosiliśmy o zmianę, bo absolutnie pozbawiało nas prywatności. Z ulicy wszyscy widzieliby nas jak na dłoni. Mąż stwierdził, że nie mieszkamy w Hiszpanii i okna mogą być nieco mniejsze, a najchętniej w typowych rozmiarach. Ostatecznie narożne okno w kuchni, położone najbliżej drogi, jest poziome i ma standardową wysokość. We wnętrzach zmieniliśmy niewiele - zaplanowaną w kuchni wyspę zastąpiliśmy półwyspem, który optycznie dzieli połączoną przestrzeń dzienną.

Projekt: arch. Radosław Wisiecki AJR Studio Architektury; Rzut parteru przed zmianami i rzut parteru po modernizacji

Domowe instalacje i urządzenia

Właściciele prowadzili budowę systemem generalnego wykonawcy, który ukończył prace po 18 miesiącach. Ekipę nadzorował doświadczony kierownik budowy. Jakub zaledwie kilkakrotnie konsultował jego posunięcia z niezależnymi budowlańcami (np. omawiał z nimi sposoby izolacji cieplnej, wykonania tarasu). Wzniesienie domu z instalacjami, do tzw. stanu deweloperskiego, kosztowało 430 000 zł.

Posadzka w salonie wyłożona specjalnymi deskami ze sprasowanego bambusa
Autor projektu pomógł właścicielom urządzić wnętrza na parterze i łazienkę na piętrze. Posadzki na całym parterze, zaopatrzone w wodne ogrzewanie podłogowe, wyłożono specjalnymi deskami ze sprasowanego bambusa. Grubość desek i metoda ich łączenia na wpust i pióro pozwalają na późniejsze cyklinowanie. Kolorystyka wnętrz jest spójna z kolorystyką na zewnątrz budynku.

Tak jak chciał Jakub, budynek został wyposażony w wentylację mechaniczną z rekuperatorem krzyżowym i płytowym GWC. Jest zatem dobrze wentylowany, a latem schładzany. Ma również instalację grzewczą na gaz z sieci, którą napędza kondensacyjny kocioł (zawiaduje nim regulator pogodowy i pokojowy). W skład domowej instalacji grzewczej wchodzi ogrzewanie podłogowe na całym parterze i w łazience na piętrze oraz grzejniki na ścianach i drabinki w łazienkach (bez grzałek elektrycznych). Kocioł na gaz przygotowuje także c.w.u. w zasobniku o poj. 150 l. Instalacja c.o. nie została sprzężona z kominkiem z płaszczem wodnym, choć pierwotnie właściciel miał taki zamiar, lecz z tradycyjnym wkładem bez rur DGP.

Połączoną przestrzeń dzienną na parterze łatwo można ogrzać wkładem kominkowym o mocy 16 kW
Połączoną przestrzeń dzienną na parterze łatwo można ogrzać wkładem kominkowym o mocy 16 kW. Część ciepła od kominka rozejdzie się, w sposób grawitacyjny, także na poddasze. Właściciele wybrali model wkładu z narożną szybą, żeby ogień był widoczny również z jadalni i kuchni. Kominka na razie nie używają - ze względu na bezpieczeństwo synka. Obok kominka w jednej kompaktowej obudowie zgrabnie wkomponowali szafę z podręcznymi półkami.

- Inwestowanie w drogi wkład z płaszczem wodnym odradzili mi znajomi, którzy pracują zawodowo w podobnym trybie, co ja i Martyna - opowiada Kuba. - Powiedzieli, że nie mają po prostu czasu na rozpalanie ognia w kominku. W naszym wypadku jest podobnie, ale dodatkowo boimy się o bezpieczeństwo naszego synka. Wkład na razie przeszedł tylko techniczny rozruch, a potem użyliśmy go raptem 3 razy i na tym koniec.

Ogrzewanie domu instalacją na gaz jest wygodne i na tyle tanie, że nie szukamy oszczędności. Wystarczy wspomaganie systemu grzewczego przez sprawną wentylację mechaniczną. Mam na jej punkcie absolutnego fisia. Zaszczepił mi go ojciec, powtarzając, że w każdym domu musi być dobra wymiana powietrza. W poprzednim nazbyt szczelnym i małym mieszkaniu, przekonałem się, co dla nas oznacza jej brak. Od razu zamontowałem tę instalację w obecnym domu i jestem z niej teraz szczególnie zadowolony! Oddychamy świeżym powietrzem przez cały rok. Upalne lato nam nie doskwiera, bo dzięki GWC - po długotrwałych upałach temperatura na parterze nie przekroczyła 24°C, a na poddaszu 26°C.

Kuchnia z jadalnią
Autor projektu chciał ozdobić kuchnię ogromnym narożnym przeszkleniem i wyspą, ale - ze względu na pobliską drogę - właściciele woleli mieć tu tylko standardowe poziome okno. Przestrzeń pod oknem wykorzystali na zabudowę kuchenną (z fornirowanych płyt MDF). Z tego samego materiału wykonali półwysep, oddzielający kuchnię od jadalni. W laminowanym blacie osadzili płytę indukcyjną. Ścianka działowa zgrabnie odgradza strefę dzienną od wewnętrznego holu.

Już na etapie budowy i wykańczania domu ułożono instalację centralnego odkurzania. To, zdaniem właścicieli, kolejna super przydatna instalacja. Wodę z wodociągu dodatkowo uzdatnia się i zmiękcza specjalnym urządzeniem.

Ceny niektórych przyłączy, instalacji, urządzeń:

  • Przyłączenie domu do sieci z gazem - 4400 zł
  • Instalacja hydrauliczna i c.o. z kondensacyjnym kotłem na gaz z sieci - 50 000 zł
  • Instalacja wentylacji mechanicznej - 29 500 zł
  • Kominek z obudową - 8300 zł (w tym wkład 4800 zł)

 

Koszty, gdzie można zaoszczędzić na eksploatacji? (ceny z 2016 r.)

Roczne utrzymanie domu kosztuje 11 522 zł.

Dom jest ogrzewany tylko gazem z sieci. Przy pomocy tego paliwa przez cały rok przygotowuje się również c.w.u. Opłaty za gaz wynoszą 4300 zł. Kominek z grawitacyjnym rozprowadzaniem ciepła nie jest używany, ponieważ znajduje się w zasięgu małego dziecka.

Miesięczne rachunki za elektryczność wynoszą 240 zł, co rocznie wynosi 2880 zł. Podobnie kształtują się łączne opłaty za wodę z wodociągu i odprowadzanie jej do kanalizacji - 220 zł miesięcznie (rocznie 2640 zł). Usługa wywozu segregowanych śmieci 29 zł/m-c, 348 zł rocznie. Natomiast usługa całodobowego monitorowania budynku - 444 zł za rok.

Inne stałe opłaty: ubezpieczenie domu 625 zł; podatek od nieruchomości 285 zł.

 

Martyna i Jakub z synkiem
Martyna i Jakub z synkiem: - Styl projektowania wybranego architekta idealnie trafia w nasz gust, zarówno jeśli chodzi o bryłę domu, jak i wnętrza. W naszym wzajemnym porozumiewaniu się na pewno pomogła szczegółowa lista życzeń, którą wcześniej starannie przygotowaliśmy. Nie żałujemy żadnego z zastosowanych rozwiązań. Wręcz przeciwnie - GWC, żaluzje fasadowe, taras z desek kompozytowych, bambusowa podłoga, nawadnianie ogródka, moskitiery, zmiękczacz wody i centralny odkurzacz z odpowiednimi zakończeniami w kuchni i garderobie to dla nas strzały w dziesiątkę. Pierwszy dom okazał się od razu być tym dla siebie, a nie dla przysłowiowego wroga :).

Trafne decyzje i rady właścicieli

  • Jesteśmy zadowoleni z lokalizacji i rozmiaru działki, chociaż przez rozpoczęciem poszukiwań założyliśmy, że ideału nie znajdziemy. Szukaliśmy okolicy z wygodną lokalizacją, która nam po prostu przypasuje. Zgadzamy się z powiedzeniem, że 3 najważniejsze cechy działki to: lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja. Najpierw urzekły nas zdjęcia w Internecie, pokazujące zadbaną posesję z zielonym trawnikiem pod sosnami. Na miejscu stanęliśmy jak wryci i stwierdziliśmy, że to jest to. Ucieszyliśmy się z uzbrojenia w elektryczność, wodociąg i kanalizację, gaz z sieci. To, że media były blisko, albo już na działce, uwiarygodniało jej cenę - 430 000 zł. Wielkość jest idealna, większej nie potrzebujemy.
  • We wstępnych wizualizacjach między salonem i jadalnią było miejsce na donicę w przydymionej szklanej ściance. Zrezygnowaliśmy z tego, bo nie za bardzo nam się to podobało, a także chcieliśmy mieć jak największą otwartą przestrzeń. Z innych zmian, to inaczej, prościej, zagospodarowaliśmy wiatrołap.
  • Przyjaciel budowlaniec śmiał się z nas, że tak solidnie zaizolowaliśmy przeciwwilgociowo fundamenty domu, że mogłyby stać w wodzie. Użyliśmy do tego specjalnej dwuskładnikowej masy bitumicznej. Silny nacisk położyliśmy również na termoizolację budynku. Ławy fundamentowe chroni w pionie styrodur o gr. 10 cm, a ściany styropian - na parterze o gr. 18 cm, na poddaszu o gr. 23 cm. Pod posadzkami na parterze robotnicy umieścili styropian o łącznej gr. 15 cm. Pod dachem natomiast - wełnę o gr. 30 cm.

Galeria zdjęć

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz